امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۲:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 157730
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۴ - ساعت ۰۹:۴۹
تعداد بازدید: 434
به گزارش«پیروان مــوعــود»،  زهره طبیب‌زاده در پاسخ به این پرسش «آیا طرح‌هایی همچون قبح‌زدایی از تجرد دختران ...

به گزارش«پیروان مــوعــود»،  زهره طبیب‌زاده در پاسخ به این پرسش «آیا طرح‌هایی همچون قبح‌زدایی از تجرد دختران نیاز واقعی زنان و دختران امروزی است؟» اظهار داشت: اگر فرصت ازدواج برای دختری به وجود نیامد و با دید منفی به آن نگاه شود، این نگاه مضر و غیرقابل قبول است چون در عرف جامعه دختر انتخاب‌کننده نیست بلکه انتخاب می‌شود به همین دلیل اگر امکانی برای ازدواج او فراهم نشد نباید سرزنش شود و نگاه‌های منفی در این رابطه ضدارزشی و ضدفرهنگی است.

وی افزود:‌ بحث تجرد دختران را باید به‌صورت عمیق‌تر بررسی کرد یعنی باید مشخص شود چرا در جامعه تجرد قطعی را شاهد هستیم و شانس ازدواج از دختران گرفته می‌شود، این موضوع نیازمند تحلیل اساسی است و مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری باید به‌صورت جدی در این رابطه فعالیت کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: هم‌اکنون به‌دلیل غلبه فرهنگ غرب در جامعه، ارزش‌ها در حال تغییر است و بسیاری از دختران تصور می‌کنند که باید مدارج بالای علمی را طی کنند و ازدواج جزو اولویت‌های اصلی آنها نیست. اولویت اصلی دختران ادامه تحصیل و اشغال است نه ازدواج و این مسئله یک تهدید جدی برای تشکیل خانواده در کشور است. وقتی یک دختر تلاش می‌کند به سطوح بالای علمی و اجتماعی برسد با بالارفتن سن، شانس ازدواج را نیز از دست می‌‌دهد.

طبیب‌زاده بیان کرد: معاونت امور زنان و خانواده باید ریشه‌یابی کند که چرا دختران فرصت ازدواج را از دست می‌دهند. هم‌اکنون اولویت‌ها تغییر کرده است، از سوی دیگر شاهد عدم هماهنگی بین دختران و پسران به‌لحاظ سطح تحصیلات و  موقعیت اجتماعی هستیم،‌ یک دختر تمایل دارد با پسری هم‌سطح خود ازدواج کند اما ممکن است هم‌کُفو خود را پیدا نکند.

وی ادامه داد: دختران تحصیل‌کرده در پست‌های شغلی بهتری حضور می‌یابند، از سوی دیگر حضور کمتر پسران در دانشگاه‌ها باعث می‌شود که نتوانند فرصت‌های کاری مناسب پیدا کنند در چنین شرایطی دختر و پسر هم‌کُفو هم نیستند و تجرد قطعی در دختران افزایش می‌یابد.

رئیس سابق مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به اینکه ازدواج در جامعه امروزی بسیار سخت شده است، بیان کرد:‌ فرهنگ غلطی در جامعه حاکم شده است که ازدواج را منوط به داشتن خانه و ماشین کرده است.

طبیب‌زاده ادامه داد: افزایش تجرد در میان دختران باید به‌عنوان یک زنگ خطر محسوب شود، دختران زیادی هستند که سن مطلوب ازدواج آنها سپری شده است و این برای کشور اسلامی ما مناسب نیست و باید ریشه‌یابی شود چرا چنین روندی ایجاد شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت:‌ به‌جای اینکه برای تغییر نگرش جامعه به معضل تجرد قطعی تلاش کنیم باید به‌دنبال پیدا کردن راهکارهایی برای تسهیل افزایش ازدواج جوانان باشیم. معاونت امور زنان و خانواده باید به‌صورت ریشه‌ای بررسی کند که چرا افزایش تجرد در میان دختران رخ داده و چه راهکارهایی برای جلوگیری از آن وجود دارد.

انتهای پیام/654

منبع: شیعه نیوز

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها