امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۵:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15729
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۴۴
تعداد بازدید: 131
محمد قدس مدیر تولید و تهیه‌کننده تئاتر در گفت‌وگو با خبرنگار تئاتر فارس در خصوص اظهارات مهدی پاکدل کذب در یک برنامه تلویزیونی مبنی بر این‌که برای ...

محمد قدس مدیر تولید و تهیه‌کننده تئاتر در گفت‌وگو با خبرنگار تئاتر فارس در خصوص اظهارات مهدی پاکدل کذب در یک برنامه تلویزیونی مبنی بر این‌که برای حضور در نمایش «برهان» مبلغ پائینی را دریافت کرده‌ است، اظهار داشت: جمع فروش نمایش «برهان» 165 میلیون و برای 50 اجرا بوده است. خالص دریافتی با کسر 20 درصد حق سالن و یک اجرا به نفع بیماران هنرمند 129 میلیون تومان شده است که ما یک‌سری هزینه‌هایی همچون ساخت دکور، لباس، چاپ پوستر و بروشور و بنر و کلیه اقلام چاپی، هزینه‌های گریم، تبلیغات، فیلمبرداری و درصد سایت‌ها و مراکز فروش و ... داشتیم که کل آن 36 میلیون تومان بوده است. 

وی ادامه داد: خالص باقیمانده 93 میلیون تومان بوده است.

مدیر تولید نمایش «برهان» گفت: مهدی پاکدل بازیگر نمایش «برهان» در برنامه «سین مثل سریال» که در 12 فروردین ماه پخش شد نارضایتی خود را نسبت به دستمزدی دریافتی خود برای بازی در نمایش نام‌برده گفت دستمزدی که من گرفته‌ام به اندازه قرارداد تیپ است و متاسفانه دست‌اندرکاران برنامه «سین مثل سریال» رعایت اخلاق حرفه‌ای را نکرده و فرصتی برای طرف اتهام آقای پاکدل به منظور پاسخ‌گویی قائل نشدند.

مجری از او پرسید که می‌توانم بپرسم چقدر دستمزد گرفتید؟ مهدی پاکدل پاسخ داد دستمزد من در تئاتر بر اساس قرارداد تیپ برای 30 اجرا 5 میلیون تومان است. در واقع آقای مهدی پاکدل در این برنامه به درستی اعلام نکرد از نمایش «برهان» چه مقدار دریافت کرده است. واقعیت این است که ما برای 50 اجرا 9 میلیون تومان به مهدی پاکدل پرداخت کردیم.

وی افزود: در حالی که بنا به نظر نماینده خانه تئاتر در شورای برآورد دستمزد آقای پاکدل بر اساس قرارداد تیپ خانه تئاتر برای سی اجرا و شصت روز تمرین (در مجموع 90 روز) چهار میلیون و هشتصد هزار تومان است و حالا هر کس اندکی ریاضی بداند می‌تواند بر این اساس محاسبه کند دستمزد ایشان برای صد و ده روز تقریبا پنج میلیون و هشتصد و شصت‌وشش هزار تومان خواهد بود ولی ما به مهدی پاکدل 9 میلیون تومان دستمزد پرداخت کردیم.
 
* دستمزد بهنوش طباطبایی بر اساس قرارداد تیپ یک میلیون و سیصد هزار تومان بود
 
تهیه‌کننده نمایش «برهان» تصریح کرد: همچنین بنا ‌به ‌نظر نماینده‌ خانه تئاتر در شورای برآورد دستمزد خانم بهنوش طباطبایی بر اساس قرارداد تیپ خانه‌ تئاتر یک میلیون و سیصد هزار تومان است ولی خانم طباطبایی برای بازی در نمایش «برهان» هفت میلیون و دویست ‌هزار تومان دستمزد دریافت نمود.

قدس در ادامه گفت: دستمزد همه دست‌اندرکاران نمایش «برهان» بر اساس قرارداد‌های تیپ خانه‌ تئاتر محاسبه شده و بر همان اساس افزایش پرداخت صورت گرفت. افزایش دستمزدها پس از خالص دریافتی‌ها به تناسب دستمزد بازیگران انجام شد اما در این نسبت خانم بهنوش طباطبایی و آقای مهدی پاکدل باز بیش از معادله معیار دستمزد دریافت کردند این در حالی است که مهدی پاکدل عنوان کرده بود که در این مورد هیچ صحبتی با من نشده در صورتی که محمد یعقوبی کارگردان این نمایش پس از پایان اجرا جلسه‌ای را با بازیگران خود برگزار کرد و به آنان توضیح داد که نحوه پرداخت دستمزدها به چه شکل بوده است و در آن جلسه همه ‌حاضران برگه‌ تمام هزینه‌های این اجرا را مشاهده کردند و هیچ اعتراضی نکردند ولی متاسفانه یک ماه بعد در برنامه زنده‌ تلویزیونی اظهاراتی غیرواقع‌بینانه نمودند.
 
* تمام نمایش‌هایی که مهدی پاکدل بازی کرده با استقبال مواجه نبوده است
 
قدس همچنین افزود: آقای مهدی پاکدل در این برنامه اعلام کردند که به دلیل حضور ایشان و خانم بهنوش طباطبایی نمایش «برهان» پُرتماشاگر شده بوده است و به همین دلیل باید دستمزد بیشتر به آنان داده می‌شد. صرف‌نظر از این‌که ما برای پرداخت بیشتر به آنان باید از دستمزد دیگران می‌‌کاستیم و هرگز تن به چنین کاری غیراخلاقی نمی‌دادیم، لازم است یادآور شوم که آقای پاکدل به‌خوبی می‌دانند نمایش‌هایی که تاکنون به کارگردانی آقای یعقوبی به روی صحنه رفته با استقبال کم‌نظیر روبه‌رو شده است و در بیشتر این نمایش‌ها آقای پاکدل حضور نداشته است. آقای پاکدل فقط در چهار نمایش آقای یعقوبی بازی کرده و خانم طباطبایی فقط در یک نمایش ایشان بازی کرده است ولی مهدی پاکدل در نمایش‌هایی دیگر بازی کرده که تماشاگران از آن استقبال نکرده‌اند بنابراین حضور ایشان برای استقبال تماشاگران تعیین‌کننده نیست. این مدیر تولید تئاتر اظهار داشت: بارها پیش آمده که کارهایی پر از بازیگران مطرح بوده ولی تماشاگران از آن استقبال نکرده‌اند. گویا از یاد برده‌اند که تئاتر کاری گروهی است و  کیفیت کار همه عناصر آن در استقبال تماشاگران نقش دارد. با این همه اسناد بسیاری وجود دارد که ثابت می‌کند همه کارهای گروه تئاتر این‌روزها با استقبال تماشاگران روبه‌رو شده است و اسنادی هم وجود دارد که ثابت می‌کند همه نمایش‌هایی که آقای پاکدل در آن حضور داشته با استقبال روبه‌رو نشده است.
 
* اقدام هژیرآزاد در دفاع از پاکدل نسنجیده، غیرکارشناسانه، غیرمسئولانه و جانب‌دارانه بود
 
وی در پایان خاطر نشان کرد: دلیل این‌که پیش از این به اظهارات کذب آقای پاکدل در برنامه‌ «سین مثل سریال» پاسخ ندادیم این بود که ما برنامه را ندیده بودیم. پس از دریافت فیلم برنامه از سروش سیما و دیدن آن متوجه شدم طرف خطاب آقای پاکدل من هستم. با این همه ترجیح دادیم برای برخورد با این اتهامات ناروا از طریق خانه‌ تئاتر اقدام کنیم ولی خواندن یادداشت نسنجیده، غیرکارشناسانه ، غیرمسئولانه و جانب‌دارانه آقای هژیرآزاد در یکی از روزنامه‌های مورخ 18 خرداد ماه که از قول آقای پاکدل نوشته شده بود و اصرار آقای پاکدل به اظهارات قبلی خود که در آن یادداشت محرز بود مرا به این پاسخ واداشت. یادآور می‌شوم این موضوع در خانه‌ تئاتر مطرح و در حال بررسی است و امیدواریم برای پیشگیری از وقایع مشابه در خصوص کارگردانان دیگر تئاتر هر چه زودتر به آن رسیدگی شود. 

انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار