امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۴:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 156558
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۱۷:۰۸
تعداد بازدید: 251
به گزارش «پیروان مــوعــود»، «محی‌الدین‌مهدی» مشهور به دکتر مهدی، فرزند مولوی نور احمد معروف به «مفتی صاحب» است.مهدی از طرف دولت افغانستان در ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، «محی‌الدین‌مهدی» مشهور به دکتر مهدی، فرزند مولوی نور احمد معروف به «مفتی صاحب» است.

مهدی از طرف دولت افغانستان در سال 1375وقت دبیر اول سفارت افغانستان در دوشنبه (پایتخت تاجیکستان) منصوب شد. وی در این دوران، ضمن نشر مجله همبستگی، وظیفه سخنگوی جبهه متحد را نیز عهده دار بود.

اصطلاح «مقاومت» برای مبارزه بر حق مردم افغانستان در برابر اشغالگران تروریست، اولین بار در صفحات این نشریه به کار گرفته شد. در سال 1380، مهدی در رأس کمیسیونی قرار گرفت که موظف به تهیه و تجدید نظر کتب درسی برای مناطق بیرون از اشغال طالبان بود.

مهدی از طرف اهالی ناحیه دهم شهر کابل، به عضویت لویی جرگه اضطراری انتخاب و به عنوان نماینده آنان در لویی جرگه تصویب قانون اساسی انتخاب شد.

مهدی از موسسین نهاد سیاسی«شورای متحد ملی افغانستان» است. محی الدین مهدی در انتخابات دور دهم پارلمان افغانستان خود را از ولایت بغلان کاندید و رای مردم این سرزمین را کسب کرد.

محیی الدین مهدی معتقد به نظام نامتمرکز پارلمانی و انتخابی شدن والی‌های ولایات می‌باشد. ولایت بغلان یکی از ولایت‌های استراتژیک افغانستان به‌ویژه ولایت‌های شمالی و شمال شرقی است که راه مواصلاتی و ترانزیتی 9 ولایت را به کابل وصل می‌کند.

با افزایش ناامنی‌ها در ولایت‌های شمالی افغانستان طی سال جاری، بغلان نیز از این ناامنی‌ها بی‌بهره نمانده و در چندین فرمانداری آن طالبان نفوذ گسترده‌ای پیدا کرده و اکنون که ولایت‌های شمالی در امنیت نسبی قرار گرفته است، درگیری‌های شدیدی در این ولایت میان شبه‌نظامیان طالبان و نیروهای افغانستان صورت می‌گیرد.

«محی‌الدین مهدی» معتقد است که این ناامنی‌ها تنها از سوی طالبان نه، بلکه از سوی داعش نیز صورت می‌گیرد و در اکثر موارد گروه‌های تروریستی داعش و طالبان باهم همکاری دارند.

وی با اشاره به پیامدهای این ناامنی‌ها گفت: اکنون با وخامت اوضاع در ولایت بغلان گزارش‌های به دستش رسیده که حدود 40 تا 50 هزار شبه‌نظامی از کشور ترکیه به افغانستان خواهند آمد.

این نماینده مردم بغلان در پارلمان افغانستان با تأکید بر اینکه تمام افغانستان میدان نبرد این جنگجویان تازه‌نفس خارجی خواهد شد، حضور این لشکر تروریست‌ها از ترکیه را خطر جدی برای امنیت و ثبات افغانستان دانست.

وی در ادامه سخنان خود به افزایش ناامنی‌ها در منطقه «دندغوری» و فرمانداری «دهنه غوری» اشاره و سایر مناطق را دارای امنیت نسبی دانست و تأکید کرد در صورت از بین نرفتن پایگاه عمده طالبان که در دندغوری ایجاد شده امنیت تمام این ولایت تا مرز سقوط وخیم خواهد شد.

مهدی در ادامه سخنان خود در پاسخ به این پرسش که آیا بغلان میزبان داعش است یا خیر، این 2 گروه را همسو با منافع و اهداف مشترک دانست و عربستان سعودی را حامی اصلی تروریست‌ها  خواند.

وی تصریح کرد: روزی که شهر قندوز سقوط کرد در روز اول پرچم سیاه داعشی در برخی مناطق این شهر به اهتزاز درآمد، اما روز دوم پرچم‌های سفید طالبان برفراز این شهر از سوی تروریست‌ها نصب شد که خود بیانگر وحدت این 2 گروه تروریستی است.

این عضو پارلمان افغانستان از سنگربندی‌های طالبان با همکاری پاکستانی‌ها در دندغوری خبر داد و گفت: تا زمانیکه هم‌پیمانان طالبان از جنگ دست نکشند از بین بردن این گروه کار سختی است.

وی در ادامه سخنان خود، دلیل افزایش ناامنی‌ها در بغلان و حضور حدود 600 شبه‌نظامی طالبان تنها در منطقه دندغوری را همکاری وزارت قبایل و سرحدات با طالبان دانست و گفت: در ماه سنبله زمانی که وزیر سرحدات و قبایل به این ولایت سفر کرد، منطقه دندغوری را به این گروه واگذار کرد.

وی دندغوری را دولت مستقل طالبان خواند و با بیان اینکه اگر این منطقه از وجود تروریست‌های طالبان پاکسازی نشود ناامنی در 9 ولایت شمالی گسترش خواهد یافت از دولت مرکزی خواست تا در این راستا توجه جدی کند، در غیر این صورت بهار سال آینده فصل افزایش ناامنی‌ها خواهد بود.


انتهای پیام/

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار