امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۰:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 156058
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۱۷:۵۹
تعداد بازدید: 306
به گزارش پیروان مــوعــود، روند رادیکال شدن ادبیات هاشمی طی سال های گذشته سرعت گرفته و می توان آغاز آن را از قبل انتخابات ریاست جمهوری سال 88 در نظر ...

به گزارش پیروان مــوعــود، روند رادیکال شدن ادبیات هاشمی طی سال های گذشته سرعت گرفته و می توان آغاز آن را از قبل انتخابات ریاست جمهوری سال 88 در نظر گرفت. روندی که پس از فاصله گرفتن از تریبون نماز جمعه در تیرماه همان سال، که جایگاه رسمی بود و تعویض آن با جایگاه غیر رسمی دیدار با برخی از سیاسیون ورشکسته، در سراریزی تند تری قرار گرفت.

از کمک کردن به چیدمان "گزارش های احمد شهید"(1) تا سخنان عجیب! در دانشگاه امیر کبیر(2) همه و همه طی این سالها روندی رو به فزونی از مواضع ناآشنا با هاشمی دو سه دهه اول انقلاب را به نمایش گذاشته است.

هاشمی طی این سال ها پایگاه حامیان خود را کاملا عوض کرده و موضع گیری های این سال ها طیف مخاطبان متفاوتی را برای هاشمی به ارمغان آورده که با توجه به این سبد رای! هاشمی سخن بر زبان می راند.

هاشمی رفسنجانی 12 بهمن ماه در مراسم گرامیداشت سالروز ورود امام خمینی(ره) در فرودگاه مهرآباد در سخنانی بی‌سابقه به شورای‌نگهبان حمله کرد. او در سخنان خود گفت: "صلاحیت شخصیتی که اشبه به جدش امام خمینی است را قبول نمی‌کنید؛ شما صلاحیت خود را از کجا آورده‌اید؟ چه کسی به شما اجازه داده است که قضاوت کنید؟ چه کسی به شما اجازه داد که یکجا بنشینید و داوری کنید؟ برای مجلس و دولت و جاهای دیگر و اختیارات را در دست بگیرید؟ چه کسی اجازه داد که اسلحه برای شما باشد و تریبون‌ها برای شما باشد؟ چه کسی اجازه داد که تربیون‌های نماز برای شما باشد و صداوسیما برای شما باشد؟ چه کسی به شما این‌ها را داد؟ اگر امام خمینی و نهضت ایشان و اراده عمومی مردم نبود هیچ‌کدام از این‌ها نبودند. زمانی که باید همه به هم تبریک بگوییم هدیه بدی به بیت امام دادید."

درباره مواضع هاشمی رفسنجانی در باب عدم احراز صلاحیت سید حسن خمینی چند نکته گفتنی است.

حمله هاشمی به شورای نگهبان دقیقا بعد از تایید صلاحیت

هاشمی چند روز پس از مطمئن شدن از تائید صلاحیت خود فاز جدید حمله تند به شورای نگهبان شد. این حمله به شورای نگهبان پس از سکوت رسانه های نزدیک به هاشمی طی هفته قبل از تایید صلاحیت، خبر از بازی طراحی شده برای بعد از احراز صلاحیت هاشمی می دهد.

چگونه قرار است بدهی به بیت امام(ره) جبران شود؟!

با نوع ادبیات آقای هاشمی درباره بدهکاری نباید موافق بود، تسری به بیت و خانواده ها را نباید قبول داشت، چون این تسری به خانواده سایر بزرگان دخیل در انقلاب هم ادامه پیدا می کند و صف طلبکاران زیاد می شود.
بدهکاری به امام (ره) وجود دارد، ولی بدهکاری به بیت امام (ره) را باید دید منظور از بیت امام (ره) چه کسی است دقیقا و

بدهکاری برای بیت امام (ره( چطوری باید برداخت بشود؟

مثلا آیا اگر همسر مرحومه و مکرمه امام (ره) را برای مجلس شورای اسلامی انتخاب می کردیم این بدهی پرداخت می شد؟ آیا به سید حسین خمینی هم بدهکاریم؟ ایا خانومها زهرا و نعیمه و نعیما نیز جزء بیت امام (ره) هستند؟ آیا آقای محمدرضا خاتمی هم به همین ترتیب جزء بیت امام (ره) محسوب می شوند؟ آیا گاهی معنای بدهکاری و احترام را خلط نمی کنیم؟

ذهنیت هاشمی از بازی"حمله به شورای نگهبان"

اگه فرض را بر این بگیریم که سید حسن خمینی در بازنگری تایید می شود، با این سخنرانی هاشمی اینطور وانمود می شود که تحت تاثیر یا فشار یا لابی آقای هاشمی بوده است، اگر هم رد بشود، باز ضرری برای آقای هاشمی ندارد، زیرا خود را در افکار عمومی به عنوان حامی نوه خمینی کبیر نشان می دهد.

این سخنرانی می تواند یک ضد حمله رد صلاحیت سید حسن خمینی باشد برای ادامه عمر سیاسی هاشمی.

دامن زدن به فضای دو قطبی

هاشمی یک بار عنان این بازی را در سال 92 به دست گرفت و علی رغم رد صلاحیتش در آن سال توانست "بار رای" خود را به روی سبد رای حسن روحانی بیاندازد.

این بار اما هاشمی با حمله به شورای نگهبان بعد از عدم احراز صلاحیت سید حسن خمینی، می تواند با ایجاد فضای دو قطبی، به روی سبد رای خود با مظلوم نمایی در قامت حامی بیت امام (ره) بیافزاد و نقش انتخابات سال 92 را برای خود ایفا کند.

فضای تندی که در نهایت به نفع هاشمی است؟!

هاشمی پس از اظهارات مجدد خود در مورد "شورایی نمودن رهبری" و سایر نظرات خاص این چند ساله اش در حوزه سیاست و خاطره گویی از امام؛ پیش بینی این را می نمود که امکان دارد از لیست جامعه روحانیت مبارز کنار گذارده شود.

از بین رفتن وجهه ای که می توانست با جای گرفتن مجدد در لیست جامعه روحانیت کسب کند، باید با یک هیاهوی برنامه ریزی شده پر می گردید، پس این بار هم سعی کرد که از این کنار گذاشته شدن نهایت استفاده را انجام دهد.

فضای انتخاباتی آرام چندان خروجی خاصی برای هاشمی ندارد زیرا مردم به این واقعیت می رسند که دولتی که هاشمی رفسنجانی سال 92 بیشترین حمایت را برای رای آوری اش انجام داد، آورده خاصی برای اقتصاد کشور و جوانان بیکار آنها نداشته است و تنها صحبت های خارج از اصول و حمله به شورای نگهبان، می تواند ذهن مردم را از "حوزه اقتصاد" به "حوزه سیاست بکشاند.

1- http://kayhan.ir/fa/news/41851
2- http://jamejamonline.ir/online/1930305583953598628

منبع: الف

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها