امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۹:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15750
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۴۵
تعداد بازدید: 128
به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس،‌ موزه ایران باستان 13 تیرماه سال جاری میزبان نمایشگاهی با عنوان «بازگشت به خانه» است که شامل آثار سفال و سرامیک ...

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی فارس،‌ موزه ایران باستان 13 تیرماه سال جاری میزبان نمایشگاهی با عنوان «بازگشت به خانه» است که شامل آثار سفال و سرامیک «تاکوکاتو» سرامیست فقید ژاپنی و پسرش «کوبه‌ی» است که این آثار با تکنیک سفال زرین‌فام ایرانی ساخته شده و در کنار مجموعه‌ای از آثار سرامیست‌های ایرانی با همین تکنیک در موزه ایران باستان به نمایش درخواهد آمد.

همچنین قرار است در بخشی از این نمایشگاه نیز آثار سفالی زرین‌فام مربوط به دوره‌های سلجوقیان تا صفویه نیز به نمایش گذاشته شود.

در برگزاری این نمایشگاه که انجمن هنرمندان سفالگر، موزه ایران باستان،‌ سفارت ژاپن،‌ بنیاد ژاپن،‌ وزارت امور خارجه و ...همکاری دارند،‌حدود 30 اثر از آثار  «کوبه‌ی کاتو» و 8 اثر از پدرش «تاکو کاتو» در کنار آثاری از 10 هنرمند زرین‌فام ساز ایرانی به نمایش درخواهد آمد که این نمایشگاه به مدت 20 روز در موزه ایران باستان برپاست.

میهمانان ژاپنی این نمایشگاه،‌شامل هیئتی 30 نفره از هنرمندان سرامیست ژاپنی هستند که به ایران سفر خواهند کرد.

برگزاری مراسم سخنرانی‌،‌برپایی ورک‌شاپ و میزگردهای تخصصی از جمله برنامه‌های جنبی این نمایشگاه است که در روزهای 14 و 15 تیرماه برگزار خواهد شد و همچنین قرار است کاتالوگ نفیسی از آثار نمایشگاه منتشر شود.

تاکوکاتو هنرمندی است که در سال 1960 یعنی بیش از 50 سال پیش موفق به کشف راز و رمز سفال زرین‌فام ایرانی شد ولی فرصتی برای ارائه این کشفیات نداشت و با بروز انقلاب اسلامی ایران به کشورش بازگشت و به ساخت آثاری با تکنیک زرین‌فام ایرانی پرداخت که بسیار مورد توجه جهانیان قرار گرفت. علیرغم علاقه او برای سفر به ایران و برپایی نمایشگاهی از آثارش در موطن اصلی سفال زرین‌فام، او در سال 2004 درگذشت و حالا 

بعد از گذشت نیم قرن از کشف این راز،‌آثار این هنرمند به همراه آثاری از پسرش با همین تکنیک به ایران آورده خواهد شد تا در کنار آثار سرامیست‌های ایرانی با همین تکنیک و همچنین مجموعه‌ای از آثار سفالی زرین‌فام قدیمی در دوره‌های تاریخی سلجوقی تا صفویه که در موزه ایران باستان نگهداری می‌شود به نمایش درآید.

عنوان این نمایشگاه «بازگشت به خانه» انتخاب شده است که اشاره به بازگشت تکنیک سفال زرین‌فام ایرانی بعد از 50 سال به موطن اصلی‌اش دارد.

به گزارش فارس، تکنیک سفال زرین‌فام ایرانی به نوع فاخر و گران‌قیمتی از سفال در دنیا اطلاق می‌شود که ‌اوج تکنیک و زیبایی‌شناسی آن در ایران بوده است. در این تکنیک به همه لعاب‌هایی که بعد از پخت دارای جلای فلزی می‌شوند و اصطلاحاً فلزنما می‌شوند،‌«لاستر» گفته می‌شود که ناب‌ترین شیوه اعمال آن همان روش قدما در ایران است که شیوه بسیار دشوار اما ویژه‌ای است. این شیوه ساخت سفال از دوران حکومت مغول‌ها در دوره سلجوقی،‌ایلخانی و تیموری در انحصار چند خانواده ایرانی بود که رمز و راز دست یافتن به این نوع سفال فاخر و ارزشمند را به دیگران آموزش نمی‌دادند و بعدها نیز شیوه فن‌آوری و استحصال این نوع لعاب در هنر سفال‌گری گم می‌شود.

قدیمی ترین نوشته‌ای که درباره این تکنیک موجود است مربوط به ابوالقاسم کاشانی کاتب دربار مغول است که برادرش زرین فام ساز بوده است. او در نوشته‌اش توضیح مختصری درباره این تکنیک داده که معتبرترین دست‌نوشته درباره سفال زرین فام است و پژوهشگران از جمله «تاکوکاتو» ژاپنی با استناد به این نوشته و تحقیق و پژوهش روی سفال زرین فام توانسته‌اند این موضوع را رمزگشایی کنند.

تاکوکاتو در کتابی با عنوان «سحر کویر» به تکنیک سفال زرین‌فام ایرانی پرداخته است که این کتاب به زبان فارسی نیز ترجمه شده است.

اگر چه هنوز هم تعداد هنرمندان معدودی در دنیا توانایی ساخت و عمل آوری سفال با این تکنیک را دارند اما در ایران این تکنیک به صورت همگانی آموزش داده می‌شود.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها