امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۲:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 157064
تاریخ انتشار: ۷ اسفند ۱۳۹۴ - ساعت ۱۳:۱۸
تعداد بازدید: 429
به گزارش «شیعه نیوز«، نمایندگان پارلمان اروپا روز پنجشنبه از مقامات اتحادیه اروپا خواستند عربستان سعودی را به سبب جنایتهایش در کشور جنگ ...

به گزارش «شیعه نیوز«، نمایندگان پارلمان اروپا روز پنجشنبه از مقامات اتحادیه اروپا خواستند عربستان سعودی را به سبب جنایتهایش در کشور جنگ زده یمن تحریم تسلیحاتی کند.
نمایندگان این پارلمان امروز با 359رای موافق در برابر 212 رای مخالف و 31 رای ممتنع طرحی را تصویب کردند که از مقامات سیاسی این اتحادیه می خواهد فروش تسلیحات نظامی به عربستان سعودی را متوقف کنند.
آنها از خانم 'فدریکا موگرینی' مسوول سیاست خارجی این اتحادیه نیز خواستند تا طرحی را برای تحریم تسلیحاتی عربستان سعودی به سبب جنایت آن کشور در یمن که به کشتار هزاران شهروند بی گناه آن کشور منجر شده است، تهیه و اجرا کند.
این مصوبه معاملات تسلیحاتی گسترده کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله انگلیس، اسپانیا، فرانسه و آلمان با کشورهای مختلف منطقه (خاورمیانه) را به شدت مورد انتقاد قرار داده و تعلیق فوری انتقال تسلیحات و حمایت نظامی به عربستان سعودی و شرکایش در ائتلاف کشورهای عربی را خواستار شد.
براساس طرحی که پیش از این تنظیم و امروز تصویب شد، عربستان سعودی بزرگترین خریدار تسلیحات انگلیس است و انگلیس بزرگ ترین تأمین کننده تسلیحات برای کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بشمار می آید.
هدف نمایندگان پارلمان اروپا از اعمال ممنوعیت صادرات سلاح به ریاض، ناشی از ارتکاب جرائم جنگی از سوی سعودی ها در یمن است زیرا آنها بر این باورند که تصویب چنین طرحی می تواند قدم مهمی در پایان دادن به خونریزی ها در یمن شمرده شود.
'بان کی مون' دبیرکل سازمان ملل هفته گذشته در اظهاراتی غیرمنتظره، کشورهای عضو شورای امنیت از جمله انگلیس را مخاطب قرار داده و از آنها خواست صادرات سلاح را به عربستان سعودی متوقف کنند.
اما انگلیس اتهامات مربوط به نقش داشتن در انتخاب اهداف حملات هوایی در یمن را رد کرده، اما پذیرفته است که شماری از خلبان های دخیل در حملات هوایی عربستان به یمن را آموزش داده است. 
حتی دو هفته قبل نیز کمیته فراحزبی توسعه بین المللی پارلمان انگلیس که از نمایندگان تمام احزاب مهم تشکیل شده، با انتشار گزارشی خواستار توقف فوری ارسال سلاح به عربستان و آغاز تحقیقات مستقل بین المللی در مورد حملات عربستان به یمن شده بود.
روزنامه گاردین هفته گذشته در گزارشی نوشته بود: دولت انگلیس با توجه به اظهارات جدید 'بان کی مون' دبیرکل سازمان ملل در مورد بمباران های 'کور' عربستان در یمن، تحت فشار بیشتری برای متوقف کردن فروش سلاح به ریاض قرار گرفته است. 
'بان کی مون' اخیرا در سخنانی در محل 'سنترال هال' وست مینستر (پارلمان انگلیس) که با همکاری سازمان ملل و اندیشکده 'چتم هاوس' صورت گرفت، عنوان کرد: یمن در آتش می سوزد و در حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان همچنان مدارس، بیمارستان ها، مساجد و زیرساخت های شهری مورد هدف قرار می گیرند. 
'بان کی مون' با بیان اینکه 'یمن مملو از سلاح است' گفت: درحال حاضر ما نیازمند این هستیم که کشورهایی که عضویی از معاهده منع تجارت سلاح هستند وظیفه خود را برای اجرایی شدن یکی از اهداف اصلی این معاهده که همانا کنترل سرازیر شدن سلاح به عواملی که استفاده درستی از این سلاح ها نمی کنند، انجام دهند. 
دبیرکل سازمان ملل تصریح کرد که اعضای دایم شورای امنیت از جمله انگلیس وظیفه ویژه ای برای تامین صلح در درگیری های افسارگسیخته به عهده دارند. 
عربستان و 9 کشور عربی دیگر با حمایت انگلیس و آمریکا از ششم فروردین 94 حملات هوایی و دریایی علیه یمن را آغاز کردند و تاکنون بیشتر تأسیسات زیربنایی، خدماتی، بیمارستان ها و مدارس و حتی منازل مردم این کشور را بمباران کرده اند. 
در جریان این تجاوز آشکار نظامی تاکنون 22 هزار نفر شهید یا مجروح شده، میلیون ها یمنی آواره و تقریبا کشور یمن ویران شده است. 
احزاب سیاسی و نیز شمار زیادی از شخصیت های سیاسی و گروه های مدنی در انگلیس با توجه به موارد گسترده نقض حقوق بشر در عربستان و حملات وحشیانه این کشور علیه یمن، دولت کامرون را برای تجدیدنظر در مناسبات لندن با ریاض از جمله متوقف کردن فروش سلاح به عربستان تحت فشار قرار داده اند. 

انتهای پیام/ .

منبع: شیعه نیوز

آخرین اخبار