امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۴:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 155805
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۱۱:۱۷
تعداد بازدید: 313
به گزارش «پیروان مــوعــود»، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، سالم المسلط، سخنگوی هیات عالی مذاکره کنندگان مخالف که به همراه مخالفان دیگر عصر شنبه ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، سالم المسلط، سخنگوی هیات عالی مذاکره کنندگان مخالف که به همراه مخالفان دیگر عصر شنبه وارد ژنو شده است، گفت: ما همواره خوش‌بین بوده‌ایم اما مشکل این است که با یک دیکتاتوری در سوریه مواجه هستیم. اگر دولت سوریه واقعا دنبال حل چنین مشکلاتی بود ما امروز شاهد چنین جنایت‌هایی در این کشور نبودیم.

وی گفت: بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه باید زنان و کودکان را از زندان‌های خود آزاد کرده و اجازه رسیدن کمک‌های انسانی به مناطق محاصره شده را بدهد. اما وی این مسائل را به عنوان پیش شرط مذاکرات ندانست.

ریاض حجاب هماهنگ کننده مخالفان سوریه که به ژنو نرفته است، در بیانیه‌ای اعلام کرد: باید برای توجیه ادامه حضور هیات مخالفان در مذاکرات اوضاع انسانی در سوریه بهبود یابد. هیات عالی مذاکره کنندگان که شامل بیش از 20 تن است روز گذشته به ژنو وارد شدند.

سالم المسلط گفت: پافشاری بر اجرای قطعنامه شورای امنیت پیش شرط مذاکرات نیست اما این مساله مسئولیت اعضای شورای امنیت از جمله روسیه هم‌پیمان اصلی سوریه است.

هیات عالی مذاکره کنندگان در بیانیه‌ای اعلام کرد: دیپلماسی مربوط به کسی نیست که بر سر میز مذاکرات می‌نشیند بلکه متعلق به کسی است که واقعا خواهان پایان رنج مردم سوریه باشد.

در این بیانیه ادعا شده است: نظام بشار اسد، به ژنو آمده است تا تظاهر کند که خواهان برقراری صلح در سوریه است آن هم در زمانی که همچنان حملات ادامه دارد.

هیات مخالفان سوریه بر تمایل خود برای موفقیت مذاکرات صلح و محک زدن نیت دولت سوریه در اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل تاکید کرد.

هیات مخالفان همچنین اعلام کرده‌اند که برای شرکت در مذاکرات هیچ گونه ضمانتی از سوی سازمان ملل دریافت نکرده‌اند.

ریاض حجاب اعلام کرده که حضور هیات مخالفان در ژنو به بهبود وضعیت انسانی مرتبط است و در راستای روند مذاکرات سیاسی با دولت سوریه نیست.

وی گفت: اگر نظام سوریه همچنان بر ادامه اقدامات خود پافشاری کند این هیات ژنو را ترک خواهد کرد.

هیات مخالفان سوریه در ژنو اعلام کرد که پیش از توقف بمباران غیرنظامیان، لغو محاصره و آزادی بازداشت شدگان مذاکرات را آغاز نخواهد کرد.

سخنگوی هیات عالی مذاکره کنندگان اعلام کرد که این هیات به جامعه جهانی فرصت خوبی خواهد داد تا به وعده‌های خود عمل کند.

هیات ریاض

وی گفت: این هیات نامه‌ای را از دی میستورا دریافت کرده مبنی بر اینکه اجرای خواسته‌های مخالفان حق قانونی است که باید اجرا شود.

سخنگوی هیات مخالفان نظام سوریه را به کارشکنی در تلاش‌های سیاسی برای حل بحران متهم کرد و گفت: آغاز مذاکرات در ژنو همراه با افزایش حملات نظام بوده است.

وی گفت: مخالفان به هیچ گونه ضمانتی دست نیافته و تنها حمایت سیاسی از سوی طرف‌های بین‌المللی دریافت کرده‌اند.

قرار است امروز (یکشنبه) استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه نشستی را با هیات ریاض برگزار کند و مذاکرات اصلی روز دوشنبه آغاز می‌شود. با رسیدن هیات ریاض به ژنو هیات اتحاد دموکراتیک سوریه (حزب کردهای سوریه) ژنو را ترک کرد. ترکیه با حضور کردها در نشست ژنو مخالفت کرده بود.

انتهای پیام/ 852

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها