امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۲۰:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 156025
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۱۱:۱۱
تعداد بازدید: 257
به گزارش «پیروان مــوعــود»، پایگاه تحلیلی «میدل ایست مانیتور» در گزارشی نوشت: جهان از آغاز قرن 21 درگیر جنگ های متعدد است. میلیون ها مسلمان در جریان ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، پایگاه تحلیلی «میدل ایست مانیتور» در گزارشی نوشت: جهان از آغاز قرن 21 درگیر جنگ های متعدد است. میلیون ها مسلمان در جریان اشغال عراق و افغانستان و در درگیری ها در لیبی، سوریه و یمن جان خود را از دست داده اند. هر روزه هزاران زن و کودک، سالمند و جوان و دیگر افراد بی گناه به این فهرست اضافه می شوند. در حالی که بخشی از جهانی می میرد، بخش دیگر ماشین جنگ را فعال می کند.

این جنگ های به نوعی آزمایشگاه برای تسلیحات جدید تبدیل شده اند. آمریکا نخستین بار از بمب افکن های بی2 خود در جنگ در افغانستان و لیبی استفاده کرد. هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا نیز نخستین بار توسط سازمان سیا در پاکستان مورد استفاده قرار گرفت. جنگنده های اف 35 نیز که 400 میلیارد دلار از یک تریلیون دلار بودجه را تا به امروز به خود اختصاص داده اند، در انتظار نوبتشان برای تخریب و کشتار هستند.

هر سلاح جدیدی که تکمیل می شود، کشتار و تخریب بیشتری را موجب می شود. موفقیت هر سلاح بر اساس میزان خون بی گناهانی که ریخته شود، سنجیده می شود. هر سلاح جدیدی که ساخته می شود به سازندگان دیگر انگیزه می دهد که سلاحی مرگبارتر از آن را بسازند. آمریکا به جای آنکه دارایی خود را برای زنده نگاه داشتن افراد استفاده کند، از آن برای کشتار بهره می برد.

پولی که صرف سلاح می شود تنها بخش کمی از هزینه های جنگ را تشکیل می دهد. برخی از تحلیلگران هزینه ای را که آمریکا در جنگ های عراق و آمریکا صرف کرده است، شش تریلیون دلار ارزیابی کرده اند. بخش اعظم این پول ها نه در میدان جنگ بلکه برای هزینه های جانبی صرف می شوند. علاوه بر دو تریلیون دلار کنونی، آمریکا چهار تریلیون دلار دیگر در 30 سال آینده برای خرید تسلیحات جدید و کمک هزینه کهنه سربازان هزینه خواهد کرد. یک هفته پیش از آغاز جنگ عراق، «دیک چنی» معاون وقت رئیس جمهور آمریکا پیش بینی کرده بود که این جنگ دو ساله خواهد بود و حدود 100 میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. با این حال این جنگ هیچگاه پایان نیافت و هزینه آن 40 تا 50 برابر بیش از رقم پیش بینی شده است.

جهان به واسطه اثرات جانبی جنگ هایی که تخمین هزینه آنها غیر ممکن است، نا امن تر شده است. میلیاردها دلار تنها صرف تامین امنیت شده است. به رغم جهانی پیشین که به دنبال مقابله با فقر، گرسنگی و بیماری ها بود، اکنون تلاش های گسترده ای برای محافظت در برابر تهدیداتی صرف می شود که منبع آن مشخص نیست.

«جنگ با تروریسم» آمریکا به تنهایی جان سه میلیون نفر را گرفته است. تعیین ارزش مادی جان مردان، زنان و کودکانی که در این جنگ ها گرفته شده، غیر ممکن است. جنگ ها تاکنون هشت کشور را نابود کرده اند. صدها شهر بزرگ و ده ها هزار شهر کوچک نیاز به بازسازی دارند. چهار میلیون نفر از کشورهای خود گریخته اند و هشت میلیون نفر دیگر در میان آنها آواره شده اند. ترکیه به تنهایی بیش از دو میلیون آواره سوری را پذیرفته است. صدها هزار نفر نیز در مرزهای اروپا آواره هستند که بسیاری از آنها پیش از پذیرش شدن، به کشورهایشان بازگردانده می شوند.

یکی دیگر از اثرات جنگ ها در خاورمیانه که سال ها نیز تداوم خواهد داشت، دوری انداختن میان مردم در غرب و شرق است. در غرب مردم اسلام را در کنار جنگ و تروریسم قرار می دهند در حالی که در ضرق میلیون ها نفر غرب را مهاجم و جنگ افروز می دانند.

بیشترین هزینه این جنگ ها، شیوه ای است که تمامی طرفین انسانیت خود را از دست می دهند. خبرگزاری های رسمی در خصوص اینکه روزانه چه تعداد بمب ساخته شده و چه تعداد موضع هدف بمباران ها قرار گرفته گزارش می دهند و تلاش می کنند کشورهای خود را قهرمان جلوه دهند. مشخص نیست در این عملیات چه کسانی کشته می شوند. هزینه های مادی و روحی این گونه سناریوها زمانی بیشتر می شود که انسان ها تلاش می کنند مناقشات را به جای صلح از طریق جنگ حل کنند. هدف باید خارج از این دیدگاه باشد و صلح را برای جهان به ارمغان آورد. جنگ افروزی بیشتر هیچگاه راه حل نخواهد بود.


انتهای پیام/654

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها