امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۲۲:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 157323
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۴ - ساعت ۱۵:۳۸
تعداد بازدید: 401
به گزارش «پیروان مــوعــود»، انفجار اخیر در المقدادیه که در آن رهبران و اعضای ارشد نیروهای «الحشد الشعبی» هدف قرار گرفتند به ...

به گزارش «پیروان مــوعــود»، انفجار اخیر در المقدادیه که در آن رهبران و اعضای ارشد نیروهای «الحشد الشعبی» هدف قرار گرفتند به اضافه تصمیم شورای استانداری نینوا مبنی بر ممنوعیت مشارکت الحشد الشعبی در نبرد موصل از هرچه آشکارتر شدن توطئه های سیاسی و امنیتی علیه این نیروها حکایت دارد.

توطئه‌های سیاسی و امنیتی علیه الحشد الشعبی

توطئه علیه نیروهای الحشد الشعبی در دو سطح نظامی و سیاسی با تحولات قابل ملاحظه ای همراه شد به این معنی که در سطح نظامی انفجاری رخ داد که در آن رهبران الحشد الشعبی هدف قرار گرفتند و در سطح سیاسی نیز شورای استانداری نینوا از تصمیم خود مبنی بر ممنوعیت مشارکت این نیروها در نبرد آزادسازی موصل خبر داد.

به این ترتیب نشانه های توطئه علیه الحشد الشعبی و جلوگیری از مشارکت آن در تحولات امنیتی  و نظامی  قریب الوقوع در فلوجه و موصل کامل شد، آن هم در حالی که تا پیش از این، حملات رسانه ای و سیاسی گسترده ای در سطح داخلی و خارجی علیه این نیروها جریان یافت.

نخستین نتایج حملات سازمان یافته علیه الحشد الشعبی دو روز پیش در انفجار انتحاری خشونت بار نمایان شد که در آن رهبران و اعضای ارشد الحشد الشعبی  در یک مراسم عزاداری در شهر المقدادیه هدف قرار گرفتند.

المقدادیه که از توابع استان دیالی است و در شمال شرق بغداد  قرار دارد، از آغاز سال جاری میلادی صحنه تنش امنیتی و طایفه ای شدیدی بوده است.

این انفجار در حالی رخ داد که پیش از آن شورای استانداری نینوا مخالفت خود را با مشارکت نیروهای الحشد الشعبی در عملیات آزادسازی موصل اعلام کرده بود.

حمله به رهبران الحشد الشعبی در مراسم عزاداری

در همین ارتباط یک منبع مسئول در دیالی گفت: یک فرد انتحاری با استفاده از کمربند انفجاری خود را در داخل سالنی که محل برگزاری مراسم عزاداری بود، منفجر کرد آن هم در حالی که رهبران و اعضای ارشد الحشد الشعبی در این محل حضور داشتند.

اتهامات امنیتی علیه الحشد الشعبی

المقدادیه از آغاز سال جاری میلادی کانون تنش های امنیتی بوده است که با انفجار در یک رستوران آغاز شد و پیش از آن نیز تعدادی مساجد و منازل مسکونی به آتش کشیده شده بود که الحشد الشعبی به دست داشتن در آن متهم شد.

در آن زمان نیروهای اهل تسنن تهدید کردند که این موضوع را به مراجع بین المللی ارجاع خواهند داد اما «هادی العامری» دبیر کل سازمان «بدر» مسوول پرونده امنیتی دیالی، داعش را مسئول این حوادث دانسته و گفت، هدف این گروه از بین بردن دستاوردها و پیروزی های نیروهای امنیتی و عرض اندام است.

در همین ارتباط شورای استانداری نینوا در نشست خود ممنوعیت مشارکت نیروهای الحشد الشعبی در عملیات آزاد سازی موصل را تصویب کرد.

این در حالی است که گفته می شود این عملیات در نیمه نخست سال جاری میلادی کلید خواهد خورد.

توجیه تصمیمات علیه الحشد الشعبی

«نورالدین قبلان» معاون رئیس شورای استانداری نینوا در توجیه چنین تصمیمی گفت: این اقدام به دلیل حساسیت اهالی موصل در قبال مشارکت الحشد الشعبی در نبرد آزادسازی این شهر صورت گرفته است به اضافه اینکه از این طریق تلاش می شود رعب و وحشتی که داعش با بیان انتقام جویی الحشد الشعبی از اهالی موصل ایجاد کرده است، از بین برود.

چراغ سبز حیدر العبادی به الحشد الشعبی

اما هیئت الحشد الشعبی با این تصمیم شورای نینوا مخالفت کرده و در خصوص این موضوع حیدر العبادی را مرجع می داند  زیرا وی پیش از این برای مشارکت الحشد الشعبی در نبرد آزادسازی موصل چراغ سبز داده بود.

«کریم النوری» از اعضای هیئت الحشد الشعبی گفت: تصمیم گیری در مورد شرکت کردن یا نکردن ما در عملیات آزادسازی موصل فقط در اختیار العبادی است.

در این میان نمایندگان اهل تسنن استان نینوا تاکید کردند که تصمیم شورای استانداری قانونی نیست زیرا چنین تصمیماتی در حیطه اختیارات فرمانده کل نیروهای مسلح یا همان حیدر العبادی است .

تبانی شورای استانداری نینوا با اقلیم کردستان عراق

«عبد الرحمن اللویزی» از نمایندگان پارلمان عراق نیز از فشارهای سیاسی و توافق بین شورای استانداری نینوا با اقلیم کردستان عراق خبر داده و هدف از آن را جلوگیری از مشارکت الحشد الشعبی در نبرد قریب الوقوع آزادسازی موصل دانست.

وی گفت که برخی از اعضای این شورا از حضور در جلسه روز گذشته خودداری و آن را تحریم کردند.

اللویزی یادآور شد که شورای مزبور در برابر تمام جنایت‌های نیروهای کُرد در جریان عملیات آزاد سازی نینوا و دیالی سکوت کرد زیرا دو طرف یک توافق 14 بندی امضا کرده‌اند که یکی از مفاد آن جلوگیری از ورود الحشد الشعبی به موصل است.


آخرین اخبار
پربازدید ها