امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۴:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 157240
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۴ - ساعت ۲۰:۰۸
تعداد بازدید: 397
به گزارش «پیروان مــوعــود»، خبرگزاری فرانسه به نقل از یک دیپلمات غربی گزارش داد: اعضای کار گروه ویژه آتش بس سوریه امروز دوشنبه ساعت دو ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، خبرگزاری فرانسه به نقل از یک دیپلمات غربی گزارش داد: اعضای کار گروه ویژه آتش بس سوریه امروز دوشنبه ساعت دو به وقت گرینویچ به منظور بررسی گزارش های انتشار یافته درباره نقض آتش بس تشکیل جلسه می دهند.

قرار است که این کارگروه اوضاع سوریه را پس از گذشت 72 ساعت از ترک مخاصمه در این کشور ارزیابی کنند.

پیشتر ژان مارک ایرلو وزیر خارجه فرانسه خواهان برگزاری یک نشست فوری بین کشورهای مرتبط با فرایند نظارت بر آتش بس در سوریه برای بررسی نقض ترک مخاصمه در این کشور شد.

وی همچنین مدعی دستیابی فرانسه به اطلاعاتی که بر اساس آن حملاتی علیه مناطق تحت تصرف آنچه معارضان سوری خواند انجام شده است.

اتاق عملیات و هماهنگی روسیه روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که طی 24 ساعت 9 بار آتش بس در سوریه نقض شده است.

در این بیانیه آمده است که نزدیک به 100 فرد مسلح از طریق ترکیه وارد سوریه شده و بر بخش شمالی منطقه تل ابیض در استان رقه تسلط پیدا کردند.

دولت سوریه روز سه شنبه گذشته در بیانیه ای ضمن پذیرش اجرای آتش بس و توقف اقدامات جنگی در این کشور، اعلام کرد: اقدامات نظامی در چارچوب مبارزه با داعش، جبهه النصره، القاعده و گروه های تروریستی دیگر ادامه خواهد یافت.

در این بیانیه آمده است که دولت سوریه در چارچوب تضمین آتش بس در موعد تعیین شده (هشتم اسفند) آمادگی خود را برای هماهنگی با روسیه به منظور مشخص شدن مناطق و گروه های مسلحی که شامل آتش بس می شوند، اعلام می کند.

همچنین دولت سوریه بر اهمیت نظارت بر مرزهای این کشور و توقف حمایت برخی از کشورها از گروه های تروریستی تاکید کرده است.

در بیانیه دولت سوریه آمده است که ارتش این کشور حق پاسخ به هر گونه نقض آتش بس را برای خود محفوظ می داند.

روسیه و آمریکا هفته گذشته با اعلام بیانیه ای مشترک، از توافق درباره زمان آتش بس در سوریه خبر دادند.

وزارت امورخارجه آمریکا، روز دوشنبه گذشته با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که این آتش بس، بامداد شنبه 27 فوریه (8 اسفند) اجرایی خواهد شد.

بر اساس اعلام خبرگزاری فرانسه، گروه های تروریستی داعش و جبهه النصره (شاخه القاعده در سوریه) از این آتش بس مستثنی شده اند.

از سوی دیگر، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که بان کی مون از اعلامیه آتش بس آمریکا و روسیه درباره برقراری آتش بس در سوریه استقبال کرد و همگان را به اجرای این آتش بس فراخواند.

بر اساس اعلام خبرگزاری رویترز، "استفان دوگاریک" به خبرنگاران گفت: این توقف درگیری، گامی اولیه برای برقراری آتش بسی بلند مدت تر است.

وی افزود: دبیر کل سازمان ملل، همه طرف ها را به پایبندی به بندهای توافق آتش بس فرا می خواند، جامعه جهانی و گروه بین المللی پشتیبانی از سوریه و طرف های سوری باید در عزم خود جهت برقراری آتش بس، راسخ بمانند.

"بشار اسد" رئیس جمهور سوریه، روز شنبه هفته گذشته در گفت وگو با روزنامه اسپانیایی "ال پائیس" تاکید کرده بود که دولت سوریه برای پذیرش آتش بس آمادگی دارد، به شرط آن که تروریست ها از آن سوء استفاده نکنند.

انتهای پیام/ 852

آخرین اخبار
پربازدید ها