امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 15
۰۸:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 156158
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۱۵:۳۹
تعداد بازدید: 223
به گزارش «پیروان مــوعــود»، وبسایت تحلیلی «المانیتور» در مطلبی نوشت: پیوندهای میان ایران و عربستان از زمان انقلاب اسلامی 1979 (1357) چندان دوستانه ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، وبسایت تحلیلی «المانیتور» در مطلبی نوشت: پیوندهای میان ایران و عربستان از زمان انقلاب اسلامی 1979 (1357) چندان دوستانه نبوده است. در آن زمان دکترین ایران برای صادرات انقلاب و دیدگاه منفی که رهبران آن کشور به کشورهایی مانند عربستان سعودی داشتند و از دیگر سو، پدید آوردن شورای همکاری خلیج فارس به دست ریاض و پشتیبانی از رژیم صدام حسین در عراق در سالهای 1980 تا 1988 (در جنگ ایران و عراق) به بدبینی سیاسی میان دو کشور انجامید. در سال 1987 (1366) پس از کشتار 400 حاجی ایرانی به دست نیروهای امنیتی سعودی در شهر مکه پیوند این دو کشور گسسته شد. در این ایام، از تنش های میان دو کشور اندکی کاسته شد ولی هیچ گاه از میان نرفت.

در سال 2011 با گسترش بهار به اصطلاح عربی در سرتاسر خاورمیانه دیوار بی اعتمادی میان تهران و ریاض ستبرتر شد. و جنگهای داخلی یمن و سوریه دو طرف را به رویارویی غیرمستقیم کشاند. در چنین حال و هوایی رسانه ها می پرسند آیا تهران و ریاض دست به رویارویی جنگی خواهند زد. پاسخ روشن است: جنگی میان این دو کشور در نخواهد گرفت -- به پنج دلیل برجسته:

نخست آنکه دولت حسن روحانی سیاست همکاری سازنده با جهان را در پیش گرفته است. و دولت ایران انگیزه ای ندارد که بخواهد بر تنش ها دامن بزند چرا که سه گانه قدرت در سیاست خارجه ایران (رهبری و رئیس جمهور و وزیر خارجه) حمله به سفارت عربستان را محکوم کردند. از این رو، اگر عربستان بخواهد جنگ را آغاز کند مردم ایران خود را قربانی قلمداد کرده و همدردی جامعه جهانی را نیز به دست خواهند آورد.

دوم، بیشتر مقامات ایران از هزینه های جنگ عراق آگاه هستند و آن را فراموش نکرده اند. رهبر معظم انقلاب در آن زمان رئیس جمهور بود و ریاست شورای عالی دفاع را برعهده داشت و، به باور نگارنده مطلب، آیت الله رفسنجانی کمابیش نقشی همانند فرماندهی کل قوا را عهده دار بود.

سوم ماهیت بحران کنونی، بروز جنگ را ناشدنی ساخته است. بحران ایران و عربستان از سه معیار تهدید و غافلگیری و زمان برخوردار نیست. لحن مقامات عربستان در این چند هفته در برابر ایران نرم تر شده و نایب ولیعهد عربستان و وزیر دفاع آن کشور، محمد بن سلمان آل سعود، به اکونومیست گفته: «هرکس که بر جنگ با ایران پافشاری کند عقل سالم در بدنش نیست.»

چهارم، عربستان در تراز جهانی می داند که هنگام رویارویی جنگی با ایران، آمریکا و دیگر کشورهای غرب طرف ایران را خواهند گرفت. تصمیم ریاض برای گسستن پیوند با ایران عملا با پشتیبانی جهانی همراه نشد.

و سرانجام اینکه در این جنگ فرضی، پیروزی چندان حتمی نیست. هر دو کشور می دانند که نمی توانند طرف رو به رو را یکباره و یکجا از میان بردارند یا رژیمش را دگرگون کنند. عربستان هواپیماهای جنگی و تجهیزات مدرن بیشتری دارد ولی توانمندیهای موشکی و سربازان ایران بهتر است. درگیری ریاض در جنگ یمن نیز انگیزه را برای درگیری با تهران کاهش می دهد.


انتهای پیام/654

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها