امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۴:۴۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 155875
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۲۰:۲۰
تعداد بازدید: 290
به گزارش «پیروان مــوعــود»، پایگاه خبری "آمریکن کانسروتیو" (American Conservative) در گزارشی تحت عنوان "سناتور مورفی خواستار پایان حمایت آمریکا از ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، پایگاه خبری "آمریکن کانسروتیو" (American Conservative) در گزارشی تحت عنوان "سناتور مورفی خواستار پایان حمایت آمریکا از جنگ در یمن شد" به انعکاس اظهارات سناتور "کریس مورفی" در اعتراض به سیاست های آمریکا در قبال عربستان سعودی پرداخته است.

در این گزارش آمده است: «"کریس مورفی" سناتور دموکرات ایالت کنتیکت، اولین عضو کنگره است که در مقابل حمایت آمریکا از جنگ در یمن موضع علنی گرفته است. او در سخنرانی خود در شورای روابط خارجی گفت: "اکنون سیاست گذشته در قبال خاورمیانه پاسخگو نیست و شواهد روزافزونی وجود دارد که حمایت ما از کمپین نظامی به رهبری عربستان در مکان هایی مانند یمن، به گسترش فجایع انسانی و کمک به افراط گرایی می انجامد.

90 میلیارد دلار تسلیحاتی که در دوره ریاست جمهوری اوباما به عربستان سعودی فروخته شده، به این کشور کمک کرده است که کمپین نظامی خود علیه یمن را به راه بیاندازد. دولت ما می گوید که اولویت اول آن در یمن، شکست القاعده است؛ اما هرج و مرج فعلی، خلاء امنیتی را به دنبال داشته که می تواند به رشد و گسترش القاعده بیانجامد.

هیچ کارشناسی نمی تواند این موضوع را انکار نماید که از زمان شروع کمپین عربستان در یمن، القاعده در این کشور گسترش یافته و داعش نیز قلمرویی جدید و جای پایی برای جذب نیرو، به دست آورده است.»

این پایگاه آمریکایی در ادامه می نویسد: «موضوعات فوق به عنوان بخشی از بحث گسترده سناتور مورفی در رابطه با لزوم بررسی مجدد رابطه ایالات متحده با عربستان سعودی مطرح شده است. او همچنین تمایل واشنگتن برای "حمایت کورکورانه" از دولت ریاض را مورد انتقاد قرار داده است.

مورفی، ماهیت ناکارآمد رابطه آمریکا با سعودی را زیر سئوال برده و بر نقش عربستان در ترویج وهابیت در بسیاری از کشورهای دیگر تاکید کرده و صراحتا حمایت آمریکا از جنگ یمن را به باد انتقاد گرفته و توصیه می کند تا زمانی که عربستان برخی از رفتارهای خود را تغییر نداده حمایتی در کار نباشد.»

در انتهای این گزارش آمده است: «نیازی نیست که با تمام سخنرانی مورفی و دیدگاه های او در سیاست خارجی موافق باشید تا درک کنید که سخنان علنی او در مخالفت با حمایت آمریکا از جنگ وحشتناک عربستان در یمن چه کار بزرگی است. او با سخنرانی خود، رفتارهای مخرب عربستان سعودی را بیشتر روشن کرده است؛ رفتارهایی که به نظر می رسد اکثر اعضای کنگره و دولت ترجیح می دهند از آن چشم پوشی کرده یا آن را توجیه نمایند.

به نظر می رسد هنوز توجه بسیار کمی به نقش آمریکا در این جنگ و تاثیرات مخرب آن بر غیرنظامیان یمن وجود دارد و اظهارات سناتور مورفی بسیار مناسب و مورد نیاز بوده است.»

گفتنی است این سناتور آمریکایی وعده پیگیری این موضوع در آینده را داده و گفته است: «می خواهم در ماه های آینده در واشنگتن بحث درباره روابط آمریکا و عربستان سعودی را در سنا بازکنم. این اقدام، گام اول برای تجدیدنظر در این روابط است. واقعیت این است که به این مشکل توجه نمی شود. در همه سخنرانی هایی که درباره مسائل منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) مطرح می شود به این نکته اشاره می شود اما عملا هیچ اقدامی در این خصوص صورت نمی پذیرد و هیچ گامی برداشته نمی شود.»

وی همچنین حمایت آمریکا از عناصر به اصطلاح میانه رو در سوریه را زیر سئوال برده و ضمن مخالفت با آن گفته است: «من با انتقال پول و تسلیحات آمریکایی به عناصر به اصطلاح میانه روی سوری مخالف هستم و اینکه آمریکا بخواهد به این افراد آموزش بدهد. گذشت زمان نشان داد که این عناصر میانه رو عملا در سوریه وجود ندارند و وقتی ما پول و تسلیحات خود را به این سمت هدایت می کنیم، در نهایت، عناصر افراطی به این تسلیحات دست پیدا می کنند. آمریکا نباید در این زمینه ورود پیدا کند.»


انتهای پیام/654

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار