امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۸:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 156271
تاریخ انتشار: ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۲۲:۵۱
تعداد بازدید: 229
به گزارش «پیروان مــوعــود»، گروه داعش، دیگر آن گونه که در گذشته بود، قدرتِ میدانی به شمار نمی رود. شکست های اخیری که داعش در میدان های جنگ متحمل شده ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، گروه داعش، دیگر آن گونه که در گذشته بود، قدرتِ میدانی به شمار نمی رود. شکست های اخیری که داعش در میدان های جنگ متحمل شده است، نشان می دهد که ارتش داعش به گروهی شبه نظامی تبدیل شده  که مشکلات مالیِ و فرار از ارتش داعش رو به افزایش است و شمار جنگ جویانِ داعشی نیز هر روز کمتر می شود.

ناپایداری داعش
«ژاکوب شاپیرو» کارشناس متخصص در امور داعش در دانشگاه پرینکتون گفت: این مشکلاتی که داعش با آن ها مواجه است، نشان می دهد که این گروه پایدار نخواهد ماند.وی افزود: تا یک سال پیش، به داعش به عنوان قدرتی ویرانگر، ثروتمند و سازمان یافته نگریسته می شد که هزاران جنگ جوی با انگیزه دارد، و داعش با این ویژگی ها توانست با سرعتی باور نکردنی و با وحشی گری، نیروهای رقیب خود را در عراق و سوریه زیر پا بگذارد، اما در ماه های اخیر، این گروه پسرفت کرده است.
براساس این گزارش حملات هوایی، خسارت های سنگینی به زیرساخت های نفتی داعش وارد کرد و به یکی از منابع درآمد اصلی این گروه ضربه ای اساسی زد. از دست دادن اراضی اشغال شده نیز این گروه را از مالیاتی که از مردم می گرفت، محروم کرد. همه این ها سبب شد که داعش، حقوق جنگ جویان خود را کاهش دهد.

کاهش تعداد تروریست ها
از سوی دیگر ،وال استریت ژورنال در گزارشی درباره برآورد کاخ سفید از کاهش تعداد تروریست های داعش در عراق و سوریه نوشت: کاخ سفید اعلام کرد شمار نیروهای داعش در عراق و سوریه طی دو سال گذشته با کاهش نسبی رو به رو شده است. براساس این گزارش، امیلی هورن سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز اعلام کرد کاخ سفید در حال حاضر تخمین می زند که گروه داعش بین نوزده تا بیست و پنج هزار جنگجو در عراق و سوریه دارد . او همچنین گفت: این رقم پایین تر از رقم تخمینی بیست تا سی هزار و پانصد جنگجوی داعش در خط مقدم جنگ ها در عراق و سوریه» بر اساس گزارش های دریافت شده در اواسط سال دو هزار و چهارده است .

لیبی، مقصد بعدی تروریست ها
کاهش تعداد اعضای داعش در سوریه و عراق می تواند همچنین منعکس کننده استقرار جنگجویان این گروه در کشورهای دیگر باشد. کاخ سفید تخمین می زند شورشیان داعش حدود پنج هزار جنگجو در لیبی دارند، نیرویی که طی یک سال گذشته به شدت با افزایش همراه شده است.

نکته ! 
به نظر کارشناسان ، حمایت های محور عربی - غربی -صهیونیستی از روند شکل گیری گروه تروریستی داعش ، عامل اصلی رشد این پدیده شوم به شمار می رود. با این حال ادعای منایع غربی مبنی برکاهش قدرت وتوان داعش ، را باید به صورت چند جانبه نگریست . نکته اینجاست که این ارتش و نیروهای مردمی در عراق و سوریه هستند که جانانه در خط مقدم جبهه ضد داعش ،مشغول دفاع از سرزمینشان هستند . 

انتهای پیام/ 242

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها