امروز : دوشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 22
۱۸:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 156499
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۱۴:۲۴
تعداد بازدید: 272
به گزارش پیروان مــوعــود ، در این جلسه از نقشه استراتژی سازمان بورس در راستای اقتصاد مقاومتی و اولویت‌های 7 گانه وزارت امور اقتصادی و دارایی ...

به گزارش پیروان مــوعــود ، در این جلسه از نقشه استراتژی سازمان بورس در راستای اقتصاد مقاومتی و اولویت‌های 7 گانه وزارت امور اقتصادی و دارایی رونمایی شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در برنامه بازدید امروز وزیر امور اقتصادی و دارایی از این سازمان با بیان اینکه روزهای سخت بازار سرمایه سپری شده و این روزها سهم بازار سرمایه از اقتصاد به طور محسوس افزایش یافته است، بیان کرد: یکی از فصل‌های با اهمیت برنامه دولت در کنار توجه ویژه به سیستم بانکی، توجه به بازار سرمایه بود. خوشبختانه همین نحوه تفکر و درایت و دانش دکتر طیب نیا موجب شد تا بالاترین رای در میان وزرای دولت به ایشان برسد.

محمدفطانت با اشاره به اینکه امروزه بسیاری از کشورهای مقتدر و ابر قدرت دارای بازار سرمایه بزرگ هستند، تصریح کرد: این بازارها اقدام به جمع آوری پول های ریز کرده و امکان تامین مالی و تخصیص بهینه منابع را برای شرکت ها فراهم می کند تا در زمینه تولید مورد استفاده قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه در پایان برنامه ۵ ساله ششم سهم تامین مالی از بازار سرمایه باید به ۲۴۰ هزار میلیارد تومان برسد، ابراز داشت:  امسال شاهد تحول اساسی در حوزه تامین مالی خصوصا در فرابورس هستیم.

وی در ادامه بیان کرد: در بخش صندوق ها اتفاقات خوبی روی داده است به گونه ای که امروز سرمایه صندوق ها به ۵۰ هزار میلیارد تومان افزایش داشته است. این در حالیست که صندوق ها همواره پشتوانه خوبی برای بازار صکوک و بازار سرمایه به شمار می روند.

فطانت همچنین افزود: امروز به پشتوانه صندوق های راه اندازی شده نرخ موثر به ۱۹ درصد رسیده است و این امکان فراهم شده است تا هیچ اوراقی در بازار سرمایه بدون فروش باقی نماند. در همین زمینه تا کنون در حدود ۴ هزار میلیارد اوراق خزانه در فرابورس به فروش رسیده است که پیش بینی می شود در روزهای آتی شاهد ثبت هزار میلیارد تومان دیگر در تابلو بورس اوراق بهادار باشیم.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص عملکرد بورس در حوزه انرژی همچنین بیان کرد: در بخش انرژی بیش از هزار میلیارد تومان اوراق سلف موازی مربوط به حوزه نفت یا پذیرفته شده یا در حال معامله است. در بخش نفت از طریق صکوک شاهد عرضه ۲۰۰ میلیارد تومان صکوک نفت با نرخ ۲۱ درصد هستیم.

عضو شورای عالی بورس، یکی از اتفاقات مهم سال جاری بازار سرمایه را جایگزینی قیمت تضمینی به جای خرید تضمینی دانست و گفت: در بحث ذرت ۶۸۰۰کشاورز کد سهامداری دریافت کرده اند که  پیش بینی می شود این روند در بسیاری از محصولات کشاورزی دیگر نیز اعمال شود.

وی همچنین بیان کرد: در بخش ابزار ها در سال گذشته اوراق استصناع در بازار معرفی شد. اوراق رهنی نیز از دیگر ابزارهایی که است که می تواند بخش بازار مسکن و صکوک را متحول سازد که هم اکنون دستور العمل های آن تدوین و ابلاغ شده است و شاهدیم که اولین اوراق رهنی به عدد ۳۰۰میلیارد تومان از طریق بانک مسکن در بازار عرضه خواهد شد. در همین خصوص امیدواریم بتوانیم بازار بدهی را هم تراز با بورس داشته باشیم و بتوانیم توسعه در این بخش را نیز شاهد باشیم.

فطانت همچنین در خصوص بورس تهران بیان کرد: از ۱۵ دی ماه تا کنون بازار سهام شاهد رشد شاخص ۲۴ درصد بوده است. با وجود اینکه این روزها به پایان ماه نزدیک شده و زمان تسویه معاملات اعتباری را پیش رو داریم اما چشم انداز های روشنی پیش روی بورس تهران دیده می شود و امید است گزارش های مثبتی ر از سوی شرکت ها شاهد باشیم.

وی همچنین در خصوص زیر ساخت های بازار سرمایه بیان کرد: در بخش زیر ساخت ها فعالیت های بسیاری صورت گرفته است که برخی از دستاوردها رونمایی شده است. با وجود اینکه در گذشته با افزایش حجم معاملات شاهد  بازدید تراکنش ها به صورت لحظه ای نبودیم، اما امروز بسیاری از این مشکلات برطرف شده است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان بیان کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار امیدوار است با همکاری وزارت اقتصاد و دارایی فصل جدیدی از فعالیت ها را در پسابرجام آغاز کرده و شاهد تعامل بیشتر میان بخش های  مختلف اقتصادی با بازار سرمایه باشد.
 

منبع: مهر

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها