امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۱۷:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 156287
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۱۱:۴۸
تعداد بازدید: 266
به گزارش پیروان مــوعــود، «خالد شوکات» سخنگوی رسمی دولت تونس اعلام کرد، خبرها مبنی بر لغو توافق گردشگری با جمهوری اسلامی ایران صحت ...

به گزارش پیروان مــوعــود، «خالد شوکات» سخنگوی رسمی دولت تونس اعلام کرد، خبرها مبنی بر لغو توافق گردشگری با جمهوری اسلامی ایران صحت ندارد.

شوکات در گفت‌وگو با روزنامه عربستانی «الشرق الأوسط» گفت که لغو این توافق با ایران، چین و سایر کشورها صحیح نیست.

شوکات: توافقنامه‌های منعقد شده با ایران را لغو نمی‌کنیم

شوکات با بیان این مطلب گفت: «تونس به صورت سلیقه‌ای یا از طریق تبلیغات فیسبوکی، توافقنامه‌های خود با این کشورها (ایران، چین و...) را لغو نمی‌کند؛ تبلیغاتی که به اسم گسترش مذهب تشیع در تونس از طریق گردشگران ایرانی مطرح می‌شود».

شوکات در ادامه تصریح کرد: «ما نمی‌خواهیم در مسائل ایران یا سایر کشورهای عربی و اسلامی مداخله کنیم و به هیچ طرفی اجازه مداخله در مسائل [داخلی] خود را نخواهیم داد».

سخنگوی رسمی دولت تونس همچنین ادامه داد، فکر نمی‌کنم هویت ملت تونس به اندازه‌ای سست باشد که از گردشگران بترسد؛ گردشگرانی که قصد دارند یک هفته را در هتل، استخر یا مناطق گردشگری بگذرانند.

این سخنان مقام تونسی اشاره غیرمستقیم به اعتراضات سلفی‌های مصر به گردشگران ایرانی دارد که دولت مصر را تحت فشار عربستان مجاب کرد که قراردادهای گردشگری میان تهران و قاهره را لغو کند؛‌ آنهم به اتهام تلاش ایران برای نشر تشیع از طریق گردشگران!.

لزوم توسعه تفاهنامه‌ها با جمهوری اسلامی ایران توسط تونس

شوکات با اشاره به اینکه این توافقنامه، سابقه زیادی دارد، گفت: «باید آن (توافقنامه) را اجرا کرد و توسعه داد؛ زیرا ما پس از توافق هسته‌ای ایران شاهد رقابت غربی و بین‌المللی برای عادی‌سازی روایط با ایران هستم».

وی درباره اینکه چه سناریوهایی در انتظار لیبی و تونس است نیز تأکید کرد: «ما تحت هر شرایطی آماده‌ایم که تلاش‌های "مارتین کپلر" فرستاده سازمان ملل در لیبی را ادامه دهیم... تا سناریوی سوق دادن لیبی و منطقه به سوی جنگی دیگر رقم نخورد».

در جنگ «ناتو» علیه لیبی شرکت نمی‌کنیم

سخنگوی رسمی دولت تونس با اشاره به اینکه جنگ احتمالی در لیبی بر همسایگان این کشور نیز تأثیر منفی خواهد داشت، گفت: «مقامات تونس نیز در صورتی که مطمئن شوند ناتو قصد آغاز جنگ دیگری در لیبی را دارد هرگز در آن شرکت نخواهند کرد... هر چند که تحت پوشش بین‌الملل باشد؛ زیرا تونس و کشورهای همسایه لیبی بخوبی از خطرهای تنش نظامی و امنیتی در کشوری خبر دارند که با بحران‌های بسیار مواجه است».

شوکات با اشاره به حمایت تونس از روند سیاسی در لیبی برای تشکیل دولت وحدت ملی خاطر نشان کرد: «دولت تونس برای طرف‌های لیبیایی فرصت‌ نشست، رایزنی، گفت‌وگو و مذاکره را بدون مداخله در امور آن فراهم کرد».

منبع: فارس

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها