امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۲۲:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 155682
تاریخ انتشار: ۹ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۱۳:۲۱
تعداد بازدید: 275
به گزارش «پیروان مــوعــود»، آمریکا در خصوص بیرون راندن گروه تروریستی داعش از عراق و پاکسازی کامل این کشور تاکید دارد که پس از آن باید سه منطقه ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، آمریکا در خصوص بیرون راندن گروه تروریستی داعش از عراق و پاکسازی کامل این کشور تاکید دارد که پس از آن باید سه منطقه فدرالی در عراق تشکیل شود که از اختیارات شبه مطلق نظیر قانون گذاری برخوردار باشند.

در این میان منابع دیپلماتیک بلندپایه گوشه ای از گفت‌وگوهای حساس و دقیق این روزها در واشنگتن را فاش و اعلام کردند محور این گفت‌وگوها بر دوره پس از بیرون راندن داعش از عراق متمرکز است.

دیدار آمریکایی‌ها با سیاستمداران عراقی در نقاط مختلف

بنابر اعلام منابع دیپلماتیک مسئولان آمریکایی در سازمان سیا و وزارت خارجه و نیز کمیته امنیت کنگره آمریکا در فواصل زمانی مختلف و در اماکن متعدد از جمله  لندن، اربیل، بغداد و امان با سیاستمداران عراقی از گروههای متعدد دیدار کردند.

در این دیدارها به آنان اطلاع داده شد که آمریکا متقاعد شده است با ادامه حکومت در وضعیت کنونی  نوعی حالت ناتوانی به وجود می آید که قابل حل و فصل نیست.

تقسیم عراق به سه منطقه فدرالی

همچنین این منابع اعلام کردند که موافقت با تشکیل سه منطقه اصلی تحت حکومت فدرالی در بغداد شرط اصلی نهایی کردن پرونده داعش و پاکسازی وجب به وجب عراق از این گروه است و باید تمام مراجع قدرت در بغداد به ویژه شبه نظامیان که از ایران دستور می گیرند، برچیده شوند.

واشنگتن به مسئولان و سیاستمداران عراقی اعلام کرد، باید مشکلات را بین خود حل و فصل کنند و از این پس در عراق به عنوان یک کشور یکپارچه اما بدون دولت مرکزی بلکه مناطقی که اختیارات تقریبا مطلق دارند، بر سر مشترکات اصلی ادامه حیات به ویژه در بخش اقتصاد و سرمایه گذاری خارجی و مسائل خاص داخلی  با هم به تفاهم برسند.

بنابر اعلام این منابع در این خصوص آمریکا  اکنون بر مشکلات اصلی از جمله حضور و نفوذ ایران در عراق متمرکز شده است.

تعهد آمریکا به حمایت از حکومت فدرالی در عراق

از سوی دیگر واشنگتن متعهد شده است که از حکومت فدارلی جدید در عراق با تایید شورای امنیت حمایت کند و علاوه بر این به حیدر العبادی به عنوان رئیس دولت فدرالی شبیه الگوی سوئیس کمک کند.

همچنین عراق یک منطقه کاملا استراتژیک معرفی خواهد شد که امنیت آن با امنیت ملی آمریکا مرتبط است . این منابع یادآور شدند مشکلی که آمریکا در تلاش است آن را با سیاستمداران و کارشناسان عراقی حل و فصل کند، نامگذاری اقلیم ها است.

خودداری از بروز مشکلات مربوط به تشکیل اقلیم شیعی و سنی

تکاپوی آمریکا در این خصوص تلاشی آشکار برای پشت سرگذاشتن مشکلات مربوط به اصطلاح اقلیم های سنی و یا اقلیم های شیعه است اما در مورد اقلیم کردستان مشکلی وجود ندارد.

در این میان تعدادی از مسئولان آمریکایی تاکید کردند که توافق در مورد شکل سیاسی عراق و اقلیم های مختلف آن اصل است و پس از آن داعش و هر گروه مسلحانه دیگر نیز به گذشته خواهند پیوست که هرگز وضعیت قبل تکرار نخواهد شد.

این منابع با اشاره به موفقیت آمیز بودن « نقشه آزاد سازی موصل» از درنظر گرفتن جدول زمانی بسیار کوتاه برای اجرایی کردن آن سخن گفته و اعلام کردند اقلیم کردستان نیز از تفاهمات نظامی و سیاسی واشنگتن برای حفظ وحدت فدرالی عراق در چارچوب سه اقلیم در کنار اقلیم فدرالی پایتخت  با خبر است و به طور رمزی از پایتخت فدرالی  با دو حرف «CF» یاد می شود.

تشکیل پل هوایی برای حمایت از اقلیم سنی

منابع مزبور یادآور شدند که شکل جدید عراق پس از داعش به چند پایتخت مهم عربی اطلاع داده شده و گفته شده است که یک پل هوایی دست کم 6 ماه برای حمایت از اقلیم سنی تشکیل خواهد شد زیرا تمام زیرساخت های اقلیم سنی ویران شده و شهرهای آن نیز به دلیل جنگ تخریب شده اند درحالی که در مناطق جنوبی و نیز منطقه کُرد نشین یک ثبات نسبی وجود دارد.

همچنین توافق شده است که تعداد زیادی از چهره های سرشناس عراق که در این ده سال اخیر در صحنه سیاسی حضور داشتند، کنار گذاشته شده و چهره های جدیدی روی کار بیایند و در دوره فدرالی تمام قوانینی که بر اساس اصول سیاسی صادر شده است، لغو می شود و به اقلیم های جدید و پارلمان های آن اختیارات قانونگذاری داده می شود و پس از پاکسازی عراق از تروریست ها و عناصر افراطی قوانین مدنی جدیدی تحت حمایت بین المللی در نظر گرفته می شود.

انتهای پیام/654

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها