امروز : پنجشنبه ۲ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 August 24
۱۵:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15698
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۴۷
تعداد بازدید: 68
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه اسرائیلی «فوروارد» در مطلبی به وجود تضاد نگاه میان حامیان اسرائیل درباره انتخاب حسن ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، روزنامه اسرائیلی «فوروارد» در مطلبی به وجود تضاد نگاه میان حامیان اسرائیل درباره انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور ایران پرداخت و با اشاره به جشنی که در ایران برپا شده، نوشت: اسرائیلی‌ها و فعالان حامی آن در آمریکا با نگرانی نظاره‌گر انتخاب فردی هستند که غرب از او به عنوان فردی میانه‌رو و اصلاح‌طلب استقبال کرده است.

به نوشته این روزنامه، برای اسرائیل و بسیاری از حامیان آمریکایی آن، تاکید بر میانه‌روی رئیس جمهور جدید و تمایل او برای تعامل با آمریکا می‌تواند برای رویکردهای سخت در قبال برنامه هسته‌ای ایران مشکل ایجاد کند.

در بخش دیگری از این مطلب آمده: تمایل دوباره واشنگتن و سایر کشورهای اروپایی برای مذاکره با تهران، خطری برای جامعه حامی اسرائیل محسوب می‌شود. حامیان اسرائیل همچنین نگران از بین رفتن مخالفت‌های شدید با نظام جمهوری اسلامی هستند.

این روزنامه اسرائیلی مدعی شد: وجهه روحانی موجب شده برخی در جامعه حامی اسرائیل نگران این موضوع باشند که این اتفاق بتواند آمریکا و متحدان آن را فریب دهد.

شوشانا برین، مدیر ارشد مرکز سیاست یهودی در این باره گفته: این امر مشکلی برای جامعه حامی اسرائیل به شمار می‌آید چراکه به زودی به ما گفته خواهد شد که باید به این فرد میانه‌رو کمک کرد و این خبر خوبی برای اسرائیل نیست.

وی افزود: برای ما برخورد با فردی همچون احمدی‌نژاد راحت‌تر است؛ فردی که ایستاده و فریاد می‌زند، هولوکاست وجود ندارد.

در این مطلب با اشاره به اینکه این نگرانی‌ها موجب بروز واکنش‌های متفاوت در واشنگتن و بیت‌المقدس شده، آمده: باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا با اشاره به انتخاب روحانی گفته این موضوع نشان می‌دهد ایرانی‌ها مایلند در مسیر متفاوتی حرکت کنند، اما، برخلاف او واکنشی که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از خود بروز داده، بر روی قول روحانی برای تداوم برنامه هسته‌ای متمرکز شده است. او گفته: ما نمی‌توانیم خود را فریب دهیم.‌

البته این تضاد دیدگاه صرفا به مقامات بلندپایه محدود نبوده و گروه‌ها و لابی‌های حامی اسرائیل نیز دچار تفاوت دیدگاه هستند. این روزنامه اسرائیلی در این باره نوشت: کمیته امور عمومی اسرائیل-آمریکا (آیپک) 18 ژوئن در یادداشتی نوشت، روحانی هیچ نشانه‌ای از میانه‌روی در موضوع هسته‌ای نشان نداده. او همچنین شفاف بیان کرده، قصد ندارد غنی‌سازی اورانیوم را تعلیق کند.

این روزنامه نوشت: (اما بر خلاف آیپک) «جی استریت» (که لابی جدید یهودی در آمریکا در مقابله با آیپک است)، رویکرد متفاوتی در پیش گرفته و دیدگاه مثبت‌تری در این باره دارد. این گروه حامی اسرائیل نتایج انتخابات را نشانه‌ای امیدوارکننده خوانده و از پیشنهاد کاخ سفید برای مذاکره استقبال کرده است. این لابی «صلح‌طلب» از مقامات منتخب در آمریکا خواسته از لفاظی‌ها و اقدامات تحریک‌آمیز که می‌تواند راه‌حل دیپلماتیک را به مخاطره اندازد، خودداری کنند.

در ادامه این مطلب با اشاره به اینکه وجهه میانه‌رو رئیس جمهور جدید ایران می‌تواند مناقشه‌ای مشکل برای اسرائیل و کسانی باشد که از موضع بیت‌المقدس در آمریکا حمایت می‌کنند، آمده: در بحبوحه هیجان و امید اولیه، اسرائیل و حامیان آن به دنبال آن هستند تا به افکار عمومی و تصمیم‌سازان یادآوری کنند، روحانی از دایره داخلی نزدیک به رهبری ایران آمده و او در سال‌های 2003 تا 2005 که مذاکره‌کننده ارشد ایران بوده، هیچ نشانه‌ای از تمایل برای توافق از خود بروز نداده است.

یک دیپلمات اسرائیلی که خواست نامش فاش نشود، در این باره گفت: اکنون همه او را دوست دارند. مردم مایلند باور کنند همه چیز تمام شده و او فردی است که می‌توان با او نشست و به توافق رسید. وی افزود: اکنون به خاطر وجهه عمومی روحانی، پرونده‌سازی علیه ایران سخت‌تر شده است.

برین نیز گفت: رئیس جمهور جدید با آنچه در غرب درباره او تصور می‌شود، هماهنگ است. با این حال، اشتباه است که فکر کنیم چون او زیبا سخن می گوید، دیدگاه او درباره مسائل نیز مانند ماست.

روزنامه «فوروارد» سپس نوشت: در طول رقابت‌های انتخاباتی روحانی متعهد شد اقتصاد ایران را از نابودی نجات دهد. او جملاتی درباره حقوق بشر و آزادی سیاسی بر زبان آورد اما این مسائل را مبهم بیان کرد و آنها را در درجه دوم و بعد از دستورکار اقتصادی خود قرار داد.

در بخش دیگری از این مطلب آمده: هنوز، وجهه او به عنوان اصلاح‌طلبی که می‌تواند پذیرای درخواست‌های مردم ایران باشد، می‌تواند مشکل دیگری برای تلاش‌‌های دیپلماتیک اسرائیل علیه ایران به وجود آورد. در طول سال‌ها، بسیاری از حامیان اسرائیل در آمریکا از گزارش‌های نقض حقوق بشر ایران به عنوان بهانه‌ای برای متحد کردن کسانی استفاده می‌کردند که از جمهوری اسلامی به خاطر درخواست برای نابودی اسرائیل متنفر بودند.  

به نوشته این روزنامه، اگر روحانی در آرام کردن مخالفان و جلب حمایت عمومی موفق شود، استفاده از مجموعه برنامه هسته‌ای ایران و مسائل حقوق بشری این کشور برای فشار بر تهران دشوارتر می‌شود.

«شای فرانکلین»، عضو ارشد موسسه سیاست عمومی و مذهب که مخالف تلاش سازمان‌های حامی اسرائیل برای مطرح کردن پرونده حقوق بشری علیه ایران است، در این باره گفته: ما منافع خاص خود را داریم که هیچ ربطی به مردم ایران ندارد. اگر ما به گونه‌ای رفتار کنیم که غرضمندانه به نظر برسد، راه به هیچ جا نمی‌بریم.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار