امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۰۲:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15742
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۴۴
تعداد بازدید: 133
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دیوان جنید مجموعه‌ای از سروده‌های معین‌الدین ابوالقاسم جنید بن محمود شیرازی از نویسندگان و ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، دیوان جنید مجموعه‌ای از سروده‌های معین‌الدین ابوالقاسم جنید بن محمود شیرازی از نویسندگان و واعظان مشهور شیراز در سده هشت قمری است که انتشارات کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با همکاری انتشارات سفیر اردهال آن را منتشر کرده‌اند.

تا پیش از این دیوان جنید یک بار تصحیح و دو بار به چاپ رسیده است. تصحیح و چاپ اوّل به سعی مرحوم سعید نفیسی است که ناقص بوده و مشکلات فراوانی در آن به چشم می‌خورد و چاپ دوم کار احمد کرمی است که عینا چاپ نفیسی را با حذف پانوشتها به شیوه‌ای بازاری به چاپ رسانده است.

هر دو چاپ نایاب و پرغلط هستند، ضرورت تصحیح و چاپ اشعار جنید بیش از پیش احساس می‌شد.

امید سُروری با استفاده از چهار نسخه خطی از دیوان جنید، 9 جنگ و سفینه خطی و چهار اثر چاپی، مجموعه‌ای از اشعار جنید را که شامل 13 مسمّط، 29 قصیده، 131 غزل، هفت قطعه، یک ترکیب‌بند و چهار رباعی می‌شود، تحقیق و تصحیح نموده و در دسترس علاقه‌مندان و پژوهشگران قرار داده است.

وی در مقدمه‌ای جامع به بررسی شرح احوال و آثار و نیز سبک شعری جنید پرداخته و در خصوص وعظ و واعظان در سده 8قمری در شیراز اطلاعات جالبی ارائه کرده‌ است.

معرفی نسخه‌های به کار رفته در تصحیح کتاب:

نسخه «ج»: این نسخه که جنگی است از شاعران مختلف تا سدة 9 ق یا 10ق، به شمارة 13609 در کتابخانة مجلس شورای اسلامی نگهداری می‌شود. بیشتر اشعارِ این جنگ در حمد خداوند،‌ نعت پیامبر(ص)، مدح اهل بیت(ع) و در مضامین تعلیمی،‌ حکمی و اخلاقی است.

نسخة «گ»: این نسخه به شمارة 425 در کتابخانة‌ توبینگن آلمان محفوظ است و خوشبختانه میکروفیلم آن در دانشگاه تهران به شمارة 5157 موجود است. ابعاد این نسخه تقریبا 20 × 9 است و در 20 برگ به خط نستعلیق خوش به تاریخ 1057ق کتابت شده است.

این نسخه از نظر قدمت دومین نسخه از دیوان جنید است که تنها قصاید و غزلیات وعظ‌آمیز وی را در بر دارد و اشعار آن تنها با نسخة «ج» مشترک است. این نسخه به سبب در بر داشتن تعدادی از اشعار جنید که در دیگر نسخ وجود ندارد و نیز برخورداری از ضبطهای معتبر و صحیح از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است.

نسخة «ت»: این نسخه به شمارة 5948 در کتابخانة مرکزی دانشگاه تهران نگهداری می‌شود. کاتب آن محمد ابراهیم بن حسن است که اشعار جنید را در 29 برگ به ابعاد 20×13 به خط نستعلیق خوش به تاریخ 1301ق نوشته است.

این نسخه همان است که مرحوم نفیسی در تصحیح خود از آن استفاده کرده و برای اولین بار اشعار جنید را به نقل از آن در دسترس اهل ادب قرار داده است. این نسخه به سبب در برداشتن تعدادی از اشعار که در دیگر نسخ نیست از درجة اعتبار خوبی برخوردار است. ولی در آن ضبطهای غلط و نادرست و نیز تصرف کاتب در موارد متعددی دیده می‌شود.

نسخة «س»: این نسخه مجموعه‌ای از دیوان نسیمی و دیوان جنید است و به شمارة 14311 در کتابخانة مجلس شورای اسلامی نگهداری می‌شود. کاتب این نسخه سهراب بن حاجی الله کرم سنندجی، آن را در چهارشنبه 20 جمادی الثانی سنة 1250 به پایان برده و مطالب را در 92 برگ 15 سطری در ابعاد 15× 5/21 سانتیمتر با خط نستعلیق کتابت کرده است. این نسخه در اشعار و ضبطها به نسخة «ت» بسیار شباهت دارد و به جز چند مورد اختلاف، تفاوت چندانی میان آنها دیده نمی‌شود. البته برخی از ضبطهای آن نسبت به نسخة «ت» مغلوط‌ترند، به همین دلیل از نظر اعتبار پس از نسخة «ت» قرار می‌گیرد.

از آنجا که نسخه کامل و جامعی از اشعار جنید در دست نیست، برای ارائه‌ای متنی نسبتا کامل، از همة نسخه‌های موجود و شیوة‌ التقاطی بهره گرفته شد. شیوه‌ای که در آن ضبط‌های نسخ موجود با در نظر گرفتن سبک شاعری جنید در مجموع و نیز بررسی محور افقی و عمودی اشعار وی، بررسی و انتخاب شده و تفاوت ضبط‌ها، در پانوشت ذکر گردیده‌ است. 

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها