امروز : چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 August 23
۱۵:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 156672
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۴ - ساعت ۱۲:۰۵
تعداد بازدید: 292
به گزارش «پیروان مــوعــود»، ضریح مطهر حبیب ابن مظاهر (رضی) طی ۲. ۵ سال کار بی‌وقفه ۱۰ گروه کاری با کمک‌های و نذورات مردم استان البرز در کرج ساخته ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، ضریح مطهر حبیب ابن مظاهر (رضی) طی ۲. ۵ سال کار بی‌وقفه ۱۰ گروه کاری با کمک‌های و نذورات مردم استان البرز در کرج ساخته شده بود که پس از خطبه‌های نماز جمعه دیروز به کربلا ارسال شد.

ضریح جدید حضرت حبیب بن مظاهر (رضی) در ابعادی به ارتفاع سه متر، طول ۲. ۶۸ سانتی متر و عرض ۱. ۷۶ سانتی متر و با وزن تقریبی هفت تن ساخته شده و متشکل از بدنه اصلی، تاج ضریح، گلدان، بدنه ضریح، پایین ضریح و داخل ضریح می‌باشد.

بدنه اصلی ضریح از چوب ساج که یکی از چوب‌های مقاوم و با عمر مفید ۳۰۰ ساله می‌باشد، ساخته شده که با شرایط جوی و آب و هوایی عراق به ویژه کربلای معلی همخوانی دارد.

در بخش تاج ضریح از مس منقش شده قلم زنی استفاده شده است که به میزان ۳۷۸ کیلوگرم مس در آن بکار رفته و مزین به دو کتیبه قرآنی سوره مبارکه نور و سوره مبارکه اعلی است که با خط بسیار نفیسی نوشته و می‌ناکاری و مطلاکاری شده است.

۶۶ عدد پرطاووسی زیبا به تعداد حروف ابجد «حبیب» در اطراف تاج ضریح قرار دارد که روی آن اسماء الله حک شده و در قسمت پایین ضریح القاب حضرت حبیب بن مظاهر (علیه السلام) را شاهد هستیم که به طور زیبایی نوشته شده است.

تاج ضریح مطلا کاری شده که طلای به کار رفته در آن به وزن سه کیلو و ۴۸۰ گرم است و همچنین هشت گلدان مسی مطلاکاری شده در قسمت تاج قرار دارد که چهار گلدان آن در بالای ضریح و چهار گلدان در پایین‌تر تاج نصب شده است.

رویه‌ بدنه ضریح با نقره ناب طراحی و منقش شده و دارای ۹ پنجره با شبکه‌های گوی و ماسوره تمام نقره‌ای و همچنین یک درب ورودی است که بر روی درب فرمایش امام حسین (ع) به حبیب حک شده است.

میزان نقره به کار رفته در ساخت این ضریح حدود ۸۱۰ کیلوگرم بوده و حدود ۴۲۵ کیلوگرم استیل و شش کیلو و ۳۰۰ گرم فلز برنج نیز استفاده شده است.

قسمت داخلی ضریح نیز به شکل زیبایی خاتم کاری شده و کتیبه‌ای از قرآن، سوره مبارکهٔ والعادیات که معرق کاری و می‌ناکاری شده، زیبایی و جلوه خاصی به ضریح داده است.

انتهای پیام/ 852

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار