امروز : سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 19
۱۷:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 156420
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۰۸:۵۳
تعداد بازدید: 202
به گزارش پیروان مــوعــود، مردم شرق عربستان با تظاهراتی با شکوه مراسم اربعین شهادت آیت‌الله نمر را برگزار کردند. پنجشنبه گذشته دوم ...

به گزارش پیروان مــوعــود، مردم شرق عربستان با تظاهراتی با شکوه مراسم اربعین شهادت آیت‌الله نمر را برگزار کردند. پنجشنبه گذشته دوم جمادی‌الاول همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، چهلم شهادت روحانی مبارز و مظلوم شیعه نمر باقر النمر بود که اهالی شهر قطیف آن را به فرصتی برای ادامه تظاهرات ضدرژیم ریاض تبدیل کردند. مردم شهر القطیف در استان الشرقیه  شامگاه پنجشنبه به خیابان‌ها ریخته  و در تظاهراتی با در دست داشتن عکس‌های این روحانی برجسته، با سر دادن شعارهایی اعدام شیخ نمر به دست نظام آل‌سعود را محکوم کردند. راهپیمایی بزرگ روز 22 بهمن شیعیان عربستان در خیابان انقلاب شهر قطیف  توام با حضور گسترده اقشار مختلف مردم در پاسخ به فراخوان کمیته‌های فعالیت‌های اجتماعی و دینی  بود. تظاهرکنندگان با تاکید بر لزوم تحویل گرفتن پیکر شهید النمر خواستار محاکمه عوامل نقض حقوق بشر در عربستان شدند. آنها تاکید کردند که به حرکت مردمی خود ادامه خواهند داد و به هر میزان که لازم باشد تا تحقق یافتن خواسته‌های خویش جانفشانی خواهند کرد، خواسته‌هایی که شهید آیت‌الله نمر برای تحقق یافتن آنها جان خود را ارزانی داشت.

البته موج تظاهرات در اربعین شیخ نمر چهارشنبه‌شب در شهر العوامیه در استان شرقیه آغاز شد که جمعی از مردم تحت عنوان «پیروزی خون بر شمشیر» در مجاورت درمانگاهی  تجمع کرده و برای شیخ نمر و دیگر شهدا شمع روشن کردند. در این مراسم همچنین با شیخ شهید نمر و دیگر شهدای شرق عربستان و خانواده‌های شهدا تجدید بیعت شد. از زمانی که شیخ نمر باقرالنمر، روحانی مبارز و منتقد عربستانی در 12 دی‌ماه اعدام شد، اعتراضات در عربستان رو به افزایش گذاشته‌اند. در همین حال برخی فعالان عربستانی تظاهرات اربعین نمر را با تظاهرات سلسله‌وار انقلابیون در ایران دهه  1970 به مناسبت 7 یا چهلم شهدای‌شان مقایسه کرده‌اند که در نهایت به انقلاب اسلامی سال 1979 میلادی انجامید.  

این در حالی است که همزمان با مردم شرق عربستان، مردم بحرین نیز شامگاه پنجشنبه در اربعین شیخ نمر تظاهرات کردند که البته نیروهای رژیم آل‌خلیفه  به این تظاهرات یورش بردند و برای متفرق کردن معترضان به گاز اشک‌آور متوسل شدند. انقلابیون بحرینی‌ اما پس از سرکوب شدن تظاهرات

22بهمن خود خواهان برگزاری تظاهراتی در روز جمعه تحت عنوان «نافرمانی نمر» شدند. این تظاهرات از ساعت 16 دیروز  به وقت منامه در تمام مناطق جزیره برگزار شد. بدین ترتیب دیروز با تعطیل شدن بازارهای شیعیان و کمپین خودداری مردم از رفتن به مناطق تفریحی تظاهراتی علیه جنایت‌های آل‌سعود و  دیکتاتوری  آل‌خلیفه برگزار شد.   شیخ النمر یکی از برجسته‌ترین زندانیان سیاسی عربستان محسوب می‌شد که در تاریخ 23 مهر 93 به اتهام سرپیچی از پادشاه عربستان و انتقاد از حکومت آل‌سعود به اعدام محکوم شد. برهم زدن امنیت کشور، ایراد سخنرانی‌های ضد رژیم و دفاع از زندانیان سیاسی از جمله اتهامات این روحانی شیعه بود.

سعودی‌ها 12 دی‌ماه گذشته در بیانیه‌ای رسمی از اجرای حکم اعدام شیخ نمر و 46 تن دیگر خبر داده بودند که این اعدام‌ها به روش گردن زدن یا تیرباران انجام شده بود. اعدام شیخ نمر موجی از اعتراض‌ها و محکومیت‌های بین‌المللی را به دنبال داشت و در بسیاری از کشورها از جمله ایران، پاکستان، عراق، بحرین و هند اجتماعات گسترده‌ای علیه رژیم آل‌سعود برگزار شد.

منبع: وطن امروز

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار