امروز : پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 3
۰۱:۳۸
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1567
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۵۸
تعداد بازدید: 223
فاطمه رخشانی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، درباره سیاست جمعیتی وزارت بهداشت توضیح داد: ‌سیاست جمعیتی وزارت بهداشت دقیقاً در مسیر ...

فاطمه رخشانی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، درباره سیاست جمعیتی وزارت بهداشت توضیح داد: ‌سیاست جمعیتی وزارت بهداشت دقیقاً در مسیر سیاستها و منویات مقام معظم رهبری و قطعاً از این پس را رویکرد جدیدی وارد این موضوع می‌شویم.

وی ادامه داد: برای اینکه سرعت بیشتری به رشد جمعیت بدهیم باید از اقداماتی که در گذشته انجام شده است، آگاه باشیم، سیستم بهداشت و درمان کشور طی سالهای گذشته طوری حرکت کرده که جمعیت را در سطح معینی کنترل کند و پوشش برنامه‌های تنظیم خانواده را بالا ببرد.

معاون وزیر بهداشت گفت: ولی اکنون باید به گونه‌ای حرکت کنیم که بتوانیم این آموزش را به مردم بدهیم که بدانند امروز در چه شرایطی هستیم. باید به تمام سیستم آموزش داده شود که همه متقاعد بشوند و بدانند که روش کار جدید را چطور باید انجام دهند و ما باید تمام این آموزشهای جدید را به مجریان برنامه‌ها انتقال دهیم.

رخشانی در پاسخ به این پرسش که چگونه این سیاست را عملی می‌کنید، توضیح داد: من به سیاستها کاری ندارم، مسئله این است که آن اتفاقی که داشت در سیستم می‌افتاد، داشت مردم را متقاعد می‌کرد که بچه کمتری بیاورند و وزارت بهداشت مردم را به داشتن فرزند کمتر تشویق می‌کرد، تلاش ما این است که این جریان را عوض کنیم و تغییر بدهیم.

وی ادامه داد:‌ ما در وزارت بهداشت از این پس به این سمت حرکت می‌کنیم که موارد و اقداماتی را که مردم را به کاهش جمعیت و بالابردن پوشش تنظیم خانواده تشویق می‌کرد، بسیار کم کنیم و به این سمت برویم که این خدمات فقط به افراد معدودی که واجد شرایط هستند و نیازمند استفاده از خدمات تنظیم خانواده هستند،ارائه شود.

معاون وزیر بهداشت گفت: توقع داریم مردمی که توان این را دارند که فرزندان خوب، سالم، صالح و با کیفیتی را تربیت کنند، قطعاً تعداد بچه بیشتری بیاورند. البته این را هم می‌دانیم که در مورد چنین مسئله مهم و با اهمیتی نمی‌توانیم خیلی با فشار و اجبار کاری را انجام دهیم.

رخشانی ادامه داد:‌ تصمیم وزارت بهداشت این است که به سمت متقاعد سازی و فرهنگ سازی افزایش جمعیت پیش برویم، زیرا هرگز نمی توانیم مردم را مجبور کنیم که بچه بیاورند یا نیاورند. مردم را نمی‌شود اجبار کرد ولی می‌شود فرهنگ سازی کرد.

وی اضافه کرد: وزارت بهداشت تا الان به مردم گفته است که فرزند کمتر یعنی زندگی بهتر ولی دیگر این حرف را نمی‌زنیم الان می‌گوییم که جمعیت کشور دارد کم می‌شود و اگر هر چه زودتر جمعیت کشور بالا نرود،در آینده با معضلاتی مواجه می‌شوید.

وی افزود:‌ البته بالا بردن نرخ رشد جمعیت کشور فقط توسط وزارت بهداشت انجام نمی‌شود، مسائل قبلی هم اصلاً به وسیله وزارت بهداشت انجام نشد، در تمام دنیا عوامل مختلفی بر رشد جمعیت تأثیر می‌گذارد، افزایش سواد مردم، سواد زنان، اشتغال زنان و صنعتی شدن در همه جوامع این تأثیر را گذاشته که موجب کاهش نرخ رشد جمعیت شده است.

رخشانی گفت:‌ هر چقدر هم وزارت بهداشت اقدام کند این مسائل تأثیر خودش را می‌گذارد، این یک روند تاریخی است و کشورها باید مراقب این قضیه باشند.

معاون بهداشتی وزیر بهداشت در پاسخ به پرسش فارس درباره نرخ رشد فعلی جمعیت ایران گفت: رشد جمعیت کشور اکنون 1.2درصد است و میزان موالید هر خانواده 2 نفر است یعنی به طور متوسط هر خانواده ایرانی 2 فرزند دارد که جانشین پدر و مادر هستند و به این ترتیب رشد جمعیت به وجود نمی‌آید.

وی ادامه داد: توقع ما این است که هر خانواده ایرانی بیش از 2 فرزند داشته باشد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها