امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۶:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 155859
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۱۳:۳۰
تعداد بازدید: 1125
گروه بین الملل پیروان مــوعــود، موسسه تحقیقات بین المللی صلح استکهلم در گزارشی که اخیرا پیرامون هزینه های نظامی توسط کشورها منتشر نموده،  به ...

گروه بین الملل پیروان مــوعــود، موسسه تحقیقات بین المللی صلح استکهلم در گزارشی که اخیرا پیرامون هزینه های نظامی توسط کشورها منتشر نموده،  به مقایسه میزان هزینه های دفاعی و تسلیحاتی در کشورهای مختلف نسبت به تولید ناخالص داخلی شان (GDP) پرداخته است. 

بر مبنای این گزارش دوازده کشور عربستان سعودی، اسرائیل، روسیه، ایالات متحده آمریکا، هند، فرانسه، ترکیه، بریتانیا، جمهوری خلق چین، استرالیا، آلمان و کانادا بیشترین میزان هزینه های نظامی را نسبت به تولید ناخالص داخلی شان داشته. نمودار زیر درصد هزینه های نظامی از بودجه کل این دوازده کشور را نشان می دهد.

نکته حائز اهمیت در این لیست حضور سه رژیم عربستان سعودی، اسرائیل و ترکیه (متعلق به خاورمیانه) در میان کشورهای صدر جدول می باشد، که حکایت از فضای نظامی و رقابت های پیدا و پنهان در این منطقه استراتژیک دارد.

تولید ناخالص داخلی یا  GDP یکی از مقیاس‌های اندازه‌گیری در اقتصاد است. تولید ناخالص داخلی در برگیرنده ارزش مجموع کالاها و خدماتی است که طی یک دوران معین، معمولاً یک سال، در یک کشور تولید می‌شود.

فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه آخرین فردی است که اخیرا به منطقه سفر کرده و در پی عقد قرارداد هنگفت نظامی با اعراب منطقه برآمده است. او در حالی دوباره خود را به كاخ سعودی رساند كه به ميمنت جنگ يمن موفق به عرضه تسليحات جديد به اين كشور شد. 

برآورد بودجه نظامی کشورهای بزرگ و تاثيرگذار محيط بين الملل در سال گذشته و جاری ميلادی، به گونه ای تعيين شده است که نشان می دهد، سياست خارجی آن ها کماکان بر اهميت قدرت نظامی تاکيد ويژه ای دارد.

موسسه مطالعات صلح استکهلم، هزینه‌های نظامی سالانه اغلب کشورهای بزرگ جهان را محاسبه می‌کند. بنابر اعلام این موسسه ایالات متحده، سال 2014، مبلغ 610 میلیارد دلار صرف هزینه‌های نظامی خود کرده‌ که این رقم حدود سه برابر بودجه نظامی چین است که از این حیث در رتبه دوم جهان قراردارد. چین سال 2014 میلادی 216 میلیارد و 400 میلیون دلار صرف هزینه‌های نظامی خود کرده‌است. عربستان سعودی نیز با رشد خیره کننده ای به رتبه چهارم جهان رسیده است. بر پايه اين رتبه بندی، عربستان سعودی هزينه نظامی اش در مقايسه با سال۲۰۱۳ به ميزان ۳۵ درصد افزايش يافته است.

در ادامه با به تصویر کشیدن برخی جداول و نمودارها تلاش می شود زمینه آشنایی بیشتر با هزینه های نظامی کشورهای قدرتمند جامعه جهانی و  برخی کشورهای منطقه خاورمیانه را فراهم آوریم. آمارها و جداول ذکر شده بر گرفته از دو موسسه معتبر بین الملل به نام های موسسه مطالعات صلح استکهلم و موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک لندن می باشد.دول فوق به وضوح نشان می دهد که هزینه نظامی ایالات متحده با 15 کشور بعدی خود تقریبا برابر است.

میزان هزینه های تسلیحاتی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در کنار سایر کشورهای خاورمیانه به تولید ناخاص داخلی این کشورها در بالاترین سطوح جهانی قرار دارد. نقشه فوق به این مسئله می پردازد( آمارها متعلق به سال 2012 می باشد).

جنگنده رافائل که اولاند در سفر اخیرش به منطقه قول فروش آن ها را به اعراب داده است.

روند صعودی خرید تسلیحات از سوی کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در حالی است که فروش تسلیحات در جهان به نسبت سابق و دهه های پیشین افت نموده است. نمودار فوق به حجم فروش تسلیحات در حد فاصل سال های 1950 تا 2010 می پردازد.

میزان سرمایه گذاری کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در امور نظامی، در قیاس با برخی مناطق جهان در حد فاصل 2010 تا 2014 و برآورد آینده: به ترتیب از چپ به راست: شورای همکاری خلیج فارس، شمال شرقی آسیا، جنوب آسیا، جنوب شرقی آسیا، اروپای غربی.

جدول فوق به ارائه بزرگترین واردکنندگان سلاح در جهان در سال 2014 می پردازد (اعداد به میلیارد دلار می باشد).

تانک های آلمانی لئوپارد که به عربستان سعودی و قطر فروخته شده اند.

جدول فوق به ارائه بزرگترین صادر کنندگان تسلیحات در جهان در سال 2014 می پردازد (اعداد به میلیارد دلار می باشد).

 

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها