امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۲:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 15765
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۲ - ساعت ۱۹:۴۵
تعداد بازدید: 197
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، شیعیان در عربستان و بحرین این روزها شاید بیشترین آسیب را از افزایش موج اختلاف بین شیعه و سنی در منطقه می‌بینند. این ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، شیعیان در عربستان و بحرین این روزها شاید بیشترین آسیب را از افزایش موج اختلاف بین شیعه و سنی در منطقه می‌بینند.

این اتفاق به‌ویژه پس از آن رخ می‌دهد که شیخ یوسف القرضاوی در کشور همسایه آنها، قطر، با حمله به شیعیان به جهاد در سوریه علیه شیعیان فتوا داده و پیشتر انقلاب بحرین را انقلابی شیعی و نه انقلابی مردمی خوانده است.

همه اینها باعث شده تا این روزها سخنان بسیاری از علمای شیعه و رهبران مذهبی در بحرین و عربستان دیگر کشورها مبنی بر ضرورت حرکت به سوی وحدت اسلامی شنیده می‌شود.
 

* تهیه سند «وحدت اسلامی ...» در بحرین و حمایت از آن در لبنان
 

در یکی از مهمترین اقدامات که اواخر هفته گذشته رخ داد، تهیه سند «وحدت اسلامی ... هویت دینی، منطق عقلانی، ضرورت زندگی» توسط «شورای اسلامی علمایی» بحرین بود که در آن بر دوری از تفرقه و نزاع مذهبی و تقویت مفهوم امت واحده و همکاری بر حق و خیر و حمایت از مصالح امت اسلامی تاکید شده است.

در این سند که در جریان یک نشست خبری منتشر شد، با اشاره به چالش‌های خطیر این روزهای جهان اسلامی بر التزام شیعیان بحرین به مبادی وحدت اسلامی و زندگی مشترک تاکید شده و آمده است: از همه شخصیت‌ها و موسسات اسلامی و اجتماعی در بحرین و جهان اسلام می‌خواهیم برای تقویت وحدت اسلامی تلاش کنند و بر این نکته که هر که شهادتین گفت مال و خون و آبرویش محترم است، صحه بگذارند و التزام داشته باشند.

همچنین در این سند بر مرکزیت مسئله فلسطین و دشمنی رژیم صهیونیستی و حقانیت و مشروعیت مقاومت علیه اشغالگری تاکید شده و آمده است: علمای دین و اندیشمندان و نظام‌های سیاسی مسئولیت بزرگی در حفاظت از امت اسلامی در برابر افتادن به دام افراطی‌گری و تعصب مذهبی دارند.

در پی صدور این سند شیخ احمد القطان، رئیس جمعیت لبنانی و سنی‌مذهب «قول ما و عمل» این سند را برای وحدت اسلامی مبارک خواند و ابراز امیدواری کرد که این سند تنها جوهری بر کاغذ نباشد و در عرصه واقعیت اجرایی شود.

وی با تاکید بر اعتقاد بر مسالمت‌آمیز بودن انقلاب در بحرین، افزود: این سند در لبنان و شامات می‌تواند تاثیر خوبی بر اوضاع منطقه داشته باشد و امیدواریم لبنانی‌ها و مسلمانان شیعه و سنی به چنین سندهایی اقتدا کنند.

القطان با اشاره به کشتن انسان‌ها و خوردن قلب انسان‌ها توسط برخی جانیان، تاکید کرد: آنچه که امروز ما را به تفرقه انداخته است سیاست و طرح استکباری آمریکا و صهیونیستی است و امروز ما به چنین سندهایی برای وحدت نیاز داریم.
حسن الصفار رهبر شیعیان عربستان

* رهبر شیعیان عربستان: برخی علمای مسلمان به دام دشمنان افتاده‌اند

در همین حال شیخ حسن الصفار رهبر شیعیان عربستان نیز در سخنانی خواستار دور کردن اختلافات سیاسی از اختلافات مذهبی شد و گفت: امت اسلامی به حکمت علما و مبلغین اما این روزها برخی از آنان به دام دشمنی‌ها افتادند و تفرقه مذهبی را دنبال می‌کنند که این خبری بزرگ برای امروز و آینده امت اسلامی است.

وی با اشاره به «جو آلوده» این روزهای جهان اسلام به‌خاطر سخنان، خطابه‌ها و همایش‌های ضدوحدت، افزود: جوامع اسلامی امروز نیازمند حرکت به سمت اصلاح و توسعه و تغییر هستند در حالی که درگیری‌های مذهبی اثر خود را دهه‌ها باقی می‌گذارد.

حسن الصفار حالت اعتدال و تعقل را تنها پاسخ به تلاش‌های تفرقه‌افکن دانست و تاکید کرد: حکومت‌ها نباید باب حرکت‌های طائفه‌گری را باز گذارند و علما نیز باید تقوای الهی را رعایت کنند و با دشمنان همراهی نداشته باشند چرا که تنها بهره‌بردار از این اختلافات رژیم صهیونیستی است.
 
سیدهاشم السلمان امام جمعه احساء

* امام جمعه احساء: با سخنان تحریک‌آمیز  با صبر و مقاومت و حکمت برخورد کنید

سیدهاشم آل‌سلمان امام جماعت مسجد جامع آل‌الرسول(ص) در احساء، نیز با ابراز تاسف از ترک اوامر الهی و وصایای نبوی و افزایش اختلاف‌اندازی بر بالای منابر و مساجد و ماهواره‌ها و روزنامه‌ها، گفت: متاسفانه این سخنان باعث کشتار زنان و کودکان و مردم بی‌گناه شده است.

وی از علما و متفکران و مبلغان و روزنامه‌نگاران و آکادمین‌ها و نویسندگان و فرهنگیان شیعه و سنی خواست تا جلوی توسعه این اختلاف‌افکنی‌ها را بگیرند و افزود: حکام کشورهای اسلامی باید مسئولیت برانگیختن احساسات مذهبی را برعهده بگیرند.

امام جمعه احساء همچنین از مسلمانان و به‌ویژه شیعیان خواسته است تا به سخنان تحریک‌آمیز پاسخ ندهند و با آن با صبر و مقاومت و حکمت برخورد کنند.

همچنین سیدمنیر الخباز از علمای شیعه عربستان، به مسلمانان و به‌ویژه شیعیان توصیه کرد خود را مشغول پاسخ دادن به برخی سخنان و فتاوای منتشره از سوی رسانه‌ها و وسایل ارتباط جمعی جدید نکنند.
شیخ دکتر فیصل العوامی

* شیخ دکتر فیصل العوامی: باید گفتمان همزیستی در برابر گفتمان افراطی‌گری علم کرد
 

همچنین شیخ دکتر فیصل العوامی، نیز صاحبان تفکر تکفیری را قلیل دانست و گفت: متاسفانه صدای بلند آنان موجب تحریک انسان‌ها شده وگرنه گفتمان عقلانیت در بلند مدت پیروز است.

وی با طرح این سوال که در برابر تفکر تکفیری چه باید کرد، پاسخ داد: مهم این است که در این مرحله حساس از حیات امت اسلامی باید گفتمان همزیستی در برابر گفتمان افراطی‌گری علم کرد چراکه این گفتمان همراه و همبسته با عقل و وجدان است و هیچ کس دوست ندارد در حالت وحشت و ترس زندگی کند.

در همین حال شیخ عبدالله الخنیزی قاضی سابق محاکم جعفری در قطیف عربستان، از ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی خواست تا دستوری صادر کند که از توهین به مذهب اهل‌بیت(ع) و ایجاد تفرقه جلوگیری شود.

وی با اشاره به توهین‌ها به مذهب تشیع در عربستان و رشد افراطی‌گری مذهبی در این کشور پس از مسائل سوریه و تعرض به احساسات شیعیان، از همگان خواست تا اصول الهی و زندگی مشترک را رعایت کرده و از سخنان افراطی دوری کنند.

انتهای پیام/س
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها