امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۸:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 155753
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۱۴:۵۴
تعداد بازدید: 228
به گزارش «پیروان مــوعــود»، آرتور آتايوف، مدير پژوهش‌هاي قفقاز مؤسسه تحقيقات استراتژيک روسيه با ابراز نگراني از افزايش تأثيرات آشکار وهابي‌ها و داعش ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، آرتور آتايوف، مدير پژوهش‌هاي قفقاز مؤسسه تحقيقات استراتژيک روسيه با ابراز نگراني از افزايش تأثيرات آشکار وهابي‌ها و داعش در منطقه قفقاز، گفت: حتي مسلمانان شيعه منطقه کومو کارتلي گرجستان نيز به علت ضعف آگاهي به سرعت در حال جذب شدن به اين گروه‌ها هستند.

اين مقام مؤسسه تحقيقات استراتژيک روسيه در همايش علمي «داعش؛ خطري براي امنيت بين‌المللي» در خبرگزاري «روسيا سگودنيا» گفت: «بايد تدابير پيشگيرانه جديدتري براي مقابله با نفوذ داعش در قفقاز و‌آسياي مرکزي اتخاذ و اجرا شود.»
 
آرتور آتايوف گفت: «اگر به وقايع کشورهاي قفقاز جنوبي توجه کنيم، مي‌بينيم که داعش به طور جدي و براي درازمدت به آنجا آمده است. هم اکنون منطقه اصلي فعاليت اين تندروها در گرجستان، مناطق دره پانکيسي، آجارستان و کوومو کارتلي است. در کوومو کارتلي با يک تناقض آشکار مواجه هستيم که بايد به آن توجه شود. زيرا، به رغم اينکه اهالي اين منطقه شيعه مذهب هستند، اما روند جدي براي سني‌سازي و تحريک آنها به جهاد در جريان است. در جمهوري آذربايجان نيز روند مشابهي جريان دارد.»
 
آرتور آتايوف گفت: «عناصر تندرو از طريق ترکيه به آجارستان در گرجستان منتقل مي‌شوند. بايد توجه داشت که قفقاز شمالي و جنوبي بخشي از هدف‌هاي استراتژيک داعش هستند.»
 
آتايوف افزود: «اين افراط‌گراها شيوه‌هاي نشر افکار خود را تغيير داده‌اند.  آنها قبلا در مساجد افکار خود را گسترش مي‌دادند. اما اکنون از طريق شبکه‌هاي اجتماعي اقدام می‌کنند.»
 
بوريس وولخونسکي، معاون مرکز آسياي مرکزي و خاور نزديک مؤسسه تحقيقات استراتژيک روسيه نيز گفت: «گسترش نفوذ داعش در افغانستان، کل منطقه آسياي مرکزي و مرزهاي جنوبي روسيه را تهديد مي‌کند.»
 
بوريس وولخونسکي افزود: «بايد تدابير پيشگيرانه‌ای در مقابل گسترش تأثيرات داعش در منطقه اتخاذ شود. هم اکنون در افغانستان، شرايط پيوند ساختارهاي سياسي طالبان با داعش وجود دارد. حوادث سال گذشته در ولايت کندوز افغانستان نشان داد که چند واحد نظامي طالبان با نام داعش در آنجا عمليات کردند. اما، به رغم تمامي اين موارد، بخش اصلي طالبان مخالف گسترش نفوذ داعش هستند.  به همين علت نيز  ضروري است امکان گفت‌و‌گو با نيروهاي تهاجمي موجود در ترکيب طالبان، بررسي و شناسايي شود که البته بايد در چارچوب شرايط خاصي باشد و بايد قبل از هرچيزي، از آنها خواسته شود که خود را از فعاليت تروريستي طالبان کنار بکشند.» 

انتهای پیام/ 852

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها