امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۱۱:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 155818
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۱۴:۲۶
تعداد بازدید: 294
به گزارش «پیروان مــوعــود»، پس از اعلام موجودیت حامیان گروه تروریستی داعش در شرق افغانستان، دولت چین در مورد برقراری ارتباط این گروه تروریستی ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، پس از اعلام موجودیت حامیان گروه تروریستی داعش در شرق افغانستان، دولت چین در مورد برقراری ارتباط این گروه تروریستی با اویغورها نگران است و به همین منظور در روند صلح دولت کابل و طالبان نقش تسهیل کننده اختیار کرده است.

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین در این باره می‌گوید که صلح ملی و فراگیر برای برقراری ثبات و پایداری در کشور جنگ زده افغانستان حیاتی است.

سخنان وانگ یی در مورد صلح افغانستان در حالی مطرح می‌شود که «دینگ ژیجون» فرستاده‌ ویژه چین در افغانستان در دو دور مذاکرات چهار جانبه با هدف احیای روند صلح این کشور با حضور افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا شرکت کرده بود.

«زیگفرید ولف» مدیر تحقیقات در انجمن دموکراتیک آسیای جنوبی در بروکسل به «دویچه وله» گفته است که ادعای برخی از مقامات چینی که افراط‌گرایان اویغور از روادید کشور ترکیه برای ورود به افغانستان و پاکستان برای پیوستن به گروه‌های تروریستی استفاده می‌کنند، به‌طور فزاینده‌ای پکن را در مورد جنگ طولانی مدت در افغانستان نگران کرده است.

ولف خاطرنشان کرد: اویغورها در اردوگاه‌هایی که در افغانستان و پاکستان به شدت توسط عربستان سعودی تامین مالی شده‌اند، آموزش ایدیولوژیک و نظامی دریافت می‌کنند.

«فیض محمد زلاند» استاد دانشگاه کابل که با هیئت طالبان در قطر ملاقات کرده نیز اظهار داشت: چین می‌خواهد مطمئن شود که افراط‌گرایان اویغور در افغانستان و پاکستان پناهگاهی نخواهند داشت و پکن قصد دارد این مسئله بخشی از مذاکرات صلح باشد.

وی افزود: هدف اصلی چین از حضور در روند صلح افغانستان این است که منافع اقتصادی‌اش در منطقه را تامین کند.

این در حالی است که «زو یانگبیو» از اساتید موسسه مطالعات آسیای مرکزی دانشگاه لانجو در این باره تصریح کرد: منافع اقتصادی، امنیتی و ژیوپولیتیک چین در افغانستان توسط رسانه‌های غربی و چینی بزرگنمایی شده است.

وی ضمن اغراق‌آمیز خواندن گفته‌های مقامات پکن در مورد تأثیر اوضاع افغانستان بر چین، از حکومت این کشور خواست تا فاصله‌ خود را از مسائل امنیتی در افغانستان حفظ کند.

انتهای پیام/654

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها