امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۲۱:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 157422
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ - ساعت ۱۵:۳۰
تعداد بازدید: 322
یکی از دانشمندانی که با دیده بدبینی به روایات اهل تسنن درباره ی«مهدی موعود اسلام» نگاه کرده است «ابن خلدون» میباشد.

به گزارش گروه تحقیقات و پژوهش پیروان موعود؛

ابن خلدون در کتاب «مقدمه ی» مشهور خود با اصرار زاید الوصفی افکار اهل تسنن را نسبت به واقعیت«مهدی موعود» آشفته ساخته است.و در فصلی تحت عنوان«گفتگو درباره ی مرد فاطمی» 23  صفحه را به بحث و بررسی‏ قسمتی از روایات اهل سنت پیرامون مهدی آخرالزمان؛ اختصاص داده و به تفصیل در آن‏باره‏ سخن گفته است.اما جالب ترین سوالی که ابن خلدون در این باره میپرسد این است که چرا نام مهدی در قرآن ذکر نشده است.

در پاسخ به اين شبهه اولا ابن حجر که خود یکی از علمای به نام اهل تسنن است میگوید : آقای ابن خلدون مگر در قرآن کریم از  خصوصیات مناسک حج، و عدد رکعت‏های نمازهای‏ پنجگانه و نصاب زکوة و امثال این واجبات و فرائض صریحا در قرآن آمده است؟بدیهی است که‏ جواب منفی است.قرآن بخصوص در اصول عقائد غالبا بمسائل کلی پرداخته است و جز در موارد استثنائی آنهم در فروع احکام و امور اخلاقی بذکر خصوصیات نمی‏پردازد .

ثانیا براى معرفى شخصيت هاى الهى قرآن از سه راه وارد مى شود، ودر هر موردى طبق مصالحى از شيوه خاصى پيروى مى کند. گاهى معرفى با اسم، گاهى معرفى با عدد، وگاهى نيز معرفى با صفت. اگر نام حضرت مهدى (عليه السلام) در قرآن نيست، ولى صفات وخصوصيات حکومت او در قرآن وارده شده است. همانطور که در آیه 33 سوره توبه  خداوند میفرماید لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَلَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ؛ اشاره به تشکيل اين حکومت است. زيرا مفسران گويند: مضمون اين آيه را که پيشگويى از گسترش فراگير وهمه جانبه اسلام در سطح جهان است، هنوز تحقق نپذيرفته است.

ثالثا اگر نام اصلى امام زمان (عليه السلام) را نبرده، به خاطر مصلحتى است که براى اهل فضل ودرک مخفى نمى باشد، زيرا به همان علت که نام اميرالمومنين عليه السلام  را نبرده، نام آن حضرت را نيز ذکر ننموده است. زندگی حضرت ولیعصر ( عج) امنیتی ترین مسئله در تاریخ بشریت است همانطور که جابر جعفی می گوید از امام باقر شنیدم که فرمود : عمر بن خطاب از امام علی سوال کرد : نام حضرت مهدی چیست ؟ امیرالمومنین فرمودند : راجع به نام او رسول خدا با من عهد کرده که تا مبعوث نشود نامش را بیان نکنم .

 

 

آخرین اخبار
پربازدید ها