امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۲:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 156086
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۱۱:۵۶
تعداد بازدید: 223
به گزارش «پیروان مــوعــود»، سقوط چندی پیش جنگنده سوخوی روسیه بر فراز آسمان سوریه توسط اف 16 های ترکیه را می توان آغاز گر دور جدیدی از فشارها بر ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، سقوط چندی پیش جنگنده سوخوی روسیه بر فراز آسمان سوریه توسط اف 16 های ترکیه را می توان آغاز گر دور جدیدی از فشارها بر ترکیه در راستای متهم سازی آنکارا به همکاری با تروریست ها دانست، اتهاماتی که محدود به روسیه، ایران و شماری از دولت های اروپایی نماند و باراک اوباما و جو بایدن را بر آن داشت تا ضمن حمایت از ترکیه بر عدم امنیت مرزهای این کشور با سوریه و انتقال احتمالی مهمات و شبه نظامیان صحه گذارند، امری که نهایتا ترکیه را ناگزیر ساخته جهت جلب رضایت نسبی هم پیمانانش مبادرت به اقداماتی در راستای منع عبور و مرور تکفیری های داعش نماید، اگرچه اقداماتی فوق صرفا در راستای تضعیف داعش ارزیابی شده و مشمول سایر گروه های شبه نظامی مخالف بشار اسد نشده است.
رویترز در گزارشی به کارآمدی اقدامات صورت پذیرفته توسط ترکیه در ماه های اخیر پرداخته است. بر اساس این گزارش در چند وقت گذشته تعداد زیادی دیوارهای بتنی از سوی ترکیه در مرز قد برافراشته و همچنین بر تعداد گشت های نظامی افزوده شده است. اما همچنان مردم محلی معتقدند این اقدامات در مرز مناطق تحت کنترل داعش در سوریه مانع ورود این تروریست ها نمی شود. آنکارا به شدت از سوی هم پیمانان خود در ناتو تحت فشار قرار دارد تا بیش از 70 کیلومتر از نوار مرزی خود از شهر کیلیس تا کارکامیس را کاملا ببندد. مناطقی که امکان عبور و مرور جنگجویان و قاچاق کالا و ادوات نظامی را به آنها می دهد.
در پشت رشته ای از روستاهای کوچک و باغ های زیتون در مرز جنوبی ترکیه، قلمرو سوریه واقع شده که تحت سلطه داعش قرار دارد و در آن تروریست ها با کردها در حال مبارزه هستند. دولت های اروپایی نگرانند که تعدادی از شهروندانشان که همراه با تروریست های سلفی مبارزه کرده اند، هنوز این امکان را داشته باشند که پیش از بازگشت به وطنشان و انجام عملیات هدفمند به ترکیه بروند. از طرفی ایالات متحده آمریکا معتقد است که ترکیه به عنوان دومین کشور نظامی ناتو باید مرزهای خود را برای شکست دادن داعش در سوریه ببندد.
در همین راستا سربازان گشت با ماشین های زره پوش در طول مرز، مناطق مورد نفوذ را با سیم های خاردار مشخص کرده اند. برج های دیدبانی و ایستگاه های نگهبانی نیز در چند ماه گذشته افزایش یافته  و همچنین دیوار های بتنی 3 متری نیز در مناطق آسیب پذیر کار گذاشته شده است. البته اقدامات کشوری که تا کنون بارها بابت کم کاریش در خصوص ممانعت از عبور و مرور تروریست ها از مرزهایش مورد نقد قرار گرفته، اکنون برای جلوگیری از گسترش شبکه این گروه تروریستی در ترکیه دیر به نظر می آید.
واشنگتن و آنکارا ماه ها در خصوص اینکه چگونه مرز را مسدود کنند با هم مجادله داشتند. یکی از مقام های بلندپایه آمریکایی در اظهار نظری در ماه گذشته گفت که آمریکا آمادگی خود را برای در اختیار گذاشتن تکنولوژی شامل بالن های نظارتی و تجهیزات ضد تونل زنی  به ترکیه اعلام کرده است. به هرحال با این اوصاف بدون شک امنیت مرزها اکنون برای کسانی که میخواهند پنهانی عبور کنند، شدیدتر شده است.
اسماعیل 37 ساله که خود را یک قاچاق چی معرفی می کند چنین می گوید: "عبور سخت است اما غیر ممکن نیست. فرض می کنیم که شما می خواهی عبور کنی، به من می گویی کی و کجا و من با افرادی که این کاره هستند تماس می گیرم و این کار را انجام می دهم. اما شما باید پول بیشتری را پرداخت کنی."
ارتش ترکیه آمار خود را از میزان عبور از مرز دارد. مثلا حدود 121 نفر در 10 روز گذشته تلاش نمودند که عبور کنند و به خاک سوریه تحت کنترل داعش برسند که حدود نیمی از آن ها کودک و نیمی دیگر جنگجو بوده اند. شایان ذکر است که ارتش در تلاش است که افرادی که قاچاق انسان می کنند را سرکوب کند. عباس 51 ساله که کشاورزی در نزدیکی مرز است می گوید: "اکنون حفاظت از مرزها بسیار شدید و جدی است و ارتش به قاچاقچیان هیچ مهلتی نمی دهد."

تحولات ترکیه
ترکیه در جولای 2015 برنامه ای تحت عنوان ((جنگ هماهنگ با ترور)) را آغاز نمود و پایگاه هوایی اینچیرلیک خود را در اختیار نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا برای مقابله با داعش قرار داد. البته اکثر حمله های هوایی خود ترکیه علیه حزب کارگران کردستان (PKK) که دنبال استقلال هستند، بود. اما بعد از حمله انتحاری یک تروریست در قلب استانبول که منجر به کشته شدن 10 آلمانی شد، ترکیه اقدام به بمباران مواضع داعش در سوریه و عراق نمود. همچنین ترکیه در ماه گذشته حملاتی را علیه داعش در شهرهای ترکیه ترتیب داد و بیش از 1000 نفر را به اتهام هنکاری با این گروه دستگیر کرد.
یکی از مقام های رسمی ترکیه در مصاحبه با رویترز گفت: "ما هرگز به داعش اجازه نمی دهیم که از خاک ترکیه برای عبور و رسیدن به سوریه استفاده کند. ما داعش را یک خطر شدید تلقی می نماییم و نمی خواهیم که در مرزهای ما حضور داشته باشند." بسیاری از تحلیل گران و دیپلمات ها معتقدند که آنکارا بسیار دیر برای مقابله با این تهدید بیدار شده است، اکنون آنها شبکه های ارتباطی خود را گسترش داده اند. به هرحال مرتبطان با داعش در چند ماه گذشته توانسته اند چندین حمله تروریستی را در خاک ترکیه برنامه ریزی و اجرا نمایند. برای مثال، ناجی جرف فعال و مستند ساز سوری که درحال ساخت فیلمی درباره داعش بود و از سال 2012 در جنوب ترکیه زندگی می کرد در دسامبر گذشته در روز روشن هدف تیر قرار گرفت و یا در نمونه دیگر دو فعال سوری عضو کمپین ضد داعش ((رقه با سکوت قتل عام شد)) هدف گلوله قرار گرفتند و سپس سرشان را بریدند.
هرچند که افرادی در خصوص این قتل های تروریستی در غازی عینتاب دستگیر شدند اما خطر جامعه مهاجران سوری را در ترکیه به شدت تهدید می کند.

انتهای پیام/ 242

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها