امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 18
۱۸:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 156300
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۱۴:۰۳
تعداد بازدید: 243
به گزارش «پیروان مــوعــود»، پایگاه خبری المسله در گزارشی به قلم سجاد نشمی که در مرکز مطالعات و برنامه ریزی البیان منتشر شد، آورده است: احمد ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، پایگاه خبری المسله در گزارشی به قلم سجاد نشمی که در مرکز مطالعات و برنامه ریزی البیان منتشر شد، آورده است: احمد العسیری سخنگوی ارتش سعودی چهارم فوریه اعلام کرد چنانچه ائتلاف تحت رهبری آمریکا تصمیم بگیرد تا عملیات زمینی علیه گروه داعش در سوریه انجام دهد، کشورش آماده اعزام نیروی زمینی به این کشور برای نبرد با داعش است.

این اولین باری نیست که عربستان تمایل خود برای مشارکت در جنگ علیه گروه‌های تندرو را نشان می دهد زیرا جزء اولین کشورهای عربی بود که به ائتلاف بین المللی ضد داعش پیوست. مثال دیگر تمایل عربستان برای گرفتن ابتکارعمل در نبرد علیه تروریسم در این است که یک ائتلاف نظامی اسلامی متشکل از 34 کشور در اواخر سال 2015 میلادی با هدف هماهنگی عملیات خوود با نیروهای ائتلاف تحت فرماندهی آمریکا تشکیل داد.

با توجه به مسئولیت های عربستان در گسترش دادن تفسیر وهابی رسمی خود از اسلام در بین جوامع سنی سراسر جهان از زمان افزایش قیمت های نفت در دهه هفتاد که به نوبه خود تا حد زیادی باعث تقویت افراط گرایی شد؛ به نظر می رسد که این وضعیت - در کمترین ارزیابی – با مشارکت مشتاقانه عربستان در اینگونه ابتکارعمل ها و طرح هایی تناقض داشته باشد.

برخی افراد نهاد دینی وهابی سعودی به سهیم بودن ایدئولوژیک عربستان در تشکیل این گروه‌های تروریستی مثل داعش اذعان کرده اند. در همین راستا، شیخ عادل الکلبانی خطیب سابق مسجد الحرام در مکه مکرمه اذعان کرد که داعش شاخه ای از سلفیت است زیرا آنها به همان کتب ومبانی تکیه می‌کنند که علمای وهابی تکیه می‌کنند. یکی از تفکرات افراطی که از سوی علمای سعوی تدریس می شود؛ همان تفکر تکفیری یا طرد است. تفکر تکفیری بر این اصل استوار است که آن دسته از مسلمانان که همان مبانی دینی و تفسرات وهابی را ندارند، کافر (مرتد) هستند. تفکر تکفیری باعث می شود که این مسلمانان، در جرگه دشمنان اسلام به شمار آیند و از این رو، هیچ گونه محافظت یا احترامی به جان و دارایی های آن‌ها صورت نگیرد. در واقع، اکثر کسانی که از سوی داعش (و سایر گروههای الهام گرفته از وهابیت سلفی ) به قتل می رسند، مسلمان هستند.

به نظر می رسد که آگاهی روز افزونی درخصوص رابطه پلید بین عقیده دینی رسمی سعودی و اعتقادات و اقدامات گروه‌های تندرو و افراط گرا وجود دارد. هر روز بر شمار افرادی که در غرب به این مسئله پی می برند، افزوده می شود. آنچه اهمیت آن از این مسئله هم بیشتر است؛ همان آغاز پرسشگری برخی تصمیم گیران است. آنها این پرسش را مطرح می کنند که تا کی غرب و به طور مشخص آمریکا می توانند روابط دوستانه خود را با عربستان حفظ کنند؟ با توجه به این مسئله که آثار حمایت بی قید و شرط از حکومت سعودی می تواند در ارتباط با  تروریسم باشد.

به عنوان مثال، این تغییر موضع را می توان در جلسه ای که به میزبانی شورای روابط خارجی در نیویورک در 29 ماه گذشته میلادی برگزار شد، مشاهده کرد. در این جلسه فرصتی برای کریس مرفی سناتور آمریکایی فراهم شد تا سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه را مورد بحث قرار دهد. مرفی سخنان خود را با انتقاد از سیاستمداران جمهوری خواه آمریکا که دولت دموکراتک باراک اوباما را به نداشتن راهبردی برای شکست دادن داعش متهم کرده بود، آغاز کرد اما طولی نکشید که روی آنچه "حقایق ناراحت کننده" توصیف خواند، تمرکز کرد. حقایقی که به گفته مرفی، آمریکا و به طور گسترده غرب برای مبارزه خود با افراط گرایی باید با آن مقابله کند.

محور اصلی سخنان مرفی این بود که دولت اوباما طرحی برای شکست دادن داعش دارد اما راهبردی کوتاه مدت است زیرا این نکته را مدنظر قرار نمی دهد که گسترش تئوریها و اقدامات افراط گرایانه به میلیاردها دلاری باز می گردد که کشورهایی نظیر عربستان و قطر در نهادهای دینی وهابی هزینه می کنند. این سناتور گفت: براساس برخی ارزیابی ها از دهه شصت قرن گذشته میلادی، سعودیها بیش از یکصد میلیارد دلار برای حمایت مالی از مدارس و مساجد در سراسر جهان در راستای ماموریت گسترش وهابیت خُشک هزینه کرده اند.

وی همچنین به چگونگی سهیم بودن غیرمستقیم سیاست عربستان در گسترش تروریسم اشاره کرد که وضعیت یمن گویای این امر است زیرا خلا سیاسی ناشی از جنگ داخلی که عربستان در آن از طریق حملات هوایی، زمینی و دریایی حمایت نظامی خود را از عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی این کشور ابراز داشت، باعث سیطره گروههای افراطی و تندرو بر مناطقی از یمن شد.

تفکرات سناتور مورفی کاملا روشن است زیرا گفت که آمریکا دست‌کم باید حمایت از عربستان در جنگ علیه یمن را متوقف کند تا تضمین هایی دریافت کنیم که این جنگ تمرکز روی مبارزه با داعش و القاعده را برهم نمی‌زند و نیز پیشرفتی در ارتباط با اقدام عربستان در صدور وهابیت به دست آوریم. اگر در ایجاد یک راهبرد موفقیت آمیز برای شکست دادن داعش و القاعده جدی هستیم؛ کنگره باید هرگونه فروش سلاح و تجهیزات نظامی بیشتر به عربستان را امضا نکند تا ضمانت های مشابه داده شود. این راهبرد باید آینده را نیز مدنظر قرار دهد.

با وجود اذعان این سناتور به چگونگی استفاده آمریکا از حفاظت از روابطی دوستانه با عربستان، اما وی در عین حال گامی جسورانه را با اشاره به حقایق ناراحت کننده ای که باید آمریکا برخورد با آن را آغاز کند، برداشت.

همانطور که جوش کوهین از مسئولان سابق آمریکایی اخیرا نوشت؛ سیاستمداران غربی دیگر نیز محکوم کردن مشارکت عربستان در گسترش افراط گرایی را آغاز کرده اند.

سخنان سناتور مورفی اشاره می کند که انتقاد از سیاست های عربستان رو به افزایش است و امید می رود که اینگونه آگاهی در عمل به اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از سهیم شدن عربستان در تروریسم منجر شود زیرا در غیر این صورت، ریشه های مشکل هرگز درمان نخواهد شد.

انتهای پیام/654

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار