امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 17
۰۰:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 157794
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ساعت ۱۱:۳۹
تعداد بازدید: 377
به گزارش«پیروان مــوعــود»، تصمیم وزارت کشور عربستان سعودی مبنی بر مجرم دانستن و به تبع آن اخراج شهروندان طرفدار حزب الله لبنان یا تمامی ...

به گزارش«پیروان مــوعــود»، تصمیم وزارت کشور عربستان سعودی مبنی بر مجرم دانستن و به تبع آن اخراج شهروندان طرفدار حزب الله لبنان یا تمامی کسانی که به نوعی بدان وابستگی دارند و از آن حمایت می کند، در حقیقت مقدمه ای برای اخراج تمام شعیان لبنانی از این کشور است.

هرآنکه از دید قانونی به این تصمیم بنگرد به خوبی خواهد فهمید که آن به شیوه محکم، جامع و فراگیر اتخاذ شده است؛ به گونه ای که شامل مجازات زندان به اتهام تروریسم یا اخراج تمام لبنانی های شیعه جز در مواردی نادر می شود و چه بسا یادآور می شود که هیچ اقدامی از هیچ یک از لبنانی های شیعه مقیم عربستان، در عملیات تروریستی و تهدید امنیت این کشور و یا هر کشور خلیجی دیگری ثبت نشده است.

حتی برای مجرم شمرده شدن به وابستگی و عضویت بسنده نکرده وبلکه هرکه نسبت بدان تعلق خاطر دارد یا از آن حمایت می کند را شامل می شود و این یعنی تمام شهروندان شیعه لبنانی.

وزرات کشور عربستان اعلام کرد این تصمیم در راستای اجرای قطعنامه شورای همکاری خلیج فارس و وزرای کشور و خارجه عربی مبنی بر تروریست نامیدن حزب الله اتخاذ شده است. این در حالی است که این قطعنامه به هیچ وجه بر اخراج شهروندان شیعه لبنانی از کشورهای خلیج فارس تصریح نشده است.

به طور قطع این تصمیم سعودی را برخی دیگر از کشورهای خلیجی نیز اجرا خواهند کرد.

اتهام تروریستی، اتهام بسیار خطرناکی است و ممکن است برای متهم، به قیمت ده ها سال حبس و بلکه در برخی موارد، به قیمت اعدام برای او تمام شود. نسبت این اتهام به کسی که نسبت حزب الله تعلق خاطر دارد یا به نوعی بدان وابستگی دارد، نیاز به مستندات قانونی و اثبات آن در دادگاه های عادله و مستقل نیاز دارد و این گونه دادگاه ها متأسفانه در عربستان سعودی وجود ندارد.

سوال: آیا مقامات سعودی، قلب ده ها هزار لبنانی را برای شناسایی کسانی که به حزب الله تعلق خاطر دارند، خواهد شکافت؟ آیا دادگاه بازرسی برپا خواهد شد؟ آیا این دادگاه ها بر ادله متقن تکیه خواهند داشت، یا براساس شایعات عمل خواهند کرد؟ یا اینکه اصلا این تصمیمات تنها یک پوشش است؟

این ها تصمیماتی سیاسی با رنگ و بوی طائفه ای صرف است که تنها به هدف فریب افکار عمومی، با پوشش های قانونی ساختگی، پوشانده می شوند و پیامدهای منفی بسیاری را بر مملکت سعودی و چهره آن در دنیای عربی و اسلامی مترتب خواهد کرد.

ما اعتقاد نداریم طرف هایی که در پس صدور مانند این تصمیم ها قرار دارند، ابعاد و پیامدهای بد آن را برسی کرده باشند؛ چراکه این تصمیم می تواند بر ثبات و امنیت ملی و نیز سلامت شهروندان آن بازتاب منفی داشته باشد و آتش جنگ ها فرقه ای را شعله ور سازد.

دولت ها و ملت های خلیجی با چشمانی باز به سمت جنگی طائفه پیش رانده می شوند؛ جنگی در شرایط کنونی بسیار اشتباه و اهداف انتقام جویانه و شخصی هزینه بر چه از نظر جانی و چه از نظر مادی را تأمین خواهد کرد.

اینگونه، عربستان سعودی همان سیاست طائفه ای و فرقه گرایانه رژیم دیکتاتوری سابق عراق پس از اخراج بیش از یک میلیون شیعه به اتهام ایرانی بودن در سال 1980 را در پیش گرفته است.


انتهای پیام/654

آخرین اخبار