امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 19
۲۲:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 156184
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۰۱:۵۳
تعداد بازدید: 188
به گزارش «پیروان مــوعــود»، «ایندیپندنت» در مطلبی نوشت: گسیل شدن نیروهای زمینی عربستان سعودی به سوریه جنگ داخلی آن کشور و دیگر بخش های منطقه را ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، «ایندیپندنت» در مطلبی نوشت: گسیل شدن نیروهای زمینی عربستان سعودی به سوریه جنگ داخلی آن کشور و دیگر بخش های منطقه را دستخوش دگرگونی های بنیادینی خواهد ساخت. ولی پرسش این است که آیا به راستی این کار شدنی است.

سعودی ها زمانی این مطلب را اعلام کردند که چشم انداز آشتی در سوریه با ناکامی گفتگوها در ژنو رنگ باخت و دامنه درگیریها با تلاش نیروهای دولتی برای محاصره حلب به پشتیبانی حمله هوایی روسیه گسترش یافت.

رابطه تلخ روسیه و ترکیه، به ترتیب پشتیبانان دولت و شورشیان سوریه، نیز بدتر از این که هست شده. آنکارا مسکو را متهم می کند در تلاش است حلب را با محاصره به گرسنگی بکشاند. ولی روس ها ادعا می کنند ترکیه برنامه‌ریزی کرده تا سوریه را اشغال کند.

هریک از سربازان سعودی که به سوریه برود خود را در دل موقعیتی آتشفشانی خواهد دید. هرچند دلیل برجسته برای آمدن آنها مبارزه با تروریست های داعش عنوان شده، آنها وادار به درگیری با داوطلبان ایرانی و مبارزان حزب الله لبنان نیز خواهند شد.

عربستان سعودی نیز با ایران و هم پیمانانش روبه رو خواهد شد. ولی آیا مداخله زمینی سعودی بر ضد داعشی ها رخ خواهد داد؟ عربستان و دیگر کشورهای خلیج فارس بخشی از ائتلاف مبارزه با داعش به رهبری آمریکا هستند. ولی در این چهار ماه هیچ کاری نکرده اند و به جایش حمله هوایی به انصارالله را در یمن در دستور کار قرار داده اند، نیروهایی که ثابت شده بیش از آنچه انتظار می رفت سرسخت هستند.

روز پنج شنبه وزیر خارجه سعودی با رسانه های بیگانه گفتگو کرد. ولی از برنامه آن کشور برای مداخله در سوریه یاد نکرد. این موضوع را کمی دیرتر،احمد عسیری، سخنگوی وزارت دفاع عربستان، پیش کشید و گفت این کشور آماده است در عملیات زمینی در سوریه شرکت کند «به شرط آنکه در نزد رهبران این ائتلاف همدلی پدید آید.» به دیگر سخن، سعودی ها دوست دارند به نیروهای زمینی بپیوندند نه اینکه خودشان پیشگام باشند.

این احتمال هم هست که اگر آن گونه که آنکارا پیشتر گفته بود، بخواهند درون سوریه مرزهای یک منطقه بی طرف را ترسیم کنند سعودی ها به تُرک ها بپیوندند. ولی چنین دخالتی، به درگیری با کردها خواهد انجامید که خود دشمن ترکیه هستند ولی در برابر تروریست های داعش، به آمریکا دست دوستی داده اند.

از این رو، سناریوی سوریه همچنان سردرگم کننده و درهم پیچیده خواهد ماند. شاید پس از نشست آتی ناتو در بروکسل برنامه های ائتلاف ضد داعش اندکی روشن تر شود. ولی همچنان بعید است که سعودی ها بخواهند خودشان دست به کاری بزنند.

انتهای پیام/ 852

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها