امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۵:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 155999
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۲۱:۴۲
تعداد بازدید: 284
به گزارش «پیروان مــوعــود»، در حالی که دی‌میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه درباره شکست مذاکرات ژنو هشدار داده است، هیئت مخالفان سوری ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، در حالی که دی‌میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه درباره شکست مذاکرات ژنو هشدار داده است، هیئت مخالفان سوری مورد حمایت رژیم آل سعود موسوم به هیئت ریاض خواستار توقف عملیات نظامی علیه گروه‌های تروریستی در سوریه به ویژه در حومه حلب شده است که این روزها شاهد پیروزی‌های پیاپی ارتش و نیروهای مردمی بر تروریست‌های تکفیری مورد حمایت رژیم سعودی و متحدانش است.

خبرنگار المیادین از ژنو از دیدار اعضای هیئت مخالفان سوری مورد حمایت آل سعود موسوم به هیئت ریاض با دی‌میستورا نماینده سازمان ملل در امور سوریه خبر داد که به گفته وی، این دیدار به ارائه خواسته‌ها برای آغاز مذاکرات منحصر بوده است.

به گفته خبرنگار این شبکه عربی، هیئت ریاض بر توقف عملیات نظامی به ویژه در حلب به عنوان پیش شرط خود برای شرکت در مذاکرات ژنو 3 پافشاری کرده است.

واکنش روسیه به درخواست هیئت ریاض : تا نابودی داعش و النصره نبرد با تروریسم ادامه خواهد یافت

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در واکنش به درخواست هیئت ریاض برای توقف حملات به گروه‌های تروریستی تاکید کرد حملات روسیه در سوریه تا پیش از شکست داعش و جبهه النصره متوقف نخواهد شد.

لاوروف افزود توقف قاچاق سلاح از طریق مرزهای ترکیه باید شرط اساسی برای آتش بس در سوریه باشد.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد مخالفان سوری شرکت کننده در مذاکرات ژنو باید از دنباله‌روی از دستورات دیکته شده حامیان خارجی خود دست بردارند.

گنادی گاتیلوف معاون وزیر خارجه روسیه هم گفته است مذاکرات ژنو ممکن است بیش از 6 ماه طول بکشد.

وی در عین حال افزود دستیابی به توافق در ژنو بدون مشارکت کردها دشوار  است.

از سوی دیگر احمد کزبری عضو هیئت دولت سوریه در مذاکرات ژنو به المیادین گفت مذاکرات آغاز نشده و مشکل اساسی شکاف در هیئت مقابل(مخالفان) است.

وی افزود معارضان سوری از خود اختیاری ندارند و تصمیم به دست آنها نیست،‌بلکه در اختیار عربستان سعودی است که  اراده خود را بر مخالفان تحمیل می‌کند، در حالی که این رژیم خواهان حل سیاسی بحران سوریه نیست، زیرا به ضررش است.

کزبری تاکید کرد هدف طرف‌های مقابل، به شکست کشانده مذاکرات ژنو است.

وی اظهار داشت ما هیچ فهرستی درباره هیئت‌های مخالفان در مذاکرات ژنو دریافت نکرده‌ایم و هیچ دستورکار واضحی برای مذاکرات ظهر چهارشنبه وجود ندارد.

عضو هیئت دولت سوریه در مذاکرات ژنو تاکید کرد این عربستان سعودی است که مشخص می‌کند کدام یک از طرف‌های مخالفان به ژنو بیاید.

کزبری افزود قطعنامه‌های بین المللی درباره مبارزه با تروریسم همچنان به مثابه جوهری بر روی کاغذ است و باید اجرا شود.

بازتاب تحولات میدانی سوریه بر مذاکرات ژنو

از سوی دیگر شبکه المیادین از تاثیرگذار بودن تحولات میدانی سوریه بر روند مذاکرات ژنو خبر داد و  تاکید کرد بازتاب تحولات میدانی در ژنو شنیده شد و آن زمانی بود که هیئت مخالفان دومین جلسه خود را با تیم سازمان ملل تعلیق کرد. سرنوشت مذاکرات ژنو پیچیده‌تر از قبل شد و بشار الجعفری رئیس هیئت دولت سوریه این سئوال را مطرح کرد که ما با چه کسانی گفت‌وگو خواهیم کرد؟

بشار الجعفری خواستار فهرست اسامی هیئت یا هیئت‌های مخالفان شده است و استفان دی‌میستورا نماینده سازمان ملل در امور سوریه قادر به ارائه پاسخ نیست. اعضای هیئت مخالفان ترجیح داده‌اند دلایل تحریم نشست را از خارج دیوارهای سازمان ملل(دفتر سازمان ملل در ژنو) تشریح کنند.

این در حالی است که محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به نمایندگان گرو‌ه‌های تروریستی از جمله جیش الاسلام در مذاکرات ژنو(محمد علوش از سرکردگان جیش الاسلام در ژنو حاضر شده است) تاکید کرده است مشارکت گروه‌های تروریستی در مذاکرات سوریه، سازمان ملل متحد را بدنام می‌کند و وجهه آن را خدشه‌دار می‌کند.


انتهای پیام/654

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها