امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۴:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 156310
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۲۳:۰۵
تعداد بازدید: 349
 جنبش اسلامی ازبکستان، که ایده تأسیس خلافت اسلامی جزئی از برنامه‌های آن است، از سوی کشورهای منطقه و ایالات متحده آمریکا شامل فهرست ...

 جنبش اسلامی ازبکستان، که ایده تأسیس خلافت اسلامی جزئی از برنامه‌های آن است، از سوی کشورهای منطقه و ایالات متحده آمریکا شامل فهرست سازمان‌های تروریستی شده است.

 طاهر یولداش در سال 1996 حزب "جنبش اسلامی ازبکستان" را در تبعید (افغانستان) بنیاد گذاشت و نبردهای مسلحانه خود را در سالهای ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ میلادی در دره فرغانه، منطقه نزدیک به مرزهای قرقیزستان و تاجیکستان بار دیگر آغاز کرد. در این سال ها شهرهای اندیجان، فرغانه، سمرقند و نمنگان به مراکز عمده نیروهای سلفی ازبک مبدل شد.  اگرچه بخش عمده ای از نیروهای این جنبش را افراط گرایان ازبک تشکیل می دهند، با این حال شماری از تروریست های وابسته به آن اصالتا قرقیز و تاجیک می باشند.

بهانه های طلبان پاکستان

البرمی از مردان مسلحی که به دانشگاه باچاخان حمله کردند تشکر نمود. او گفت که هواداری از قلسفه غیر خشونت آمیز توسط این دانشگاه، که البته رهبری جریانی بر ضد بریتانیا را بر عهده داشت، غیر اسلامی است. البرمی ادعا می کند: "اسلام معتقد به استفاده از زور علیه کافران و شفقت برای مومنان است." او در ادامه می گوید که دانشگاه باچاخان کمکی به اسلام نمی کند. او اعلام می کند که هدف جنگجویان مبارزه با سیستم غیر اسلامی پاکستان است که شامل روند قضایی، دموکراسی، سیستم سلامت و آموزش و پرورش است.

البته اخیرا عمر منصور از انگیزه دیگر برای حملات نام می برد. در کلیپی که در 22 ژانويه منتشر شد، او می گوید مدارس و دانشگاه ها حکم "کودکان" را برای وکیلان، افسران ارتش و اعضای پارلمان را دارند. تمام اینها در تلاش برای" به چالش کشیدن حاکمیت خداوند" هستند.

او این ادعاها را دوباره در ویدئو دومش که از مسلمانان پاکستانی خواسته تا بچه هایشان را از مدارس و دانشگاهها بیرون بیاورند، تکرار کرد. او نیز مانند البرمی با استفاده از ادعاهای مذهبی این موضوع که تحصیل بچه ها را از اسلام دور می کند، را مطرح می نماید.

البته جنگجویان طالبان پاکستان بهانه های دیگر هم برای حملات شان دارند، مانند طرح دولت برای مقابله با تروریسم و بازداشت های گسترده و دادگاه های نظامی پنهانی صورت گرفته از همراهان طالبان. منصور هم به این بازداشت هزاران نفر و اعدام حدود 332 نفر اشاره می کند: "اگر شما کسانی که مارا حمایت می کنند را اعدام می کنید و یا در زندان می اندازید، آیا فکر می کنید که ما به شما اجازه آرامش می دهیم؟"

امنیت مدارس: چه کسی مسئول است؟

اکنون برای والدین این سوال مطرح است که چه کسی مسئولیت حفظ امنیت مدارس فرزندان شان را بر عهده دارد. بخش بزرگی از مدارس خصوصی در سراسر پاکستان بعد از حملات رخ داده در دانشگاه باچاخان در چهارسده، بر سر مسئولیت تعهدات امنیتی در کشمکش هستند. فدراسیون مدارس خصوصی پاکستان در بیانیه ای اعلام نمود که اکنون قوانین امنیتی مدون بعد از حمله به مدرسه ای در پیشاور(دسامبر 2014)که منجر به کشته شدن 130 دانش آموز و کادر مدرسه شد، به مدارس ابلاغ گردیده و مسائلی دیگر نیز به آنها به صورت شفاهی اعلام شده است. به طور حتم دولت به صورت کامل مسئول حفظ امنیت همه شهروندان از جمله فرزندان ما است. به هرحال هم چنان والدین نگران فرزندانشان هستند.

بسیاری از خانواده هایی که در مناطق قبیله ای پاکستان زندگی می کنند معتقدند تهدیدات طالبان تنها خطر برای فرزندان شان نیست. انفجار بمب ها در طول عملیات های ارتش در منطقه مدارس زیادی را از بین برده است و نیروهای امنیتی از مدارس به عنوان اهداف نظامی استفاده می کنند.

دانشگاه باچا خان اکنون تبدیل به نماد فعالیت های غیر خشونت آمیز به خصوص از سوی سکولارهای پاکستان و ملی گرایان شده است. به هرحال سوالی که هم چنان مطرح است این است که دولتی همانند دولت پاکستان آیا توانایی مقابله با گروه هایی نظیر طالبان را دارد؟

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها