امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۳:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 156328
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۱۱:۵۰
تعداد بازدید: 229
به گزارش پیروان مــوعــود ، دوره 45 جلدی از مجموعه فهرستگان نسخ خطی ایران موسوم به «فنخا» از سوی انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ...

به گزارش پیروان مــوعــود ، دوره 45 جلدی از مجموعه فهرستگان نسخ خطی ایران موسوم به «فنخا» از سوی انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی منتشر شده و قرار است این مجموعه در روز 18 اسفندماه در کتابخانه ملی رونمایی شود.

این مجموعه شامل فهرست مشترکی از اطلاعات نسخه‌های خطی یا عکسی موجود در ایران از سال 1305تا نیمه اول 1390 است. اطلاعات موجود در «فن‌خا» که از میان بیش از 500 فهرست معتبر نسخه‌های خطی استخراج شده است، بیش از 320 هزار عنوان نسخه خطی موجود در ایران را در برمی‌گیرد. این فهرست با محور قراردادن هر اثر، از عنوان و مؤلف کتاب به عنوان دو شناسه مهم در بازیابی اطلاعات مربوط به آثار استفاده کرده است.

نام مستند کتاب، آوانگاری نام کتاب، نام مستند مؤلف همراه با تاریخ تولد و وفات، آوانگاری نام مؤلف، اطلاعات مربوط به آثار پیشینی که اثر مورد نظر با آنها مرتبط است، نام افراد دخیل در شکل‌گیری اثر، تاریخ و محل تالیف، توصیفی کوتاه درباره محتوا، آغاز و انجام اثر، چاپ اثر، منابع و مصادری که حاوی اطلاعاتی درباره اثر و یا مولف هستند، معرفی آثاری که پس از اثر مورد نظر تالیف شده‌اند و با آن ارتباط دارند، از جمله اطلاعات کتابشناختی موجود در فنخا است.

در اطلاعات نسخه‌شناسی فهرستگان نسخه‌های خطی ایران، اطلاعاتی مانند شهر و کتابخانه‌ای که نسخه در آن نگهداری می‌شود، آغاز و انجام نسخه، اطلاعات مربوط به مباحث مندرج در نسخه، حجم نسخه به حجم کل کتاب و گزارش افتادگی‌های احتمالی، نوع خط نسخه، نام کاتب همراه با تاریخ و محل کتابت، شکل ظاهری و تزیینات مندرج در آن، معرفی و گزارش نوشته‌هایی که علاوه بر متن در نسخه درج شده‌اند مانند مصصح، حاشیه، اطلاعات مربوط به وقف یا اهدای نسخه، نوع کاغذ، جلد، تعداد صفحات و قطع آن، منبعی که اطلاعات مربوط به نسخه از آن ذکر شده، گردآوری و درج شده است.

منبع: تسنیم

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار