امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۱:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 157105
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۴ - ساعت ۱۳:۳۰
تعداد بازدید: 393
به گزارش  پیروان مــوعــود، براساس نظرسنجی ها و آنچه از حوزه های انتخاباتی قابل ارزیابی است مشارکتی حداکثری در انتخابات دیروز رخ داده است. فارغ ...

به گزارش  پیروان مــوعــود، براساس نظرسنجی ها و آنچه از حوزه های انتخاباتی قابل ارزیابی است مشارکتی حداکثری در انتخابات دیروز رخ داده است. فارغ از آن که نتایج این انتخابات به لحاظ جریان های سیاسی چگونه باشد می توان از چند منظر به حضور حداکثری  مردم پای صندوق های رای نگریست.

1 - انتخاباتی موثر در افزایش اعتبار کشور
 حضور پرشور و شعور مردم ایران از همه طیف های سیاسی و به عبارتی تحقق مشارکت حداکثری فارغ از نتایج به خودی خود عاملی برای افزایش اعتبار کشور است. اینک پس از 37 سال و پس از برگزاری 33انتخابات تکرار مشارکت حداکثری عاملی برای افزایش اعتبار فزاینده کشور در منطقه و جهان است اعتباری که به سبب آن بسیاری از درهای بسته باز و بسیاری از توطئه ها خنثی می شود. ان شاء ا. . .

2 - تایید نظام مردم سالار
 مشارکت وسیع در انتخابات 7 اسفند بازهم فارغ از نتیجه تاییدی است بر نهادینه شدن فرآیندهای دموکراتیک و مردم سالار نظام جمهوری اسلامی واقعیت آن است که طی 37 سال گذشته مردم ایران تجربیات مختلفی داشته اند انتخاب های مختلف و گاه متضادی داشته اند اما آنچه مهم است در این 37 سال آن چیزی که  از صندوق های رای درآمده فارغ از میزان درستی و دقت جز اراده ملت نبوده است به گونه ای که از دولت سازندگی دولت اصلاحات که منتقد آقای هاشمی است بیرون می آید از دولت اصلاحات دولت احمدی نژاد بیرون می آید و از دولت احمدی نژاد دولت روحانی بیرون می آید که این خود مهری است بر بطلان ادعای مهندسی انتخابات و مهری بر تایید تثبیت نظام مردم سالار در جمهوری اسلامی است.

3-سلامت سازوکار انتخابات
 انتخابات بی نظیر 88 با اتهام تلخ تقلب کشور را تا مرز سقوط پیش برد گرچه انتخابات سال 92 و تعیین رئیس جمهور با اختلاف رای 270 هزار نفر خود گامی در رد ادعای تقلب بود اما انتخابات 7 اسفند 94 و حضور طیف های مختلف سیاسی و تمامی عناصر سیاسی حتی مدعیان اتهام تقلب،  از جمله آقای خاتمی و حتی گزارش های غیر رسمی از رای دادن  آقایان کروبی و موسوی خود تاکیدی بر سلامت فرآیند انتخابات در جمهوری اسلامی است.

4 - آزمونی برای جریان اصلاحات
 پس از اتفاقات سال 88 با توجه به مواضع جریان اصلاحات عملا این جریان سیاسی خود را به حاشیه راند گرچه 4 سال بعد در انتخابات ریاست جمهوری سعی کرد با نزدیکی به آقای روحانی عملا به فرآیند سیاسی کشور بازگردد اما اینک در سومین انتخابات پس از حوادث سال 88 جریان اصلاحات گام دوم خود را برای بازگشت معقول و معتدل به فرآیند سیاسی کشور برداشته است اتخاذ مواضع معقول در چارچوب ساختار سیاسی کشور حذف بدنه تندرو و ساختار شکن و اقدام در فرآیندهای قانونی حداقل های لازم برای بازگشت موفق به حاکمیت نظام است البته هنوز جریان اصلاحات در این زمینه گام های مهم دیگری از جمله اعلام مواضع شفاف درباره حوادث 88 باید بردارد اما همین گام های اولیه نیز می تواند امیدوارکننده باشد در عین حال نباید فراموش کرد که اتخاذ مواضع واقع بینانه، قانونی ، معتدل و حرکت در مسیر ساختار سیاسی کشور می تواند اعتمادهای از دست رفته را جبران کند این انتخابات و فرآیندهای قبل و بعد از آن و نگاه واقع بینانه جریان اصلاح طلبان است که می تواند گامی باشد در بازگشت دوباره جریان اصلاحات ، موضوعی که بار آن بر دوش نخبگان سیاسی جریان اصلاحات است که بدنه اجتماعی که از آنان حمایت می کند را ناامید نکنند.

5 - مجلس قوی و ریل گذاری برای پیشرفت
 بدون شک شکل گیری مجلسی برخوردار از پشتوانه عظیم مردمی می تواند زمینه تشکیل یک مجلس مقتدر و قوی باشد مجلسی که با این خصوصیات می تواند به پشتوانه حداکثری مردمی اقدام به ریل گذاری کشور نماید مجلسی که به عنوان نمایندگان مستقیم مردم با اقتدار بر عملکرد مسئولان نظارت کند و از طرفی با دیدی کارشناسی و بلندمدت برای دهه چهارم انقلاب اسلامی در مسیر پیشرفت و عدالت برای دولت و کشور ریل گذاری نماید.

6 - ناامیدی دشمن
 بسیاری از کارشناسان معتقدند که اگر اتفاقات سال 88 نمی افتاد و آن مشارکت 80درصدی به اتهام تقلب از بین نمی رفت خیلی از اتفاقات و تحریم ها و توطئه های بین المللی که منجر به هزینه های سنگین برای ایران و انقلاب شد رخ نمی داد.

 بدون شک مشارکت حداکثری دیروز مردم باعث ناامیدی دشمنان، مایوس شدن  و قطع طمع آنان می شود مشارکت حداکثری مردم علاوه بر ثمرات داخلی تاثیر مثبت دارد از طرفی باعث به رخ کشیدن نظام دموکراتیک جمهوری اسلامی به نظام بین الملل است و از طرفی عاملی است که باعث قطع طمع دشمنان به اعتبار پشتوانه مردمی می شود مشارکتی که خیلی از اتفاقات و تحریم ها و توطئه های بین المللی را  می تواند از بین ببرد.

7 - تمکین به حق الناس
 نکته آخر این که فرآیند چند ماهه انتخابات به مرحله پایانی خود رسید. گروه های سیاسی سعی کردند بستر مشارکت حداکثری را فراهم کنند و خود را در معرض انتخاب  ملت قرار دهند اینک پس از انتخابات آنچه مهم است پایبندی به نتایج انتخابات است اعم از چپ و راست، اصولگرا و اصلاح طلب، دوم خردادی، سوم خردادی همه و همه باید به حق الناس نتایج انتخابات پایبند باشیم. پایندی که خود سنگ محکی برای جریان های سیاسی کشور است که چگونه به آراء و حق الناس مردم احترام می گذارند.
 

منبع: تسنیم

 

آخرین اخبار
پربازدید ها