امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۱۴:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15658
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۴۱
تعداد بازدید: 73
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی جمعیت هلال احمر، براساس برنامه مصوب فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی جمعیت هلال احمر، براساس برنامه مصوب فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر از هر منطقه یک شهر به عنوان شهر پایلوت برای مطالعات و برنامه ریزی مدیریت بحران و کاهش خطرپذیری مناطق شهری انتخاب خواهد شد که طبق هماهنگی های قبلی شهر تهران از منطقه منا برای این برنامه در نظر گرفته شده است.

بر اساس این گزارش،فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر با صدور اطلاعیه ای از آغاز برنامه همکاری فدراسیون بین المللی و جمعیت هلال احمر ایران در خصوص مدیریت و کاهش خطر پذیری بلایا در مناطق شهری خبر داد.

در این اطلاعیه آماده است: امروزه بیش از نیمی از مردم جهان در شهرها زندگی می‌کنند و انتظار می رود که ظرف 20 سال آینده دو میلیارد نفر به تعداد ساکنین مناطق شهری افزوده شود. افزایش جمعیت بیشتر در شهرهای کوچک و متوسط در کشورهای در حال توسعه صورت می گیرد. در حال حاضر  2/1 میلیارد نفر در حومه شهرها زندگی می کنند که این تعداد نیز در حال افزایش است.

در بخش دیگری از این اطلاعیه با اشاره به اینکه بسیاری از شهرهای بزرگ جهان در معرض مخاطرات عمده زمین شناختی و آب و هوایی قرار دارند آمده است: به‌طور مثال این شهرها در مناطق ساحلی، حاشیه رودخانه‌ها و یا گسل‌های فعال زلزله بنا شده اند. مناطق شهری به دلیل تراکم جمعیت، زیر ساخت‌ها و تجمع دارایی و سرمایه‌ها، توسعه شهری بدون مدیریت کافی محل تجمیع خطرات بلایا شده و احتمال تلفات و خسارات اقتصادی در شهرها را به مراتب بیشتر شده است.

این اطلاعیه تاکید می‌کند: صلیب سرخ و هلال احمر دارای وضعیت مناسبی برای ایحاد تغییرات مثبت و ملموس به منظور ایجاد ظرفیت و توانایی در مناطق شهری است. پس از انتشار گزارش جهانی سوانح توسط فدراسیون در سال 2010 که در آن دعوت به اقدامات فوری جهت کاهش خطر پذیری در مناطق شهری شده است جمعیت های ملی بیشتری در زمینه مدیریت و کاهش خطر پذیری بلایا در مناطق شهری فعال شده اند.

فدراسیون بین المللی جمعیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران موافقت نمودند تا در قالب همکاری جمعیت‌های ملی را در زمینه گسترش فعالیت ها در زمینه مدیریت و کاهش خطرپذیری سوانح و بلایا در مناطق شهری یاری نموده و خط مشی و دستورالعمل های عملیاتی برنامه های صلیب سرخ و هلال احمر برای شهرهای مقاوم را تهیه نمایند. این هدف از طریق افزایش فعالیت ها برای کاهش آسیب پذیری ها و خطرات بلایای طبیعی و تقویت ظرفیت های نهضت برای پاسخگویی موثر به سوانح و بلایا در مناطق شهری قابل تحقق است.

بنابراین گزارش از جمله نتایج پیش بینی شده این همکاری در اطلاعیه فوق شناسایی فعالیت های صلیب سرخ و هلال احمر در مناطق شهری، تهیه برنامه‌های استراتژیک جمعیت‌های ملی در خصوص تقویت ظرفیت های مدیریت بلایا در مناطق شهری، اجرای پروژه های پایلوت در شهرهای منتخب، آزمایش ابزارهای کاهش خطرپذیری در چارچوب شهری، ارتقای آمادگی سوانح برای پاسخگویی موثر و به موقع به حوادث و بلایا در مناطق شهری و حمایت از ظرفیت سازی جمعیت های ملی برای پاسخگویی موثر به حوادث و بلایا در مناطق شهری است.

این همکاری همچنین به تهیه سیاست‌ها و خط مشی‌های فدراسیون و نیز مقررات و دستورالعمل های مربوطه در زمینه مدیریت و کاهش خطرپذیری بلایا در مناطق شهری کمک خواهد نمود. در چارچوب همکاری مذکور، مطالعات و اجلاس های منطقه ای در آفریقا، امریکا، آسیا و اقیانوسیه ، اروپا، خاورمیانه و شمال آفریقا برنامه ریزی و اجرا خواهد شد. همچنین راهنماهای عملیاتی کاهش خطرپذیری و مدیریت بحران در مناطق شهری تهیه و نهایی خواهد شد.

به گزارش فارس،براساس چارچوب فنی همکاری‌های فی ما بین، علاوه بر یادداشت تفاهم همکاری میان جمعیت هلال احمر و فدراسیون بین المللی در زمینه کاهش خطر پذیری و مدیریت بحران در مناطق شهری که چندی پیش به امضای ابوالحسن فقیه رئیس جمعیت هلال احمر ایران و دبیرکل فدراسیون بین‌المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر در ژنو رسید، کارگاه ها و جلسات منطقه ای در آسیا و اقیانوسیه، آفریقا، امریکا، منطقه منای فدراسیون و نیز یک اجلاس جهانی در سال های 2013 و 2014 برگزار خواهد شد.

براین اساس اولین کارگاه های منطقه ای ملی ماه های آینده در منطقه آفریقا و منا برگزار خواهد شد. همچنین براساس برنامه مصوب از هر منطقه یک شهر به عنوان شهر پایلوت جهت مطالعات و برنامه ریزی مدیریت بحران و کاهش خطرپذیری مناطق شهری انتخاب خواهد شد که طبق هماهنگی های قبلی شهر تهران از منطقه منا برای این برنامه در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها