امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۲۲:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 156129
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۱۱:۳۵
تعداد بازدید: 220
به گزارش «پیروان مــوعــود»، شهرک‌های نبل و الزهراء به‌لطف پایمردی و ایستادگی مردم مظلوم این مناطق طی بیش از سه سال و نیم محاصره، روز چهارشنبه 14 ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، شهرک‌های نبل و الزهراء به‌لطف پایمردی و ایستادگی مردم مظلوم این مناطق طی بیش از سه سال و نیم محاصره، روز چهارشنبه 14 بهمن ماه (سوم فوریه 2016) در نتیجه عملیات گسترده نیروهای ارتش سوریه و همپیمانان آن از محاصره تروریست‌های تکفیری آزاد شد.

ورود نیروهای ارتش و متحدانش به شهرک‌های نبل و الزهراء با استقبال گرم و گسترده مردم این مناطق روبه‌رو شد و آنها خوشحالی خود را از این دستاورد منحصر به فرد ابراز می‌کردند.

پس از عملیات نظامی برق‌آسا و غافلگیرکننده ارتش و همپیمانانش در حومه شمالی شهر حلب که از باشکوی به‌سمت روستای حردتین (آن را شهرک هم نامیده‌اند) آغاز و با آزادسازی کامل آن، همراه شد، این موفقیت شوک بزرگی به گروه‌های تروریستی متمرکز در این منطقه به‌ویژه گروه‌های تروریستی موسوم به حرکة احرار الشام و جیش الاسلام وارد کرد، نیروهای ارتش در ادامه به‌سمت معرسته الخان در سایه حملات گسترده هوایی روسیه به مواضع تروریست‌ها پیشروی کردند.

همزمان با این تحولات، کمیته‌های مردمی مستقر در شهرک‌های نبل و الزهراء از مواضع خود حرکت کردند تا تروریست‌ها را در معرسته الخان به‌صورت گازانبری محاصره کردند و به این ترتیب ارتش سوریه توانست جاده نظامی منتهی به نبل و الزهراء را بازگشایی کرده و به محاصره این شهرک‌ها پس از حدود چهار سال پایان دهد، این در حالی بود که گروه‌های تروریستی با وجود حملات متعدد خمپاره‌ای و موشکی و ده‌ها بار تلاش برای اشغال این شهرک‌ها نتوانستند به استحکامات نیروهای مردمی مدافع نبل و الزهراء‌ نفوذ کنند و یا مسافت کوتاهی در عمق این شهرک‌ها پیشروی کنند.

رسانه‌های حامی گروه‌های تروریستی به هلاکت دست‌کم 85 تروریست در جریان نبردهای حومه شمالی حلب از جمله چند نفر از سرکردگان میدانی و نظامی آنها اعتراف کردند، این در حالی است که نبرد ارتش سوریه با گروه‌های تروریستی در محورهای مختلف اطراف شهرک‌های نبل و الزهراء ادامه دارد.

عملیات آزادسازی شهرک‌های نبل و الزهراء از محاصره گروه‌های تروریستی به تکمیل کمربند امنیتی اطراف شهر حلب از سمت جنوب به‌سمت شرق و شمال و شمال غربی و جدایی کامل آن از حومه غربی و در نتیجه به قطع تمام راه‌های پشتیبانی تروریست‌های فعال در محله‌های غربی شهر حلب منجر شده است.

آزادسازی نبل و الزهراء‌ از محاصره همچنین مهمترین خطوط کمک‌رسانی را به گروه‌های تروریستی از سمت مرزهای ترکیه به‌سمت حومه غربی حلب و مخفیگاه‌های آنها در داخل شهر حلب مسدود کرد و همچنین یک خط امن از فرودگاه نظامی کویرس در حومه شرقی حلب ایجاد کرد، جایی که ارتش سوریه همچنان به تکمیل عملیات خود ادامه می‌دهد.

نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی همچنین تمام خطوط کمک‌رسانی به تروریست‌ها از سمت شهر حلب به شهرک‌های مایر، بیانون و رتیان در مجاورت نبل و الزهراء را بستند به‌طوری که ارتش و همپیمانانش در 20کیلومتری مرزهای ترکیه قرار گرفته‌اند.

حومه ادلب هم چند از این نبرد دور نیست به‌طوری که ارتش سوریه حلقه محاصره تروریست‌ها را بیش از گذشته در شرق و شمال شرقی ادلب تنگ‌تر کرد و از سمت غرب پس از پاکسازی بخش اعظم حومه شمالی شهر لاذقیه، آن را جدا کرد.

این عملیات اهمیت ویژه‌ای داشته است به‌ویژه از این نظر که به محاصره شهرک‌های نبل و الزهراء پس از حدود چهار سال پایان داد در حالی که گروه‌های تروریستی مورد حمایت ترکیه از طریق مرزهای باز و با انواع سلاح‌ها و مهمات هرگز نتوانست به داخل این شهرک‌ها رخنه و دستاوری کسب کنند.

نکته پایانی تأثیر تحولات میدانی سوریه بر مسائل سیاسی و به‌ویژه نشست ژنو3 بود که گروه‌های مخالف پس از موفقیت نیروهای ارتش در آزاد کردن مردم شهرک‌های نبل و الزهراء‌ از محاصره‌ای که حدود چهار سال طول کشید، در موضعی که نشان دهنده اعتراف آنها به شکست در صحنه میدانی است، نشست ژنو را ترک کردند تا  دی‌میستورا نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه مجبور شود تعلیق این مذاکرات به‌مدت سه هفته را اعلام کند. نمایندگان مخالفان سوری به‌ویژه مخالفان مقیم ریاض موسوم به هیئت ریاض شکست گروه‌های تروریستی و شکسته شدن حلقه محاصره شهرک‌های نبل و الزهراء را به‌زعم خود روی آوردن دولت سوریه به راه حل نظامی توصیف کردند که این موضع از نظر بیشتر تحلیلگران این‌گونه تحلیل شد که گروه‌های مخالف و کشورهای حامی آنها هیچ برگ برنده‌ای در ژنو نداشتند و به همین سبب به‌دستور اربابان خود ژنو را ترک کردند به‌امید این‌که شاید طی هفته‌های آینده، تروریست‌های مزدورشان بتوانند تغییراتی در صحنه میدانی ایجاد کنند که این رؤیا با توجه به پیشروی روزافزون ارتش و نیروهای مردمی در صحنه نبرد با تروریست‌ها تعبیر نخواهد شد.

انتهای پیام/ 852

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار