امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 22
۰۸:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 156859
تاریخ انتشار: ۴ اسفند ۱۳۹۴ - ساعت ۱۵:۱۸
تعداد بازدید: 451
زهری روایت کرده که پیامبر اسلام فرمود: پرچم های سیاه از مشرق زمین می آید و مردانی قوی و نیرومند و ریش دار که نسب هایشان شهرتشان و کنیه آن ها نامهایشان است . این پرچم ها را رهبری نموده و به جلو می رانند آن ها شهر دمشق را می گشایند و به مدت سه ساعت شفقت و رحمت از دلهایشان برداشته می شود ( 1)

به گزارشسرویس مهدویت و آخرالزمان پیروان موعود؛در روایتی دیگر از امام باقر علیه السلام آمده است : یاران پرچم های سیاه که از خراسان به سوی کوفه می آیند در آنجا فرود می آیند و چون مهدی ظهور می کند گروهی را جهت بیعت به سوی او می فرستند . (2)

سید خراسانی آنقدر در میان ائمه معصومین گرامی است که امام صادق علیه اسلام در تجلیل وی اینگونه می گوید: هنگامی که پرچم های سیاه از خراسان به راه افتاد به سویش بشتابید ولو با سینه خیز رفتن بر روی برفها باشد ، که صاحبان آن پرچم ها  طرفداران حق هستند ، آنها حق را مطالبه می کنند ولی به آنها داده نمی شود ، نبرد می کنند و پیروز می شوند ، آنچه می خواستند به آنها داده نمی شود ، نبرد می کنند و پیروز می شوند آنچه می خواستند به آنها داده می شود ولی آنها دیگر نمی پذیرند ، گویی با چشم خود می بینم که شمشیرها را حمایل کرده اند ، و پیش می تازند تا پرچم ها را به مهدی(ع) تسلیم  کنند ، آگاه باش که آنها یاران مهدی اند و زمینه سلطنت جهانی او را فراهم می سازند ، دلهای آنها چون قطعات آهن است ، هنگامی که پرچم های سیاه را مشاهده کردید که از سوی مشرق به حرکت درآمده فارسیان را گرامی بدارید که دولت ما در میان آنها می باشد. (3)

با این حال در کتب اهل شیعه آنقدر که به سید یمانی و شخصیت وی و یا به پردازش چهره و شخصیت سفیانی پرداخته شده است به تفسیر از سید خراسانی گفته نشده است . و تنها در بین کتب اهل شیعی سه حدیث بالا ؛ به تواتر آمده است و سندیت محکمی دارد .

حدیث زیر نیز در روایات مشهود شیعی آمده است :

پرچم‌هاي سياهي از خراسان براي نبرد بيرون مي‌آيد كه هيچ چيز نمي‌تواند جلوي آنها را بگيرد تا اينكه در (ايلياء) بيت‌المقدس نصب مي‌شود . (4)

از سوي ديگر، قرآن كريم در سوره ي اسراء وعده ي نابودي ستمكاران بني اسراييل را به دست ياران حضرت مهدي (عج) در آخرالزمان داده است و روايات نيز تصريح كرده اند كه نابود كنندگان بني اسراييل در آخرالزمان ايرانيان (اهل قم) هستند:
از امام محمّدباقر(ع) دربارة این قوم رزمنده و پیكارجو كه بنی‌اسرائیل را سركوب می‌كند، پرسیدند:
امام فرمود: «به خدا قسم آنها اهل قم هستند.»
امام صادق(ع) نیز فرمودند: «سوگند به خدا آنها اهل قم هستند.»(5)
همچنین در روايات از شعيب بن صالح یا صالح بن شعیب تحت عنوان پرچمدار و پيش قراول سپاه خراسانی و از زمينه سازان حكومت جهانى حضرت مهدى ( ع ) ، سخن به ميان آمده است .
گاهى نيز از او تحت عنوان هاشمى ياد شود !

اميرمومنان مى فرمايد : سفيانى و صاحبان پرچم هاى سياه با يكديگر روبرو مى شوند در حالى كه ميان آنان جوانى از بنى هاشم است كه در كف دست چپ او ، خال سياهى است و در پيشاپيش لشكريان او ، شخصى از قبيله بنى تميم به نام شعيب بن صالح قرار دارد .(6)

در روايات از عمار ياسر نقل شده كه : شعيب بن صالح پرچمدار حضرت مهدى ( ع ) است (7). در منابع اهل سنت آمده است : فرمانده لشكريان پيشرو حضرت مهدى ( ع ) مردى از قبيله بنى تميم است كه محاسن كمى دارد و او را شعيب بن صالح نامند . (8)

منابع:

1-الحاوی للفتاوی ، ج 2 ، ص 133

2-بحارالانوار،ج52،ص217

3-غیبت شیخ طوسی ص ۲۶۲

4-ملاحم و فتن ابن طاووس صص 43 و 58،  

5-بحار، ج 5، ص 16؛ ج 6، ص 216.

6-فتن ابن حماد ، ص 86

7- ملاحم ابن طاووس ، ص 53

 

8-نورالابصار شبلنجى ، ص 138 

آخرین اخبار