امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۰۷:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15595
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۳۹
تعداد بازدید: 81
به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پس از اتفاقات تغییر نرخ ارز در کشور و تخصیص ارز مبادله‌ای برای برخی ...

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، پس از اتفاقات تغییر نرخ ارز در کشور و تخصیص ارز مبادله‌ای برای برخی گروه‌های وارداتی، صنف IT  همواره با چالش‌هایی روبه‌رو بوده است. در ماه‌های پایانی سال 91 با تغییر اولویت کالاهای وارداتی از گروه 10 به گروه 9 سرانجام تخصیص ارز مبادله‌ای برای واردات صنف IT اعلام شد.
*کالاهای IT با ارز آزاد وارد می‌شود
امروز و در پایان سومین ماه از سال 92، رئیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران می‌گوید: در صنف IT موضوعی به نام ارز مبادله‌ای وجود نداشته و ندارد.
سید مهدی میرمهدی کمجانی به فارس گفت: پس از اعلام تخصیص ارز مبادله‌ای برای واردات صنف IT، برخی فعالان صنف ثبت سفارش کردند که به دلیل بروکراسی اداری و روند طولانی منصرف شدند و در نتیجه تمامی واردات  لپ‌تاپ، نوت‌بوک و تبلت با ارز آزاد  صورت می‌‌گیرد.

اما اینکه چه مشکلاتی سبب انصراف واردکننده از دریافت ارز مبادله‌ای شده، را از یک واردکننده رسمی جویا شده‌ایم.

*چهار دلیلی که فعالان بازارIT برای دریافت ارز مبادله‌ای اقدام نمی‌کنند

یک فعال بازار لپ‌تاپ، نوت‌بوک و تبلت در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در توضیح اینکه چرا علیرغم دستور تخصیص ارز مبادله‌ای به کالاهای IT، فعالان این بازار برای دریافت ارز مراجعه نمی‌کنند، گفت: در رابطه با دریافت ارز مبادله‌ای با چند مشکل عمده مواجه‌ایم.

محمد حسن محمدی توضیح داد: در حالت کلی بازاری به دنبال سود است و هر روشی که قیمت ارزان‌تر تمام شود را استفاده خواهد کرد؛ اکنون شرایط اختصاص ارز مبادله‌ای به کالاهای IT به گونه‌ای است که دریافت ارز مبادله‌ای نسبت به ارز آزاد برای واردکننده به صرفه نیست.

این واردکننده قانونی لپ‌تاپ، نوت‌بوک و تبلت در توضیح مشکلات موجود تصریح کرد: مشکل نخست این است که اغلب واردات این صنف با دلار و درهم انجام می‌شود و اگر این دو ارز را تخصیص دهند قابل تبدیل به یکدیگر و خوب است که تخصیص داده نمی‌شود.

وی ادامه داد: اغلب پیشنهاد ارائه یوآن و پول‌ کشورهای که قابل تبدیل نیست و به کار واردکنندگان IT نمی‌آید، داده می‌شود.

محمدی افزود: مشکل دوم این است که اگر بخواهند درهم بدهند، 0.4 اسکونت می‌گیرند که با احتساب این درصد، ارز مبادله‌ای هم قیمت ارز آزاد برای واردکننده تمام می‌شود.

این واردکننده قانونی لپ‌تاپ، نوت‌بوک و تبلت اظهار داشت: مشکل سوم نیز این است که علاوه بر تمام این مشکلات پس از ثبت‌سفارش، خواب پول زیاد است؛ یعنی پولی که واردکننده باید بدهد تا در مقابل آن ارز مبادله‌ای بگیرد، مدت‌ زمان زیادی معطل می‌شود و این خواب پول برای واردکننده ضرر است.

وی تصریح کرد: در آخرین مشکل نیز پس از ثبت‌سفارش، تخصیص ارز از سوی بانک‌های عامل انجام نمی‌شود و از زمان اعلام تخصیص ارز به گروه IT هنوز حتی کسانی که ثبت سفارش کرده‌اند ارزی دریافت نکرده‌اند؛ بنابراین واردکنندگان IT مطمئن شده‌اند که ارزی تعلق نخواهد گرفت.

محمدی تاکید کرد: در نتیجه این مشکلات، شرایطی به نحوی است که در نهایت واردکننده ترجیح می‌دهدبا ارز آزاد کالا وارد کند.
انتهای پیام/ آ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها