امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۲۱:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 157232
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۴ - ساعت ۱۳:۵۳
تعداد بازدید: 401
تحلیلگر اسپوتنیک مطرح کرد؛
«...شاید بتوان گفت یکی از تاریخی ترین انتخابات جمهوری اسلامی ایران در اسفند 94 رقم خورد و طی آن دگرگونی سیاسی در ساختار سیستم های حکومتی ایران بوجود آمد که شاید به دلیل گرمای فضای انتخاباتی از چشم خیلی ها دور بوده است.»

تحلیلگر اسپوتنیک مطرح کرد؛

به گزارش سرویس سیاسی پیروان موعود، خبرگزاری روسی اسپوتنیک (sputnik news) در مقاله ای به قلم عماد آبشناس به بررسی انتخابات هفتم اسفند مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری پرداخت.

 

در ابتدای این مقاله با بیان اینکه  بنیان و ساختار نظام جمهوری اسلامی ایران بر اساس "مردم سالاری دینی" بنا نهاده شده به این معنا که همه ارکان حکومت در چهارچوب قوانین اسلامی توسط مردم انتخاب می شوند؛ آمده است: «سیاست های کلان این کشور نیز بر اساس رای مردم تعیین می گردد. انتخابات علاوه بر بحث گزینش مسئولین و ارکان حکومتی به معنای تایید نظام جمهوری اسلامی نیز تلقی می گردد و معمولا نوعی آمار گیری در مورد نظر مردم در زمینه سیاست های مختلف نظام و همچنین خط و مشی آتی این کشور به حساب می آید.»

 

 

اسپوتنیک با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ایران زمانی بنا نهاده شد که اکثر مردمان کشورهای اسلامی سردرگم [تعیین] سیستم جدید حکومتی ای که باید برای مملکت خود داشته باشند بودند؛ اضافه کرد: «امام خمینی (ره) وقتی بحث تشکیل یک نظام "مردم سالار دینی" را مطرح کرد عملا در صدد بود که یک الگو برای کشورهای دیگر اسلامی ارائه دهد که مردمان این کشورها بر اساس آن حکومت منتخب خود را داشته باشند و همین مساله واهمه صادر کردن انقلاب اسلامی ایران به دیگر کشورها را به میان آورد. از جنگ عراق بر علیه ایران گرفته تا همه اختلافاتی که در حال حاضر میان ایران و دیگر کشورهای منطقه با ایران دارند همه به دلیل واهمه از سرایت الگوی ایرانی به کشورهایشان می باشد بر همین اساس هرگونه موفقیت ساختار سیاسی ایران به معنای یک تهدید برای دیگران تلقی می گردد. مخصوصا کشورهایی که تا به حال مردمان آن در تاریخ خود چیزی به نام انتخابات نداشته اند.»

 

 

عماد آبشناس با تاکید بر اینکه از بدو تاسیس جمهوری اسلامی ایران در 37 سال پیش تا به حال حدود 36 انتخابات برگزار شده که نتیجه هر کدام آنها یک بمب خبری در سطح جهان به حساب می آمد؛ تصریح کرد: «(اما) چند نکته در این انتخابات بود که نمی توان از آن عبور کرد: «اصلاح طلبان که پس از انتخابات سال 1388 تقریبا از صحنه سیاسی ایران حذف شده بودند با اقتدار به این صحنه باز گشتند. سران فتنه در اعتراض به انتخابات وخودداری از پذیرفتن صحت نتایج صندوق های رای در حصر خانگی می باشند و یک عذر خواهی ساده و یا پذیرفتن نتایج انتخابات سال 1388 کافی بود تا از حصر خود خارج شوند اما آنها طی چند سال اخیر از تمکین به این امر خودداری کردند اما یکی از آنها روز جمعه رای داد و تقاضای صندوق رای توسط این فرد به صورت نمادین به معنای پذیرفتن صحت سیستم انتخاباتی ایران می باشد.» و به این ترتیب  اصرار شش ساله آنها بر تقلبی بودن انتخابات نیز غلط است.

 

 

این تحلیلگر در ادامه خاطر نشان کرد:«ترکیب مجلس جدید بگونه ای است که هیچ جناح سیاسی قدرت مطلق را در اختیار ندارد و برای اولین بار در جمهوری اسلامی سیستم تعامل و یا ائتلافی بر ساختار مجلس حاکم خواهد بود. نه اصلاح طلبان و نه اصولگراها توانسته اند اکثریت 146 کرسی مورد نیاز برای تسلط بر مجلس را دست آورند. از سوی دیگر لیست های اصلاح طلبان شامل تعداد زیادی کاندیداهای اصولگرا می باشد که پس از ورود به مجلس هم ممکن است خط مشی خود را تغییر دهند و ممکن است با خیلی از طرح های اصلاح طلبان همراهی نکنند مضاف بر اینکه حامیان دولت کمتر از 8 درصد کرسی های مجلس را در اختیار گرفته اند و کاندیداهای مستقل بیش از یک سوم مجلس را تشکیل می دهند.

 

 

اما می توان گفت ترکیب این مجلس ایده آل ترین مجلس برای دولت آقای روحانی به حساب می آید. چون تعداد کاندیداهای حامی دولت به حدی نبود تا بتوانند اکثریت مجلس را تصرف کنند و از سوی دیگر یک مجلس تمام اصولگرا و یا حتی تمام اصلاح طلب، تکرار می کنم حتی تمام اصلاح طلب چون اصلاح طلب ها هم با همه برنامه های دولت آقای روحانی مخصوصا در مورد سیاست های داخلی همراه نبودند، هم خیلی باب میل دولت نبود چون دولت آقای روحانی تمایل دارد فیما بین این دو جناح سیاسی قرار گیرد و تسلط هر کدام از این دو جناح بر مجلس دولت وادار به انحراف به سمت خط و فکر آنها و یا مقابله با آنها می شد. کاندیداهای مستقل معمولا محبوب ترین کاندیداها برای دولت ها می باشند چرا که پس از انتخابات دولت ها با امتیاز دهی به این کاندیداها می توانند اینان را به سمت رای دادن به برنامه های خود جذب کنند. نکته ای که اینجا بسیار حایز اهمیت می باشد آن است که تعداد زیادی از طرفداران آقای احمدی نژاد به عنوان کاندیدای مستقل وارد انتخابات شده اند و پس از ورود به مجلس معلوم خواهد شد که اینان پیرو چه خط و فکر سیاسی می باشند.»

آخرین اخبار
پربازدید ها