امروز : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 August 18
۰۵:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 156204
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۱۲:۴۲
تعداد بازدید: 201
به گزارش «پیروان مــوعــود»، روزنامه لبناني الديار طي گزارشی به قلم خانم دموع الاسمر آورده است: عربستان سعودی مدتی است با هدف تربيت نيروی كادر متخصص ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، روزنامه لبناني الديار طي گزارشی به قلم خانم دموع الاسمر آورده است: عربستان سعودی مدتی است با هدف تربيت نيروی كادر متخصص و البته در راستای گسترش انديشه وهابيت، بر سازمان آموزش و پرورش سوريه كه زير نظر معارضان سوری فعاليت می‌کند و در طرابلس و شمال لبنان مستقر است، تسلط يافته است.

اين گزارش می‌افزايد: بودجه‌ای كه عربستان سعودی برای اين مؤسسات آموزشی اختصاص داده بالغ بر چهار میلیون دلار در سال است. بر اساس اين گزارش، منابع درسی و روش آموزشی اين مؤسسات مبتنی بر انديشه وهابيت بوده و روش‌های به كار گرفته در این منابع با روش‌های آموزشی رسمی رايج در لبنان و سوريه كه حدود 40 سال قدمت دارد، هيچ‌گونه ارتباطی ندارد.

در ادامه گزارش آمده است: اين مؤسسات از دانش‌آموزان سوری هزينه‌ای دريافت نمی‌کنند و تحصيل به صورت رايگان صورت می‌گيرد.
 
بر اساس همين گزارش، اعضا و كادر آموزشی‌ اين مؤسسات نيز از  ميان افرادی انتخاب می‌شوند كه با انديشه تكفيري مأنوس هستند. نويسنده در اين گزارش می‌افزايد: هنگام بازديد هيئت‌هاي آموزشي از كشورهای امارات، كويت و عربستان از اين مؤسسات، دانش‌آموزان سرود ملی‌ این كشورها را براي هيأت‌های رسمي اجرا می‌کنند كه بيانگر حمايت و پشتيبانی كشورهای فوق از اين حيطه آموزشي است.
 
اين منبع همچنين در ادامه می‌افزايد: سازمان آموزش و پرورش معارضان سوری كه مقر اصلي آن در شهر طرابلس است، با دايرکردن دفاتری كه به شدت به وسيله دوربين‌های مداربسته و سيستم بي‌سيم كنترل و مراقبت می‌شوند، بر مؤسسات آموزشي فوق كه در محدوده جغرافيايی اردوگاه‌های آوارگان سوری در لبنان هستند، نظارت كامل دارند.
 
دموع الاسمر در پايان گزارش خود، خواستار نظارت بيشتر وزارت آموزش وپرورش لبنان بر اين مراكز آموزشی است كه از قوانين آموزشی لبنان تبعيت نمی‌کنند.
 
همچنين براساس گزارش ديگری كه اوايل مهرماه سال جاری از شبکه تلویزیونی المنار پخش شد، حدود چهارصد هزار دانش‌آموز سوری به دليل بحران سوريه در لبنان حضور دارند و وزارت آموزش و پرورش لبنان نيز برای پذیرش دانش‌آموز سوری در مدارس دولتی لبنان با هماهنگی یونیسف و برخی دیگر از سازمان‌های ديگر، در حال برنامه‌ریزی براي پذيرش تعداد بيشتری از دانش‌آموزان سوری است.

اين گزارش همچنين مي‌افزايد: در حال حاضر بيش از 100 هزار کودک سوری منتظر پذیرش در مدارس لبناني هستند كه به دليل كمبود امكانات اين امر تاكنون محقق نشده است.

سونیا الخوری، مدیر بخش مدیریت و پیگیری برنامه آموزش فراگیر در خصوص دانش‌آموزان سوری می‌گويد: با تعداد زیادی دانش‌آموز مواجه هستیم که از سوریه آمده‌اند و در سن آموزش قرار دارند و در خیابان‌ها رها شده‌اند. با توجه به اينكه آموزش یک حق انسانی برای همه انسانهاست، ضرورت دارد که امكانات بيشتري بدين منظور فراهم شود.
 
لیزا ابوخلیل، مسئول بخش رسانه‌ای کمیساریای پناهندگان سازمان ملل هم می‌گويد: هم اکنون چهارصد هزار نفر از آوارگان سوری در لبنان هستند که در سن آموزش قرار دارند. تلاش ما این است که دویست هزار نفر از این دانش‌آموزان بتوانند در مدارس دولتی لبنان جذب شوند.

از سوی ديگر شبكه خبری شام نيز طی گزارشی تعداد دانش‌آموزان سوری را 380 هزار نفر اعلام کرده است. همچنين برخي گزارش‌ها حكايت از آن دارد كه حدود صد هزار دانشجو و دانش‌آموز سوری نيز در عربستان سعودي از تحصيلات رايگان بهره‌مند هستند.

بحران سوريه كه با هدف ضربه‌زدن به محور مقاومت شكل گرفت، تاكنون منجر به آواره‌شدن چندين ميليون نفر از مردم سوريه شده است، بنابر آمارهای اعلام شده از سوي رسانه‌های معتبر خبري بيش از يك و نيم ميليون از آنها كه اغلب زن و كودك هستند، در كشور لبنان پناه گرفته‌اند. حضور 400 هزار دانش‌آموز سوری در لبنان با توجه به عدم امكانات آموزشی كافی در جذب دانش‌آموزان سوری، به آسانی هرچه تمام‌تر زمينه مناسبي را برای كشور عربستان سعودی و قطر فراهم کرده است تا با اعطای كمك مالی و ساخت مدارس و مؤسسات آموزشی به ترويج انديشه وهابيت و تكفير به صورت سازمان‌يافته و هدفمند بپردازند. شايد بتوان برخي اهداف سعودی‌ها و قطری‌ها از اين فعاليت هدفمند را در موارد ذيل خلاصه کرد:
 
1- نهادينه‌کردن انديشه وهابيت در نسل كودكان و نوجوانان سوری براي طرح‌های دراز مدت و تربيت نسل آينده در راستای اهداف كلان با استفاده از ابزار آموزش و علم.
2- بهره‌برداری كوتاه‌مدت از كودكان و نوجوانان برای عمليات‌های انتحاری.
3- سرباز‌گيری و جذب نيروهای جديد از بين نخبگان و انديشمندان.
4- درگيرکردن خانواده‌ها با انديشه تكفيری.
 
راهکار مقابله
 
در صورت ادامه بحران سوريه، ضروری است كشورهای محور مقاومت با اختصاص بودجه لازم به دولت لبنان، كمك کنند تا دولت لبنان بتواند تعداد بيشتری از دانش‌آموزان مستعد سوری را جذب مدارس خود کند. البته با ورود مدارس و مؤسسات خصوصی همسو می‌توان تا حدودي با برنامه‌ريزی دقيق و سرمايه‌گذاری از اين فرصت به دست‌آمده بهره‌برداری کرد و طرح‌های عربستان سعودی و قطر در منطقه را ناكام گذاشت.


انتهای پیام/654
 

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار