امروز : چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 2
۲۳:۰۹
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1578
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۶:۱۰
تعداد بازدید: 364
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، علی عبدالله گل رئیس جمهور ترکیه در گفت‌وگوی تفصیلی با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، علی عبدالله گل رئیس جمهور ترکیه در گفت‌وگوی تفصیلی با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط در مورد موضوعات مختلف منطقه‌ای از جمله اوضاع سوریه، مناسبات این کشور با ایران و همچنین روابط آنکارا با کشورهای عربی صحبت کرد.

وی در این دیدار روابط این کشور با سران عربستان سعودی از جمله عبدالله بن عبدالعزیز شاه این کشور و سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد وی را ویژه خواند.

وی با ابراز تاسف از اوضاع سوریه از اینکه این اوضاع به سوی بدتر شدن برود، هشدار داد.

گل با این ادعا که بشار اسد به استفاده از خشونت‌ها و سلاح در سوریه ادامه می‌دهد، مدعی شد که به همین علت ترکیه به دنبال حمایت از ملت سوریه برآمده است.

گل به کنفرانس موسوم به دوستان سوریه که در استانبول در حال برگزاری است، اشاره کرده و گفت که آنها نباید موضع تماشاگرانه در قبال این حوادث اتخاذ کنند.

وی از پاسخ به سوالی در این مورد که آیا راه حل اوضاع سوریه با باقی ماندن قدرت در دست بشار اسد به دست خواهد آمد یا نه طفره رفت و در عین حال گفت که با دخالت نظامی خارجی در این کشور نیز موافق نیست، چرا که مشخص نیست نتیجه حمله نظامی خارجی به سوریه به کجا منتهی خواهد شد.

خبرنگار روزنامه الشرق الاوسط که وابسته به محافل وهابیت سعودی است، در ادامه از موضوع برنامه هسته ای ایران نیز سوال کرده و گل در پاسخ گفت که با ایجاد راهکارهای دیپلماتیک برای حل این موضوع موافق است، او تاکید کرد که مبنای ترکیه عاری سازی تمامی خاورمیانه از سلاح‌های اتمی است.

گل به اختلاف دیدگاه های تهران با آنکارا در مورد اوضاع سوریه اشاره کرده و تاکید کرد که ایران کشوری همسایه و مهم برای ترکیه است و مناسبات دو جانبه آنها خوب است، البته ما می‌خواهیم فشارهای موجود در منطقه حل شود.

وی که سیاست‌های کلی کشورش در راستای افزایش اختلافات مذهبی و فرقه ای در منطقه است، شیوع این اختلافات در منطقه را دردناک خواند و گفت که باید از این روند که ارتباطی با دین ندارد و صرف منافع سیاسی در آن نهفته است، به صورت قطعی جلوگیری کرد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها