امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 21
۰۳:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15693
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۴۷
تعداد بازدید: 93
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه،«رجب میرزا» خبرنگار برجسته تاجیک و رئیس مرکز تحقیقات «بازتاب» در مصاحبه با آسیا پیلوس اظهار داشت که ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه،«رجب میرزا» خبرنگار برجسته تاجیک و رئیس مرکز تحقیقات «بازتاب» در مصاحبه با آسیا پیلوس اظهار داشت که بستن پایگاه هوایی ماناس در قرقیزستان در نتیجه فشار کرملین می‌باشد.

وی تاکید کرد: روسیه همیشه نگران حضور پایگاههای نظامی خارجی در منطقه بوده است و هرگز هم نگرانی خود را پنهان نکرده است. حضور پایگاه نظامی آمریکا در منطقه امنیت منطقه را تضمین نمیکند بلکه حضور پایگاه نظامی کشور سوم را نیز تهدید می‌کند.

در سال 2009 «قربان بیک باقی‌اف» رئیس جمهور مخلوع این کشور به کرملین وعده داد که کار پایگاه هوایی ماناس در منطقه به آخر رسیده است و اجازه حضور به آمریکا را نخواهد داد.

پس از این اعلام در همان سال وی در انتخابات ریاست جمهوری موفق شد ولی در سال 2010 وی اعلام کرد که پایگاه آمریکایی ماناس تعطیل نخواهد شد و آنها در قرقیزستان حضور خواهند داشت.

همین حرف زمینه سقوط وی را فراهم کرد و در آوریل سال 2010 در نتیجه موج انقلاب مردمی او از کشور فرار کرد و روسیه هم هیچگاه نقش خود را در سقوط باقی‌اف پنهان نکرد.

این کارشناس معتقد است که روسیه هیچگاه باور ندارد که آمریکا به طور کامل از افغانستان خارج شود حتی آمریکا نیز صد در صد مطمئن نیست که به طور کامل از افغانستان خارج خواهد شد و پایگاه ماناس مورد استفاده نخواهد بود.

روز گذشته، از 120 نماینده پارلمان قرقیزستان، 94 نفر به تعطیلی پایگاه آمریکایی ماناس در ژوئیه سال 2014  رأی مثبت دادند.

این در حالی است که به گفته خبرگزاری ریانووستی مخالفان این تصمیم معتقدند که حکومت قرقیزستان هنوز درباره این که این کشور چگونه درآمد 60 میلیون دلاری سالانه این مرکز حمل و نقل را جبران می‌کند، توضیح نداده است.

براساس توافقات قبلی بیشکک و واشنگتن، موافقت‌نامه همکاری در زمینه حضور پایگاه نظامی آمریکا در فرودگاه ماناس تابستان سال آینده به پایان می‌رسد.

براساس قوانین قرقیزستان، دولت این کشور باید شش ماه قبل از پایان زمان این قرارداد مدارک لازم در مورد بسته شدن این پایگاه و انصراف از توافق‌نامه همکاری با آمریکا را تصویب و جهت اجرا به آمریکایی‌ها ارائه کند.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها