امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 24
۱۲:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 157427
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ - ساعت ۲۰:۴۸
تعداد بازدید: 301
به گزارش«پیروان مــوعــود»، اشپیگل آنلاین نوشت: کشور کوچک مالدیو با وجود همه جذابیت های توریستی اش اما با مشکلات عدیده اجتماعی ...

به گزارش«پیروان مــوعــود»، اشپیگل آنلاین نوشت: کشور کوچک مالدیو با وجود همه جذابیت های توریستی اش اما با مشکلات عدیده اجتماعی روبروست. در این کشور نه تنها جرایم سازمان یافته بلکه خطبا و روحانیان رادیکال و سلفی نیز می توانند زمینه های لازم برای گسترش تفکر داعشی را فراهم آورند و جالب آن که مالدیو با توجه به جمعیت خود بیشترین تعداد مسافران سوریه برای پیوستن به داعش را داشته است.

با این حال مالدیوی ها با شعار «وجه درخشان و آفتابی زندگی» برای جذب توریست از سراسر جهان به کشور خود تبلیغ می کنند. این کشور جزیره ای واقع در اقیانوس هند همچنین یکی از همکاران رسمی نهادهای گردشگری آلمان است و به همین دلیل بزرگترین نمایشگاه گردشگری جهان در ماه مارس در مالدیو برگزار خواهد شد.

مالدیو چهره ای از یک مجمع الجزایر رویایی از خود به نمایش می گذارد یعنی جزیره ای تنها با سواحل سفید و آب زلال چون اشک چشم که زندگی بسیار آرامی در آن جریان دارد. این تصویری است که البته دولت مالدیو مایل به ارائه آن است. و صد البته همین جذابیت هاست که سالیانه بیش از یک میلیون گردشگر را به این جزیره می کشاند.

اما مالدیو چیزی به مراتب بیشتر از یک بهشت گردشگری است و مردم این کشور اقرار دارند که کشورشان می تواند زمین بسیار حاصل خیزی برای رشد تروریسم از نوع داعشی نیز باشد. تا به امروز بیش از ۲۰۰ شهروند مالدیو به سوریه و عراق سفر کرده و در آن جا به صفوف گروه تروریستی داعش پیوسته اند و به جنگ مشغولند. این در حالی است که کشور مالدیو کمتر از ۳۵۰ هزار نفر جمعیت دارد. به همین دلیل و با توجه به چنین جمعیتی است که می توان گفت مالدیو بیشترین پیکارجو را در میان افراد گروه تروریستی داعش دارد. و البته تا به امروز بیش از ده پیکارجوی مالدیوی در عراق و سوریه به هلاکت رسیده اند.

مدارس سلفی و به اصطلاح مدارس قرآن در مالدیو با کمک های مالی مستقیم برخی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به فعالیت های تبلیغی و گاه مسموم خود ادامه می دهند. خیابان های ماله پایتخت مالی نیز جایگاه باندهای جنایتکار خیابانی است و همین باندهای خلافکار هستند که نطفه اصلی تفکرات شبه نظامی و تروریستی در این کشور را شکل می دهند. ماله یا همان متروپل جزیره ای مالدیو در واقع تصویری متفاوت از آن چیزی دارد که در ذهن مردم دنیا از مالدیو نقش بسته است. در این شهر با مساحت کمتر از شش کیلومتر مربع نزدیک به ۱۳۰ هزار نفر زندگی می کنند. نرخ بیکاری بشدت بالاست و بسیاری از مردان جوان به مواد مخدر اعتیاد شدید دارند. این گروه از جوانان در باندهای مختلف و غالبا رقیب یکدیگر عضویت داشته و بخش هایی از شهر ماله در اصل تحت کنترل همین باندها قرار دارد.

اگرچه که اعضای این باندها یک زندگی سراسر گناه الود  و آشفته را می گذرانند و به عبارتی با وجود آن که زندگی این افراد هیچ نسبتی با پرهیزگاری ندارد اما طی چند سال گذشته شمار بسیار بالایی از همین گروه های خلاف کار به گروه های رادیکال و جهادی جذب شده اند. افراد همین گروه ها بودند که یک وبلاگ نویس دگراندیش را در سال ۲۰۱۲ به قصد کشت مورد ضرب و جرح قرار دادند. و در همان سال بود که یک روحانی مسلمان و نماینده لیبرال پارلمان مالدیو یعنی «آفراشیم علی» در مقابل خانه اش آماج ضربات چاقوی این خلافکاران رادیکال قرار گرفت. یک روزنامه نگار و وبلاگ نویس مالدیوی به نام «ریلوان احمد عبداله» نیز از آگوست سال ۲۰۱۴ ناپدید و تا به امروز اثری و ردپایی از او یافت نشده است. این وبلاگ نویس انتقادات تندی را علیه این باندهای تبهکاری عنوان کرده بود.

بیش از یک دوجین از اعضای گروه تبهکاری که منطقه موسوم به «کودا حنویرو» را در کنترل خود دارند به گروه تروریستی داعش در سوریه پیوسته اند. در میان این عده که به داعش پیوسته اند نام دو مرد به چشم می خورد که پیش از سفر به سوریه به جرم ربودن آن وبلاگ نویس مدتی را در زندان بسر برده بودند. دیگر خلافکاران از دیگر باندهای تبهکار مالدیو که به داعش پیوسته اند نیز غالبا افرادی هستند که به دلیل جرایمی مانند خرید و فروش مواد مخدر و آزار و اذیت مردم و گاه قتل سابقه کیفری و زندان دارند.

ناظران امور مالدیو تاکید دارند که کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به دلیل نفوذ خود در میان رادیکال ها در رابطه با مشکلات این کشور مسوولیت مستقیم بر عهده دارند. از جمله مهم ترین این کشورها می توان از عربستان سعودی یاد کرد که هزینه های اکثر مدارس قرآن و مساجد وهابی و سلفی ماله را تامین می کند. در این مدارس و مساجد روحانیان وهابی به آموزش برداشت های غلط و زشت خود از اسلام مشغولند و همان ها هستند که به مریدان خود این گونه تبلیغ می کنند که غیرمسلمانان و به ویژه شیعیان را باید انسان های درجه دو و سه به شمار آورد.

از جمله صحنه های زشت در مالدیو زمانی به چشم می خورد که پرچم های داعش در تظاهرات های مختلف به اهتزاز درمی آید. یکی از اقوام مردی که در ژانویه ۲۰۱۵ مالدیو را به مقصد سوریه و با هدف پیوستن به داعش ترک کرد می گوید: «روحانیان وهابی به او گفته بودند که بهتر است به جای آن که در مالدیو به زندان برود و در زندان بپوسد در راه خدا کشته شود و به بهشت برود». به گفته این فرد ظاهرا در اغاز کار اقوام آن مرد بابت رشد افکار مذهبی در ذهن وی خوشحال شده و تصور می کردند که او دیگر به سراغ مواد مخدر نخواهد رفت و سایه ترس و پلیس از خانه آنان دور خواهد شد اما چندی بعد همه چیز تغییر کرد زیرا آن مرد یک نامه خداحافظی با این جملات از خود به جا گذاشت: «مالدیو سرزمینی نیست که مناسب مسلمانان باشد. من قدم در مسیر بهشت می گذارم» و سپس خبر رسید که در سوریه و در صفوف گروه تروریستی داعش می جنگد.

اما دولت مالدیو از مدت ها پیش رفتار دو گانه ای در قبال گروه های تروریستی در این کشور در پیش گرفته است. «عبداله یامین» رییس جمهور مالدیو که از دو سال و نیم پیش این کشور را اداره می کند در خفا به تقویت این گروه های متعصب و بنیادگرا کمک می کند تا به این صورت بتواند از آنها استفاده ابزاری کرده و خط مشی اقتدارگرایانه خود را توجیه کند. پرزیدنت یامین در واقع خود را تنها آلترناتیو در مقابل نیروهای مذهبی نشان می دهد و در عین حال برای مقابله جدی با گروه های رادیکال اقدام موثری انجام نمی دهد. یامین در عوض بارها اجازه داده است که صدها طرفدار داعش با پرچم های سیاه این گروه تروریستی در خیابان های ماله قدرت خود را به نمایش بگذارند و شعار بدهند: «دموکراسیتان را به جهنم بفرستید»، «ما بر دنیا حاکم خواهیم شد».

دولت مالدیو اما ترجیح می دهد علیه افراد و گروه هایی اقدام کند که به نفع بیرون راندن جهادی ها از کشور فعالیت کرده یا اخبار این گروه ها و اقداماتشان را به دنیا ارسال می کنند. همین چندی پیش بود که «مارکوس اشپیکر» گزارشگر شبکه ARD آلمان به هنگام تهیه گزارش در مورد سربازگیری داعش در مالدیو بازداشت و از این کشور اخراج شد. دولت مالدیو به اخراج اشپیکر نیز بسنده نکرد و اعلام کرد که وی تا ده سال دیگر حق ورود به مالدیو را ندارد.

در یک جمله می توان گفت که مالدیو نه تنها یک بهشت گردشگری نیست بلکه می رود تا به یکی از مهم ترین پایگاه های گروهایی مانند داعش بدل شود.


انتهای پیام/654

منبع: شیعه نیوز

آخرین اخبار
پربازدید ها