امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۸:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15699
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۸:۴۷
تعداد بازدید: 97
به گزارش خبرگزاری فارس، غالب قندیل کارشناس خاورمیانه در مقاله جدید خود در خبرگزاری الشرق الجدید به بررسی انتخابات ریاست جمهوری ایران پرداخته و ...

به گزارش خبرگزاری فارس، غالب قندیل کارشناس خاورمیانه در مقاله جدید خود در خبرگزاری الشرق الجدید به بررسی انتخابات ریاست جمهوری ایران پرداخته و می‌نویسد:

پیروزی حسن روحانی در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری ایران یکی از مهمترین رویدادهای جهانی به شمار می‌رود که غربی‌ها در قبال آن مواضع جدیدی اتخاذ نموده‌اند. این در حالی است که ایرانی‌ها خلق این دموکراسی را جشن گرفتند و الگوی خاص انتقال قدرت در کشور خود را از زمان پیروزی انقلاب به جهانیان معرفی کرده‌اند.

تبلور اصالت دموکراسی در ایران با انتخاب حسن روحانی

نخست آنکه انتخابات ایران به طور مستقیم حاکی از اصالت دموکراسی موجود در این کشور است که جوهره آن انتقال همیشگی قدرت بین دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب در عرصه حیات ملی ایران است. امری که این بار بعد از پایان دوره هشت ساله ریاست جمهوری احمدی نژاد و اصولگرایان همراه وی، در انتخاب شیخ حسن روحانی تبلور یافته است.

یکی از مهمترین ویژگی‌هایی که خیلی‌ها بدان توجه ندارند، این است که تشکیلات سیاسی دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب از زمان پیروزی انقلاب اسلامی از انعطاف و نشاط بسیار برخوردار بوده و ساختارهای بروکراسی احزاب سیاسی سنتی غرب در آن مشاهده نمی‌شود. این امر بر اساس مواضع و مسایل سیاسی و اقتصادی کنونی بین دو حزب متغیر بوده است.

دموکراسی موجود در جمهوری اسلامی ایران و توجه آحاد مردم به موضوع مهم انتقال قدرت که توسط خود آنها صورت می‌گیرد، عامل اصلی مشارکت بیش از هفتاد درصدی آنان در انتخابات به شمار می‌رود و مردم سالاری مهمترین ویژگی ساختاری انتخابات در این کشور است.

نقش انتخابات در شکسته شدن حلقه محاصره سیاسی غرب

دوم: بسیار گفته می‌شود که حسن روحانی در بسیاری از نهادها و مؤسسات جمهوری اسلامی فعالیت داشته و رسانه‌های جهانی گفته‌اند که وی در طول سی سال گذشته مناصب مهمی را برعهده داشته است و این بدان معناست که جمهوری اسلامی ایران اساساً بر پایه مردم‌سالاری استوار است.

روند برگزاری انتخابات و نتایج آن باعث شکسته شدن بسیاری از حلقه‌های محاصره غرب در حوزه سیاسی شد و بسیاری از غربی‌ها ضمن تبریک به رئیس جمهور منتخب، آمادگی خود را برای همکاری اعلام نمودند. دلیل اتخاذ این مواضع، مقاومت ایران و تحولات کنونی شکل گرفته در عرصه موازنه قدرت به نفع این کشور در سطح منطقه و بین‌الملل است. رئیس جمهور منتخب با اینکه بر بهبود وضعیت اقتصاد تأکید دارد اما در تمامی مواضع اعلامی خود از جمله پرونده هسته‌ای و حق دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای و نیز مسئله سوریه از ارزش‌های والای جمهوری اسلامی که بیانگر وجود اراده جامع مردمی در کشور است، عدول نکرده است. این در حالی است که ایشان در چگونگی تعامل با دشمنان منطقه‌ای و بین‌المللی دارای نگاهی جدید است.

انتخاب نامزد اعتدالگرا تثبیت وحدت ملی ایران بود

سوم: انتخاب نامزد اعتدالگرایان باعث تثبیت وحدت ملی ایرانیان و بی نتیجه ماندن تمامی تلاش‌های غرب از زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال 88 برای شکستن مقاومت و استقلال این کشور بود. شیخ حسن روحانی با درک این موضوع، اعلام کرد که در شکل گیری دولت آینده از تمامی جریان‌های سیاسی کشور استفاده خواهد کرد و از همین رو با ارسال دعوت‌نامه و برگزاری نشست‌های مختلف خواهان تحقق این امر شده است. موضوعی که نشان‌دهنده ورود ایران به مرحله‌ای نوین به دور از چالش‌های پیدا و پنهان است. این مرحله فرصتی مهم را برای عبور از مشکلات اقتصادی بوجود آمده در پی اعمال تحریم‌های غرب فراهم می‌کند.

انتخاب شیخ حسن روحانی نشان دهنده وجود تحولی کیفی در افزایش تقویت و تثبیت سیاست‌های استراتژیک ایران به کمک حضور گسترده مردم در انتخابات است. راز این امر که دوستان را متحیر و دشمنان را سردرگم ساخته، این است که تجدید حیات جمهوری اسلامی به کمک مردم صورت می‌گیرد و در این کشور رهبری فرزانه و دوراندیش به نام امام خامنه‌ای حضور دارد که سیاست‌های استراتژیک این کشور را با شفافیت کامل و با در نظر قرار دادن خواسته‌های ملت فداکار خود ترسیم می‌نماید. ملتی که کاخ قدرت عظیم ایران را در خاورمیانه و جهان برافراشته است و مقاومت آن بزودی به ثمر خواهد نشست.
انتهای پیام/ر
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها