امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۵:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 157117
تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۴ - ساعت ۱۶:۰۵
تعداد بازدید: 385
به گزارش«پیروان مــوعــود»، وبسایت المانیتور در گزارشی نوشت: "دنیز بایکال،" رئیس سابق حزب سکولار جمهوری خواه خلق ترکیه از الفاظ تند و بحث ...

به گزارش«پیروان مــوعــود»، وبسایت المانیتور در گزارشی نوشت: "دنیز بایکال،" رئیس سابق حزب سکولار جمهوری خواه خلق ترکیه از الفاظ تند و بحث برانگیزی در خصوص شیعیان و کردهای سوریه در حلب استفاده کرده است.

وی 15 فوریه سال جاری میلادی (26 بهمن 94) در مصاحبه با شبکه سی ان ان ترکیه اعلام کرد: حلب یک شهر سنی نشین است. ما باید به طور جدی سیاست تنها گذاشتن این کشور و تحویل آن را به ارتش بشار اسد، روسیه و نیروهای شیعه پاسخگو باشیم. ترکیه نمی تواند بیکار بنشیند.
وی همچنین حمایت خود را از بمباران نیروهای "حزب اتحاد دموکراتیک" سوریه بوسیله "حزب عدالت و توسعه" اعلام کرد.

به نوشته المانیتور، از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال 2011، گروه های اسلام گرای مختلف و رسانه های طرفدار حزب عدالت و توسعه، حزب جمهوری خواه خلق را همدست "بشار اسد،" رئیس جمهور سوریه اعلام کرده اند. انتقادهای شدید درونِ حزب وی در یک مصاحبه تلویزیونی شدت گرفت. بایکال در این مصاحبه اظهارات پیشین خود را رد کرد و گفت: شعارهای فرقه ای، من را بسیار آشفته می کند.

پس از مصاحبه وی با شبکه سی ان ان، رسانه های اجتماعی شاهد لفاظی های خصمانه ای میان اسلام گرایان و چپ گرایان ترکیه بود. المانیتور در خصوص این مسائل با کارشناسان ایران، سوریه و ترکیه مصاحبه کرد. "سفاک باس،" یکی از کارشناسان حوزه ایران گفت: بایکال بوسیله اعضای حزب عدالت و توسعه ترغیب می شود و آنچه در ذهن این اعضا می گذرد را بازگو می کند. وی همچنین با دخالت نظامی در سوریه موافق است.

"آلپ آلتینورز،" معاون رئیس حزب دموکراتیک خلقِ حامی کردها در خصوص کاهش توانِ مخالفت سیاسی با اردوغان ابراز نگرانی کرد و گفت: اظهارات بایکان نشان می دهد شعارهای فرقه ای وی علیه کردها، هماهنگ با عقاید حزب عدالت و توسعه است.

"موسی اوزوگورلو،" یک خبرنگار در سوریه اعلام کرد هیچ حمله ای از جانب شیعیان به حلب انجام نشده است. حلب یک شهر سنی نشین است که با اردوغان مخالف است و از بشار اسد حمایت می کند. بنابراین چرا بایکال این اظهارات را مطرح کرده است؟ اگر اردوغان یا داود اوغلو این اظهارات را بیان می کردند، آیا چنین تاثیری ایجاد می کرد؟ دولت از کلمه "کُرد" استفاده می کند تا حمایت ملی گرایان افراطی را جذب کند و کلمه "شیعه" را به کار می برد تا حمایت اسلام گرایان ترکیه را جلب کند. عملیات نظامی واقعی علیه کردها انجام می شود؛ زیرا این ترس وجود دارد که کردها در حال گسترش در شمال سوریه و جنوب شرق ترکیه باشند.

یک تحلیلگر سیاست خارجی در گفتگو با المانیتور اعلام کرد: ترکیه با وجود شکست های مکرر، قصد ندارد سیاست خود را در قبال سوریه تغییر دهد.

به نوشته المانیتور، حزب چپ ترکیه که همیشه در قبال ایران محتاطانه رفتار می کرده، به تازگی موضعی آشتی جویانه تر با تهران در پیش گرفته است.

سفاک باس نیز در این خصوص اعلام کرد: ایران، امروز در میان چپگرایان ترکیه به  نمادی از مقاومت در مقابل غرب و استعمار عربستان تبدیل شده است. افزایش فرقه گرایی سنی و گسترش جنبش های اسلام گرا منجر شده است علویان و چپ گرایان موضعی دوستانه تر نسبت به ایران اتخاذ کنند.

به نوشته المانیتور، تا چندین دهه پیش، مسلمانان ترکیه ایران را تحسین می کردند؛ اما امروز با بیشتر شدن توجه چپ گرایان ترکیه به سمت تهران، ایران هراسی در میان آنها ریشه دوانیده است.

انتهای پیام/654

آخرین اخبار
پربازدید ها