امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۲:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 156625
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ - ساعت ۱۱:۲۲
تعداد بازدید: 353
به گزارش پیروان مــوعــود، فرهاد خیری اظهار کرد: در  نشست  کمیته ملی معرفی رقم دو مبحث بررسی رقم جدید پنبه و آزمون تعیین ارزش زراعی ارقام ...

به گزارش پیروان مــوعــود، فرهاد خیری اظهار کرد: در  نشست  کمیته ملی معرفی رقم دو مبحث بررسی رقم جدید پنبه و آزمون تعیین ارزش زراعی ارقام وارداتی یونانی در دستور کار قرار گرفت که پس از تبادل نظر میان اعضا در نهایت منجر به معرفی یک رقم جدید پنبه شد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه در سنوات اخیر به دلیل نبود تنوع در ارقام و کیفیت بذر، سطح زیر کشت پنبه در کشور کاهش یافت رقم جدید با مزایای ویژه ای نسبت به ارقام پیشین معرفی شد که طول دوره رشد بسیار کوتاه یکی از آن جمله است.

خیری افزود: رشد این رقم پنبه در فاصله ۱۱۰ روزه (۸۰ روز زودتر از ارقام پیشین) کامل میشود و علاوه بر صرفه جویی محسوس در مصرف آب، بازدهی آن پنج تا ۱۰ درصد نیز بیشتر است.

معاون تحقیقات، شناسایی و ثبت ارقام گیاهی موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال ایران گفت : از سویی دیگر با توجه به نیاز برداشت دستی پنبه به تعداد زیاد کارگر، هزینه تولید بسیار بالا میرود اما این رقم جدید قابل برداشت با ماشین است که موجب میشود قیمت تمام شده ارزانتر شود، در مجموع پیش بینی میشود به دلیل مزایای ذکر شده رقم جدید بزودی جایگزین ارقام پیشین شود.

خیری بیان کرد: دستور بعدی جلسه بررسی آزمون تعیین ارزش زراعی چهار رقم وارداتی یونانی بود که به دلیل گذشت مدت طولانی از انجام آزمون و عدم مراجعه به کمیته، گزارش واصله تایید نشد و در نهایت تصمیم برآن شد که این آزمون یکسال دیگر تکرار شود.

وی یادآور شد: مقرر شد آزمون مذکور در چهار منطقه مغان، داراب، کاشمر و استان گلستان تکرار شود تا مولفه های قابل اتکاتری برای تعیین ارزش ارقام به دست آید.
 

منبع: مهر

منبع:فرهنگ

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها