امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۷:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 156147
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۱۲:۲۴
تعداد بازدید: 243
به گزارش «پیروان مــوعــود»، دادگاه عالی تاجیکستان محاکمه 13 عضو بازداشت شده حزب نهضت اسلامی این کشور را در تاریخ 9 فوریه (20 بهمن) سال جاری آغاز ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، دادگاه عالی تاجیکستان محاکمه 13 عضو بازداشت شده حزب نهضت اسلامی این کشور را در تاریخ 9 فوریه (20 بهمن) سال جاری آغاز خواهد کرد.

خانواده افراد بازداشت شده در این زمینه عنوان کردند: نامه رسمی دادگاه عالی تاجیکستان مبنی بر آغاز محاکمه 13 عضو بازداشت شده در نهم فوریه سال جاری را دریافت کرده‌اند.

دراین نامه تاکید شده است که بستگان این 13 نفر یک روز قبل ( یعنی 8 فوریه) باید برای آشنایی با شرایط  دادگاه که غیرعلنی خواهد بود، در دادگاه عالی تاجیکستان حضور یابند.

به دلیل محرمانه خواندن پرونده جنایی علیه 13عضو بازداشت شده حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، به احتمال زیاد در روند دادگاهی تنها به وکلای مدافع و یک نفر از بستگان هر یک از این 13 نفر اجازه حضور در دادگاه را خواهند داد.

کمیته دولتی امنیت ملی و دادستانی کل تاجیکستان در این زمینه عنوان کرده‌اند که روند تکمیل پرونده جنایی علیه 13 عضو بازداشت شده ریاست عالی حزب ممنوعه نهضت اسلامی این کشور به پایان رسیده و  این افراد متهم به مشارکت در تشکیل گروه‌های تروریستی، برانگیختن اختلافات قومی و دعوت از مردم برای براندازی نظام سیاسی می‌باشند.

به گفته حقوقدانان، در صورت تائید این اتهامات در دادگاه عالی تاجیکستان، احتمال دارد این 13 نفر به 15 تا 20 سال زندان محکوم شوند.

با این حال «ستاره عزیزاوا» یکی از  وکلای مدافع 13 عضو حزب نهضت اسلامی تاجیکستان گفت: موکلانش تمام اتهامات اعلام شده از سوی دادستانی و کمیته دولتی امنیت ملی را رد کرده و آنها را تهمت عنوان کرده‌اند.

مقامات امنیتی تاجیکستان 13 عضو شورای عالی ریاست حزب نهضت اسلامی این کشور را به اتهام دست داشتن در حوادث خونین چهارم سپتامبر 2015 و شورش «عبدالحلیم نظرزاده» معاون سابق وزیر دفاع تاجیکستان بازداشت کردند.

«محی الدین کبیری» رئیس حزب نهضت اسلامی در این زمینه عنوان کرده است: در حال حاضر بیش از 200 نفر از اعضا و طرفداران این گروه سیاسی اسلامی در بازداشت به  سر می‌برند.

دادگاه عالی تاجیکستان 29 سپتامبر 2015 به درخواست دادستانی کل این کشور، حزب نهضت اسلامی تاجیکستان را سازمانی تروریستی اعلام و فعالیت این گروه سیاسی را در قلمرو این کشور ممنوع کرد.

انتهای پیام/ 852

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها