امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۱:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 156462
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۱۲:۵۹
تعداد بازدید: 268
یک مقام آمریکایی با بیان اینکه به گفته سربازان بازداشت شده در آب‌های ایران، تهران آن‌ها را مورد «بازجویی مستمر» قرار داده، گفت: یکی از سناریوهای مورد بررسی توسط پنتاگون، ایجاد اختلال در سامانه ناوبری قایق‌ها توسط ایران است.

به گزارش پیروان موعود به نقل از جهان، یک مقام نظامی آمریکا مطلع از پرونده نظامیان بازداشت‌شده در آب‌های ایران، روز جمعه به نقل از این افراد مدعی شد که این نظامیان از سوی ایران تحت «بازجویی مداوم» قرار گرفته‌اند.

به نوشته سایت شبکه سی‌ان‌ان، این مقام آمریکایی گفته است که احتمالا به همین دلیل این که نظامیان بعد از آزادی،‌ به مقامات مافوق خود گفته‌اند که «مضطرب و ناراحت» هستند.

این مقام آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود، همین امر را هم دلیل گریه یکی از نظامیان آمریکایی عنوان کرده است.

به گفته مقامات آمریکا، انتظار می‌رود نتیجه تحقیقات اولیه پنتاگون در مورد ورود دو قایق ارتش آمریکا به محدوده سرزمینی ایران در خلیج فارس و پس از آن بازداشت نظامیان آمریکایی سوار بر این قایق‌ها از سوی ایران، تا پایان ماه جاری میلادی مشخص شود.

قرار است در جریان این تحقیقات، جزئیات برخورد ایران با این نظامیان و اطلاعاتی که در اختیار تهران قرار گرفته،‌ مشخص شود. همچنین تجهیزات ناوبری قایق‌ها نیز مورد بررسی قرار گرفته تا دلیل ورود آن‌ها به آب‌های ایران، معلوم شود.

این مقام آمریکایی سه سناریو را مطرح کرده است: ملوان‌های آمریکایی به درستی از جی‌پی‌اس استفاده نکرده‌اند؛ جی‌پی‌اس دچار نقص فنی شده است یا ایران و نیروهایی در منطقه جی‌پی‌اس این قایق‌ها را از راه دور دچار اختلال کرده‌اند که این امر موجب منحرف شدن این نظامیان از مسیر اصلی‌شان شده است.

مقام آمریکایی در مورد سناریوی سوم که در واقع جای متهم و شاکی را تغییر می‌دهد، گفته است که پیش از این «شواهد روایی‌ای» از ایجاد اختلال در سامانه‌های جی‌پی‌اس در دیگر مناطق داشته و به همین جهت این سناریو هم مورد بررسی قرار می‌گیرد.
منبع:فارس

آخرین اخبار