امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۷:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 156743
تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۴ - ساعت ۱۸:۱۱
تعداد بازدید: 385
به گزارش «پیروان مــوعــود»، «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه روز شنبه پیشرفت‌های ارتش این کشور را مدیون کمک‌های ایران و روسیه دانست و گفت: ما آماده آتش ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه روز شنبه پیشرفت‌های ارتش این کشور را مدیون کمک‌های ایران و روسیه دانست و گفت: ما آماده آتش بس به شرط تغییرنکردن میدانی مواضع تروریست‌ها هستیم.

وی در گفتگو با روزنامه ال پاییس اسپانیا گفت: شکی نیست که حمایت روسیه و ایران برای تحقق پیشرفت ارتش ما، جوهری و اساسی بود.

اشاره اسد به پیشرفت‌های ارتش سوریه و آتش بس با تثبیت موفقیت‌های می‌دانی جاری است؛ امری که در صورت تضمین دهی طرف‌های موثر بر تروریست‌های سوری، راه را بر سلطه دوباره آن‌ها بر برخی مناطق بازپس گرفته شده خواهد بست.

رئیس جمهور سوریه افزود: در صورت برقراری آتش بس باید ضمانت داده شود که تروریست‌ها به سلاح و حمایت ترکیه دست نخواهند یافت.

اسد در پاسخ به سوال خبرنگار این روزنامه افزود: ما هیچ منطقه‌ای را محاصره نکردیم. فرق هست بین اعمال محاصره واحاطه یک منطقه مشخص به علت حضور گروه‌های مسلح، و این یک امر در اوضاع امنیتی یا نظامی، طبیعی است، اما مشکل آن مناطق این است که خود گروه‌های تروریستی مواد غذایی وملزومات اساسی مردم آن منطقه را به یغما بردند و یا به مردم با قیمت گران می‌فروشند.

رئیس جمهوری سوریه تصریح کرد: ما در جایگاه دولت، ورود کمک‌ها به هر منطقه‌ای را منع نمی‌کنیم از جمله مناطق تحت کنترل داعش مثل الرقه واقع در شمال کشور که قبل از آن‌ها در اشغال گروه جبهه النصره بود. از ۳ سال پیش هنوز حقوق کارمندان و بازنشستگان و واکسن‌های کودکان را به آن منطقه ارسال می‌کنیم.

خبرنگار ال پاییس از اسد پرسید: هنوز غذا وحقوق کارمندان به الرقه ومواضع حضور داعش می‌فرستید؟ رئیس جمهور سوریه پاسخ داد: دقیقا، ما غذا و حقوق به شهر الرقه که تحت کنترل داعش است می‌فرستیم زیرا به عنوان یک دولت اعتقاد داریم که مسئول همه مردم سوریه هستیم، پس چگونه چنین کاری را در مناطق دیگر انجام ندهیم؟ ما هیچ وقت از ورود کمک‌های انسانی و یا مواد غذایی جلوگیری نکردیم.

بشار اسد اضافه کرد: ما آمادگی خود برای آتش بس اعلام کردیم، ولی در واقع آتش بس صرفا یک اعلام نیست، مسئله، واقعیتی است که در صحنه میدانی جریان دارد. مساله به آتش بس مربوط است ولی به عوامل دیگر مکمل و مهم‌تر نیز ارتباط دارد، مانند جلوگیری تروریست‌ها از استفاده از توقف عملیات برای بهبود بخشیدن به مواضع خود وهمچنین به جلوگیری از کشورهای دیگر به ویژه ترکیه در ارسال تروریست‌ها واسلحه ویا هر نوع حمایت تدارکاتی برای تروریست‌ها ارتباط مستقیم دارد.

وی تاکید کرد؛ همانطور که می‌دانید، یک قطعنامه شورای امنیت در این مورد وجود دارد وتا امروز اجرا نشده است. اگر تمام الزامات مورد نیاز را برای آتش بس فراهم نکنیم، اثر معکوس ایجاد خواهد کرد و شاید منجر به تقسیم کشور شود. توقف عملیات در صورتی امر مثبت خواهد بود که عوامل پیش گفته، اجرا شود.

رئیس درباره ورود نیروهای ارتش سوریه به حلب و چشم انداز بازپس گیری آن گفت: در حقیقت؛ ما در مرکز شهر حضور داریم، لذا بخش عمده شهر تحت کنترل دولت است و بیشتر ساکنان محله‌های دیگر از منطقه‌ای که تحت کنترل افراد مسلح در آمده به مناطق تحت کنترل دولت منتقل شدند. لذا موضوع باز پس گرفتن شهر نیست بلکه مسئله با بستن مرز‌ها بین ترکیه وگروه‌های تروریستی ارتباط دارد. به تازگی در بستن بعضی راه‌های اصلی موفق شدیم. البته منطقه واقع بین حلب و ترکیه کاملا بسته نیست اما این امر روابط بین ترکیه و تروریست‌ها را با مشکلات بیشتری مواجه خواهد کرد و به همین دلیل ترکیه بر گلوله باران کرد‌ها مداومت می‌کند.

وی درباره طرح موضوع اعزام نیرو از سوی عربستان سعودی و ترکیه به کشورش و پاسخ احتمالی دمشق گفت: همانطور که گفتم، این فقط یک ادعا است. اما در صورتی که اتفاق بیفتد، ما با آن‌ها به عنوان تروریست مقابله می‌کنیم. از کشورمان دفاع خواهیم کرد. این یک تجاوز است. آن‌ها هیچ حقی برای دخالت در سوریه نه سیاسی ونه نظامی، ندارند. این نقض قوانین بین المللی محسوب می‌شود و ما به عنوان شهروندان سوری تنها راهی که داریم مبارزه ودفاع از کشور است.

اسد در پاسخ به این سوال که «آیا بعد از ۱۰ سال بر سر قدرت خواهید ماند؟» گفت: این هدف من نیست و حضور بر کرسی قدرت برای من مهم نیست. اگر ملت سوریه از من خواستند بر سر قدرت بمانم، می‌مانم واگر نمی‌خواهند، نمی‌مانم. منظورم این است که اگر نتوانم به کشور خودم کمک کنم، بلافاصله قدرت را ترک می‌کنم.

رئیس جمهور سوریه درباره آغاز روند سیاسی سوریه در صورت بازپس گیری همه مناطق این کشور از دست تروریست‌ها گفت: اولا تشکیل یک دولت وحدت ملی می‌دهم که تمام احزاب سیاسی -اگر میل داشتند- به آن ملحق شوند. این دولت باید قانون اساسی جدید برای کشور تهیه کند... البته باید یک همه پرسی درمورد قانون اساسی برگزار شود؛ سپس طبق قانون اساسی جدید باید انتخابات زود هنگام برگزار شود؛ منظورم انتخابات پارلمانی است. بعضی‌ها درباره انتخابات ریاست جمهوری صبحت می‌کنند اما اگر ملت سوریه یا احزاب مختلف آن را خواستند؛ این انتخابات برگزار خواهد شد. به هر روی، آن چیزی که با حل سیاسی مشکل در ارتباط است به نظر شخصی خودم ارتباط ندارد.

انتهای پیام/ 852

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها