امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۹:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 156370
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۲۱:۴۹
تعداد بازدید: 347
به گزارش پیروان مــوعــود،«جان کری» وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه‌‌ای با روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» گفت که ...

به گزارش پیروان مــوعــود،«جان کری» وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه‌‌ای با روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» گفت که آمریکا در خصوص موضوع سوریه به یک «زمان بحران» نهایی نزدیک می شود به این مفهوم که یا پیشرفت‌هایی به سوی آتش‌بس در سوریه حاصل می‌آورد یا اینکه حرکت به سوی «طرح بی» و اقدامات جدید نظامی در این کشور را آغاز می‌کند.

«دیوید ایگناتیوس» طی یادداشتی در روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» با این مقدمه نوشت، کری در ناامیدی آخرین تلاش‌های خود را برای رسیدن به یک پیشرفت دیپلماتیک در خصوص موضوع سوریه، با روسیه و ایران در نشست روز پنجشنبه (فردا) «مونیخ» به کار گرفته است و در عین حال هشدار داده است که آمریکا در صورت شکست دیپلماسی، «اهرم‌های دیگری» در اختیار دارد.

واشنگتن‌پست ادامه داد، برخی از منتقدان استدلال می‌کنند که مشکل کری این است که راهبرد وی دارای عیب و نقص‌هایی است که همین راهبرد موجب شد سه سال دیپلماسی در قبال سوریه به شکست بیانجامد زیرا روسیه و ایران در خصوص حمایت خود از دولت «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه مصالحه نمی‌کنند و «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا نیز تاکتیک نظامی که در واقع توازن را تغییر می‌دهد، مورد تأیید قرار نمی‌دهد.

این گزارش نوشت، با اینحال کری به تلاش‌های خود ادامه می‌دهد و از همان ابتدا امیدوار بود که روسیه به این درک برسد که منافع این کشور به بهترین نحو در سایه گذار سیاسی در سوریه حاصل می‌شود.

«جیمز کلاپر» مدیر اطلاعات ملی آمریکا در جلسه‌ روز سه‌شنبه (دیروز) در ارزیابی‌ انگیزه‌های روسیه در سوریه گفت: «افزایش مداخله روسیه به ویژه افزایش حملات هوایی این کشور، احتمالاً به رژیم سوریه کمک می‌کند که نواحی کلیدی در مناطق با اولویت بالا در غرب سوریه همچون حلب را بازپس گیرد».

وزیر خارجه آمریکا تصدیق کرد که «پختگی» در مذاکرات بسیار حائز اهمیت است. اگر یک طرف فکر کند که در حال برد است، تقاضاهایی را مطرح می‌کند که طرف بازنده آن را نمی‌پذیرد و قتل عام و کشتار در سوریه ادامه می‌یابد.

وی ادامه داد: «ما در حال محک زدن جدیت روسیه و ایران هستیم و اگر آنها جدی نباشند، باید طرح بی مورد بررسی قرار گیرد..شما (ایران و روسیه) فقط نمی‌توانید آنجا حضور داشته باشد».

طبق این گزارش، گرچه کری درباره گزینه‌های نظامی خاص در سوریه حرفی به میان نیاورد اما طرح‌های گسترده‌ای را پیشنهاد داد و گفت که هدف «رهبری ائتلافی علیه داعش و حمایت از معارضان علیه اسد است».

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت که اوباما از قبل به پنتاگون و جامعه اطلاعاتی آمریکا دستور داده است که «سخت‌تر و سریع‌تر» علیه داعش حرکت کنند به طوریکه این گروه تروریستی «هرچه سریعتر، مهار، سرکوب، تضعیف و دفع شوند».

کری در پاسخ به این سوال که آیا اوباما از تاکتیک‌های تهاجمی‌تر نیروهای عملیات ویژه حمایت می‌کند، گفت که اوباما «از قبل تصمیم گرفته تا نیروهای عملیات ویژه را وارد عمل کند و تصمیم گرفته تا چگونگی عملیات این گروه را به محک گذارد».

وزیر خارجه آمریکا پیشنهادات اخیر عربستان و امارات برای اعزام نیروی زمینی به سوریه را مورد حمایت قرار داد و گفت که نیروهای ویژه کشورهای عربی «به طور چشمگیری ظرفیت وارد آوردن ضربه بزرگتر و سریعتر به داعش را تقویت می‌کنند».

کری همچنین به توافق هسته‌ای با ایران اشاره کرد و گفت: «تندروها، زندگی را برای ظریف و روحانی بسیار سخت کردند همچون تندروها در آمریکا که نقش مهمی در به وجود آوردن مخالفان داشتند. من آنها را تندرو نمی‌خوانم بلکه آنها را مخالفان می‌خوانم.....که مذاکرات ما را دشوار کردند».

طبق این گزارش، کری در خصوص هرگونه تلاش آمریکا برای حمایت از کمپین روحانی در انتخابات این ماه مجلس شورای اسلامی احتیاط کرد و گفت: «بدترین چیزی که می‌توانیم انجام دهیم، دخالت است».

منبع: فارس

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها